Jak zmniejszyć zużycie internetu w telefonie?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 5 October 2022

Zdarza Ci się regularnie przekraczać limit transferu danych dostępny w ramach pakietu internetu mobilnego? Dowiedz się, jak sprawdzić zużycie internetu w telefonie, aby co miesiąc nie zaskakiwały Cię uciekające GB. Poznaj też kilka prostych sposobów na zmniejszenie zużycia danych na smartfonie.

Zużycie internetu w telefonie, czyli kilka słów o transmisji danych

Transmisja danych to przesyłanie informacji pomiędzy urządzeniami cyfrowymi w czasie rzeczywistym, przy pomocy tzw. mediów transmisyjnych – mogą być one przewodowe lub bezprzewodowe. Wśród tych pierwszych znajdują się m.in. kable miedziane oraz światłowody. Bezprzewodowe media transmisyjne mogą natomiast wykorzystywać do przesyłu danych fale radiowe lub światło z zakresu bliskiej podczerwieni, również laserowe.
Dzięki bezprzewodowej transmisji danych możliwe jest chociażby korzystanie z internetu w telefonie. Konieczne jest posiadanie karty SIM oraz wykupienie odpowiedniego pakietu u operatora – w jego ramach użytkownik ma do dyspozycji limit transferu danych określany w gigabajtach. Zużywa się on stopniowo podczas przeglądania stron www, słuchania muzyki, oglądania video czy używania rozmaitych aplikacji. Często zdarza się, że GB kończą się w najmniej odpowiednim momencie, na długo przed tym, zanim nasz pakiet się odnowi. Jakie mogą być przyczyny tajemniczo znikających gigabajtów?

Jak zmniejszyć zużycie internetu w telefonie?

  • Aktualizacje oprogramowania telefonu i aplikacji – potrafią one znacznie nadszarpnąć pakiet danych, jeśli uruchamiają się niespodziewanie. Dlatego też warto ustawić je tak, aby pobierały się wyłącznie w trakcie połączenia z siecią Wi-Fi.
  • Pobieranie i wysyłanie danych w tle – wiele aplikacji działa nawet wtedy, gdy nie są otwarte, np. komunikatory czy poczta e-mail. Aby wyłączyć transmisję danych w tle, trzeba wejść w ustawienia telefonu i dane komórkowe, a następnie znaleźć zakładkę dotyczącą danych w tle.
  • Limit danych – w ustawieniach telefonu można również ustalić limit transferu danych dla konkretnej aplikacji w określonym przedziale czasowym. Gdy zbliżysz się do ustalonej granicy, otrzymasz powiadomienie.
  • Oszczędzanie danych w przeglądarce – większość mobilnych wersji przeglądarek (np. Google Chrome) korzysta z kompresji danych. Żeby włączyć tę opcję, w jej ustawieniach wystarczy włączyć funkcję „oszczędzanie danych".
  • „Lekkie" aplikacje – niektóre aplikacje, np. Facebook czy Messenger, można zainstalować w wersjach „lite", pozbawionych niektórych funkcji i tym samym zużywających mniej danych niż ich tradycyjne odpowiedniki. Działają one szybciej, np. sprawniej wczytują zdjęcia, a także mniej obciążają urządzenie.
  • Korzystanie z Wi-Fi – jeżeli masz dostęp do Wi-Fi w ramach domowego internetu LTE, pamiętaj, że możesz go wykorzystywać również z telefonem komórkowym, ograniczając zużycie limitu danych. Miej to na uwadze zwłaszcza wtedy, gdy pobierasz duże pliki, np. filmy.

Internet w telefonie – wybierz najlepszą ofertę komórkową

Choć wszystkie wymienione wyżej wskazówki pozwalają na zmniejszenie zużycia internetu w telefonie, to na niewiele się zdadzą, jeśli Twój pakiet komórkowy nie jest dopasowany do Twoich potrzeb. Gdy co miesiąc masz problem z uciekającymi gigabajtami, warto rozważyć zmianę oferty.
W Orange Flex możesz wybierać spośród 4 planów. W każdym z nich dostajesz nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych, SMS-y oraz MMS-y :
  • plan 30 GB za 30 zł,
  • plan 45 GB za 35 zł,
  • plan 80 GB za 50 zł,
  • plan 150 GB za 80 zł.
Jeśli nieoczekiwanie zabraknie Ci gigabajtów, Twój znajomy korzystający z Orange Flex może podarować Ci dodatkowy transfer dostępny w ramach jego planu.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij