Numery alarmowe za granicą – gdzie zadzwonić, by uzyskać pomoc?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 23 May 2024

Na co dzień raczej nie martwisz się sytuacjami, które mogłyby zagrażać życiu lub zdrowiu Twojemu i innych. Mimo to warto wiedzieć, jak zareagować w sytuacji kryzysowej i jak wezwać pomoc, zwłaszcza na zagranicznym wyjeździe. Na wszelki wypadek zapisz sobie zawczasu numery alarmowe – nie tylko polskie, ale przede wszystkim te zagraniczne – i dowiedz się, jak zgłosić niebezpieczeństwo odpowiednim służbom 🧯👮👩‍⚕️
Co znajdziesz w artykule:
 • Jakie są telefony alarmowe w najczęściej odwiedzanych krajach?
 • Jak prawidłowo zgłosić zagrożenie na numer alarmowy?
 • Jak przebiega rozmowa z operatorem numeru alarmowego?

Wykaz telefonów alarmowych za granicą

Kiedy podróżujesz po Europie, sprawa z numerem alarmowym jest bardzo prosta. Z telefonu komórkowego i stacjonarnego pomoc wzywasz, dzwoniąc na 112 🆘 Przy połączeniu z numerem alarmowym nie musisz nawet odblokowywać klawiatury, dzięki czemu szybko skontaktujesz się z dyspozytorem lub swobodnie skorzystasz z telefonu innej osoby.
Szukasz pomysłu na budżetowy wypad? Sprawdź: 6 pomysłów na tani city break w Europie
Ale nie samą Europą człowiek żyje – musisz umieć radzić sobie również poza jej granicami. Według raportu Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków 2023” najpopularniejszymi pozaeuropejskimi kierunkami wyjazdów w 2023 roku były kraje takie jak Turcja, Egipt czy Tunezja.
Telefony alarmowe w tych państwach to:
 • Turcja – 112 jako numer alarmowy do wszystkich służb;
 • Egipt – 🚓 122 to numer alarmowy na policję, 🚑 123 to numer na pogotowie, 🚒 125 to telefon do straży pożarnej;
 • Tunezja – 🚓 197 to numer na policję, 🚑 190 to telefon na pogotowie, 🚒 198 to numer na straż pożarną.
Warto znać także numer alarmowy 911, który na pewno kojarzysz z amerykańskich filmów i seriali. Ten numer alarmowy obowiązuje nie tylko w USA, ale też w Meksyku, Kanadzie, Kostaryce i w innych krajach. Co ważne, na 911 możesz też wysłać SMS.
W ramach przygotowania do wyjazdu zawsze sprawdź numery alarmowe obowiązujące w kraju, do którego się wybierasz. Zapisz je sobie w kontaktach lub w notatkach. Mamy nadzieję, że Ci się nie przydadzą, ale wiesz, jak jest – przezorny zawsze ubezpieczony!
Chcesz się dogadać za granicą? Zobacz 5 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych oraz dowiedz się, jak przetłumaczyć tekst ze zdjęcia

W jakich sytuacjach musisz zadzwonić na numer alarmowy?

Z telefonów alarmowych należy korzystać w konkretnych sytuacjach, np. wtedy gdy:
 • 🚨 pojawia się zagrożenie zdrowia, życia, bezpieczeństwa – najczęściej myślimy tu o wypadku drogowym, uszkodzeniu ciała (np. złamanie, zranienie) czy utracie przytomności. Jednak warto wiedzieć, że możesz zadzwonić na numer alarmowy również wtedy, kiedy ktoś Cię śledzi, nie czujesz się bezpiecznie i potrzebujesz pomocy;
 • 🚨 jesteś świadkiem przestępstwa albo uszkodzenia czyjegoś mienia – pojazdu, budynku, sprzętu elektronicznego i innych obiektów;
 • 🚨 widzisz zagrożenie dla środowiska, takie jak pożar czy podtopienie.
Warto wiedzieć, kiedy połączenie z numerem alarmowym jest konieczne. Nie wolno zajmować linii zgłoszeniami, które nie wymagają interwencji służb. Jednak z drugiej strony nie należy też bagatelizować zagrożenia. Zanim wykonasz telefon alarmowy, oceń sytuację i wynikające z niej niebezpieczeństwo.

Jak powinno wyglądać zgłoszenie na numer alarmowy?

W niebezpiecznej sytuacji najważniejsze są; czas i informacje, dlatego musisz podać najważniejsze dane w odpowiedniej kolejności:
 1. 📍 Miejsce zdarzenia.
 2. ❓ Co się stało – krótko opisz sytuację, np. „wypadek samochodowy”.
 3. 👥 Ile osób wymaga pomocy.
Ta kolejność jest ważna, ponieważ w każdej chwili połączenie może się zerwać, a telefon rozładować. Jeśli oprócz Ciebie są też inni świadkowie zdarzenia, poinformuj ich, że dzwonisz na numer alarmowy, by nie dublować zgłoszeń. Do rozmowy znajdź w miarę ciche i dogodne miejsce. Dzięki temu operator numeru alarmowego Cię usłyszy, a jego polecenia będą dla Ciebie jasne.

Jak przebiega rozmowa z operatorem numeru alarmowego?

Gdy zadzwonisz na numer alarmowy, odbierze operator i przedstawi się numerem służbowym. Zapyta, w czym może pomóc – zgłoś sytuację według powyższej instrukcji. Odpowiadaj na dodatkowe pytania operatora i wykonuj jego polecenia. Nie rozłączaj się, dopóki operator nie poinformuje Cię, że przyjął zgłoszenie i wysyła pomoc 🚑
Jeśli sytuacja zmieni się po zgłoszeniu (np. czyjś stan się pogorszy albo zagrożenie minie), śmiało zadzwoń ponownie na numer alarmowy i opisz sytuację. To istotne ze względu na selekcję przypadków – służby w pierwszej kolejności pojadą tam, gdzie zagrożenie życia jest największe.

Czy roaming jest potrzebny do połączenia z numerem alarmowym?

Nie musisz nawet mieć zasięgu ani odblokowanego telefonu, by połączyć się z numerem alarmowym 📞
Jednak roaming zdecydowanie przydaje się w innych sytuacjach! Dzięki niemu powiadomisz bliskich, że jesteś pod opieką służb i poprosisz ich o wsparcie po stresującym zdarzeniu. Skontaktujesz się też ze swoim ubezpieczycielem. Co więcej, internet w roamingu pozwoli Ci znaleźć numery alarmowe za granicą. W Orange Flex roaming w UE masz już w cenie każdego Planu, natomiast jeśli wyjeżdżasz poza Unię – sprawdź nowe pakiety roamingowe do 46 popularnych krajów.
Na wszelki wypadek zapisz ten artykuł w zakładkach lub zrób screena jeszcze przed wyjazdem, by bez paniki wezwać pomoc w razie potrzeby. Sprawdź też, co zabrać na wakacje – lista rzeczy must have. Życzymy spokojnej podróży! 🥰

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij