Własna działalność i praca na etacie – co musisz wiedzieć?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 11 October 2023

Własny biznes? A może jednak etat? Jeśli znajdziesz czas i siły, najczęściej nie ma prawnych przeszkód, by pogodzić jedno i drugie. Dobrze jednak wcześniej oszacować, jakie będą koszty prowadzenia firmy w takiej sytuacji. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, gdy chcesz mieć własną działalność gospodarczą, a jednocześnie pracę na etacie.
Z artykułu dowiesz się:
  • Czy można pracować na etacie i prowadzić działalność gospodarczą oraz o czym warto wtedy pamiętać?
  • Jak przy własnej działalności i pracy na etacie płacić składki ZUS oraz kiedy nie trzeba tego robić?
  • Jakie są koszty podatkowe przy własnej działalności i etacie oraz w jaki sposób możesz rozliczać podatki?

Czy można pracować na etacie i prowadzić działalność gospodarczą?

Ani prawo pracy, ani kodeks cywilny nie zabraniają Ci łączyć własnej działalności i pracy na etacie. W większości sytuacji możesz więc zacząć swój biznes bez rezygnacji z zatrudnienia i nie musisz nawet o tym informować pracodawcy. Nie wolno Ci jedynie prowadzić firmy w godzinach pracy etatowej. W praktyce wielu początkujących przedsiębiorców rozkręca firmę „po godzinach”, bo zanim biznes zacznie na siebie zarabiać, trzeba z czegoś żyć.
Własna działalność na etacie może być jednak ograniczona przez zapisy w umowie o pracę, zwłaszcza te dotyczące zakazu konkurencji. W trakcie zatrudnienia nie będziesz mógł wtedy założyć firmy, która działa w tej samej branży co Twój pracodawca i będzie dla niego konkurencją. Nawet jeśli nie masz takich zapisów w umowie, pamiętaj, że pracodawca może wyciągnąć wobec Ciebie konsekwencje, jeśli wykorzystasz kontakty z pracy do prowadzenia własnego biznesu (np. podbierając mu klientów).
Możliwość prowadzenia własnej firmy ograniczają też ustawy dotyczące niektórych zawodów. Na przykład urzędnicy czy nauczyciele akademiccy muszą mieć na to zgodę pracodawcy, lecz pozostali nauczyciele – już nie.

Własna działalność i praca na etacie a ZUS – jak to wygląda?

Gdy jesteś zatrudniony na etacie, pracodawca ma obowiązek odprowadzać za Ciebie składki do ZUS-u. Czy oznacza to, że nie musisz już wtedy płacić składek z tytułu prowadzenia działalności? Niestety nie jest to takie proste i niekiedy nie unikniesz podwójnego oskładkowania.
Jako przedsiębiorca nie musisz odprowadzać składek ZUS na ubezpieczenia społeczne pod warunkiem, że Twoje wynagrodzenie z pracy na etacie jest równe lub wyższe od płacy minimalnej. Co ważne, przy zatrudnieniu w więcej niż jednym miejscu liczy się suma dochodów. Pamiętaj też, że jeśli chcesz, zawsze możesz płacić dodatkową składkę emerytalną dobrowolnie, co zwiększy wysokość świadczenia, które otrzymasz w przyszłości.
W ogromnej większości przypadków przy własnej działalności i pracy na etacie nadal musisz natomiast odprowadzać składkę zdrowotną, bez względu na to, że robi to już Twój pracodawca. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy spełniasz jednocześnie poniższe warunki:
  • płacisz podatki w formie ryczałtu;
  • zarabiasz na etacie nie więcej niż wynosi płaca minimalna;
  • Twoje przychody z działalności nie przekraczają 50% płacy minimalnej.

Praca na etacie a własna działalność – opodatkowanie i pozostałe koszty

Jeśli masz własną działalność, a jednocześnie pracę na etacie, możesz wybrać jedną z trzech form opodatkowania dla swojej firmy.
  • Opodatkowanie na zasadach ogólnych (19% lub 32%). Składasz tylko jedną deklarację PIT-36, a do tego możesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem i korzystać z ulg podatkowych. Twoje dochody z własnej działalności i pracy na etacie sumują się jednak, więc łatwiej przekroczyć próg podatkowy 120 000 złotych rocznie, a wtedy od nadwyżki nalicza Ci się już 32% podatku, a nie 19%.
  • Podatek liniowy (19%). Składasz dwie osobne deklaracje (PIT-36L i PIT-37 lub PIT-36) i nie możesz korzystać z ulg podatkowych, ale stawka podatku od działalności jest stała bez względu na wysokość dochodu. Nie możesz jednak rozliczać się podatkiem liniowym, jeśli Twoja firma świadczy usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.
  • Ryczałt (od 2% do 17%). Tu również składasz dwie deklaracje (PIT-28 i PIT-37 lub PIT-36) i nie ma ulg. Wysokość podatku zależy od przedmiotu prowadzonej działalności i branży, ale nie możesz odliczyć kosztów działalności od podatku.
Składki na ZUS i podatki to jednak tylko część kosztów działalności gospodarczej. Twoja firma może też wymagać dodatkowych nakładów, na przykład na księgowość, telefon służbowy i internet, czy też sprzęt i oprogramowanie.
Chcesz prowadzić własną działalność na etacie i szukasz atrakcyjnej oferty komórkowej dla małej firmy? Ściągnij naszą apkę i wypróbuj Orange Flex dla Firm. Wszystko elastycznie, bez zobowiązań i zbędnej papierologii, za to z dużymi pakietami GB lub nawet nielimitowanym internetem. No i z kodem BIZNESFLEX przez 3 miesiące płacisz tylko 1 zł/mies.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij