Orange Flex logo
Strzałka

Jak zmniejszyć zużycie internetu w telefonie?

: Orange Flex

: 5 października 2022

Blog post

Zdarza Ci się regularnie przekraczać limit transferu danych dostępnego w ramach pakietu internetu mobilnego? Dowiedz się, jak sprawdzić zużycie internetu w telefonie, aby co miesiąc nie zaskakiwały Cię uciekające GB. Poznaj też kilka prostych sposobów na zmniejszenie zużycia danych na smartfonie.

Zużycie internetu w telefonie, czyli kilka słów o transmisji danych

Transmisja danych to przesyłanie informacji pomiędzy urządzeniami cyfrowymi w czasie rzeczywistym, przy pomocy tzw. mediów transmisyjnych -- mogą być one przewodowe lub bezprzewodowe. Wśród tych pierwszych znajdują się m.in. kable miedziane oraz światłowody. Bezprzewodowe media transmisyjne mogą natomiast wykorzystywać do przesyłu danych fale radiowe lub światło z zakresu bliskiej podczerwieni, również laserowe.

Dzięki bezprzewodowej transmisji danych możliwe jest chociażby korzystanie z internetu w telefonie. Konieczne jest posiadanie karty SIM oraz wykupienie odpowiedniego pakietu u operatora -- w jego ramach użytkownik ma do dyspozycji limit transferu danych określany w gigabajtach. Zużywa się on stopniowo podczas przeglądania stron www, słuchania muzyki, oglądania video czy używania rozmaitych aplikacji. Często zdarza się, że GB kończą się w najmniej odpowiednim momencie, na długo przed tym, zanim nasz pakiet się odnowi. Jakie mogą być przyczyny tajemniczo znikających gigabajtów?

Jak zmniejszyć zużycie internetu w telefonie?

 • Aktualizacje oprogramowania telefonu i aplikacji -- potrafią one znacznie nadszarpnąć pakiet danych, jeśli uruchamiają się niespodziewanie. Dlatego też warto ustawić je tak, aby pobierały się wyłącznie w trakcie połączenia z siecią Wi-Fi.

 • Pobieranie i wysyłanie danych w tle -- wiele aplikacji działa nawet wtedy, gdy nie są otwarte, np. komunikatory czy poczta e-mail. Aby wyłączyć transmisję danych w tle, trzeba wejść w ustawienia telefonu i dane komórkowe, a następnie znaleźć zakładkę dotyczącą danych w tle.

 • Limit danych -- w ustawieniach telefonu można również ustalić limit transferu danych dla konkretnej aplikacji w określonym przedziale czasowym. Gdy zbliżysz się do ustalonej granicy, otrzymasz powiadomienie.

 • Oszczędzanie danych w przeglądarce -- większość mobilnych wersji przeglądarek (np. Google Chrome) korzysta z kompresji danych. Żeby włączyć tę opcję, w jej ustawieniach wystarczy włączyć funkcję „oszczędzanie danych".

 • „Lekkie" aplikacje -- niektóre aplikacje, np. Facebook czy Messenger, można zainstalować w wersjach „lite", pozbawionych niektórych funkcji i tym samym zużywających mniej danych niż ich tradycyjne odpowiedniki. Działają one szybciej, np. sprawniej wczytują zdjęcia, a także mniej obciążają urządzenie.

 • Korzystanie z Wi-Fi -- jeżeli masz dostęp do Wi-Fi w ramach domowego internetu LTE, pamiętaj, że możesz go wykorzystywać również z telefonem komórkowym, ograniczając zużycie limitu danych. Miej to na uwadze zwłaszcza wtedy, gdy pobierasz duże pliki, np. filmy.

Internet w telefonie -- wybierz najlepszą ofertę komórkową

Choć wszystkie wymienione wyżej wskazówki pozwalają na zmniejszenie zużycia internetu w telefonie, to na niewiele się zdadzą, jeśli Twój pakiet komórkowy nie jest dopasowany do Twoich potrzeb. Gdy co miesiąc masz problem z uciekającymi gigabajtami, warto rozważyć zmianę oferty.

W Orange Flex możesz wybierać spośród 5 planów. W każdym z nich dostajesz nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych, SMS-y oraz MMS-y :

 • plan za 25 zł -- 15 GB w tym 4,32 GB w roamingu w UE,

 • plan za 30 zł -- 30 GB w tym 5,18 GB w roamigu w UE,

 • plan za 35 zł -- 45 GB w tym 6,04 GB w roamingu w UE,

 • plan za 50 zł -- 80 GB w tym 8,63 GB w roamingu w UE,

 • plan za 80 zł -- 150 GB w tym 13,81 GB w roamingu w UE.

Jeśli nieoczekiwanie zabraknie Ci gigabajtów, Twój znajomy korzystający z Orange Flex może podarować Ci dodatkowy transfer dostępny w ramach jego planu.

Udostępnij:

Wybierz Plan Orange Flex bez zobowiązań

Jak skorzystac z promocji Flex
Sprawdź szczegóły

Zobacz też

iPhone 14 już po premierze

Jesteś fanem marki Apple?...

Samsung Galaxy – co warto wiedzieć o kultowej serii smartfonów

Sprawdź najciekawsze urządzenia z kultowej serii Galaxy!...

Smartfon dla dziecka do szkoły

Sprawdź, jaki telefon dla dziecka sprawdzi się...

Przejdź do wszystkich