Smartband a smartwatch – czym się różnią i które urządzenie wybrać?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 11 October 2023

Smartband i smartwatch – oba te inteligentne akcesoria powstały z myślą o osobach aktywnych, które chcą na bieżąco monitorować swoje zdrowie 👩‍⚕️ Oba urządzenia nosi się na nadgarstku i oba zasadniczo pełnią one rolę zaawansowanych technologicznie zegarków. Pomimo tych podobieństw, różnice między smartwatchem a smartbandem są całkiem spore. Czym wyróżnia się każde z tych urządzeń i które lepiej wybrać? Podpowiadamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
 • Smartband a smartwatch ⌚ - do czego służą te urządzenia i jakie mają funkcje?
 • Jakie są główne różnice między smartwatchem a smartbandem?

Czym jest smartband?

Smartband, czyli inteligentna opaska, to gadżet w formie bransoletki z podłużnym wyświetlaczem. Jest wyposażony w liczne sensory, które umożliwiają badanie fizycznych parametrów ludzkiego organizmu. Ale i nie tylko. Smartband służy przede wszystkim do monitorowania aktywności fizycznej, jest zatem przeznaczony sportowym freakom i osobom, które chcą zacząć żyć aktywniej, ale robić to z głową 🏃‍♂️ Ponieważ jego funkcje mają Ci służyć podczas ćwiczeń, to bransoleta, w której zamocowany jest ekran, zostaje zwykle wykonana z wodoodpornych i dobrze przylegających do ciała materiałów takich jak silikon. Smartbandom niestraszny zatem pot czy deszcz 🌧️☂️, nie trzeba się też obawiać o to, że opaska będzie ocierać skórę np. podczas biegania.

OK, a co potrafi taka inteligentna bransoletka? Do najważniejszych funkcji smartbandów można zaliczyć:

 • liczenie przebytego dystansu – często z rozpoznawaniem rodzaju aktywności, a więc z podziałem na bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, jak i klasyczne naliczanie kroków,
 • pomiar aktualnej prędkości – np. podczas jazdy na rowerze,
 • obliczanie spalonych kalorii,
 • ocena jakości snu 💤 – czyli wskazanie takich danych, jak np. czas trwania snu czy jego poszczególnych faz,
 • pomiar natlenienia krwi 🩸
 • mierzenie tętna – często z pomiarem intensywności treningu na podstawie tętna,
 • ocena poziomu stresu – na podstawie zmian w rytmie bicia serca,
 • informowanie o czasie spędzonym w bezruchu – co ma motywować do podjęcia aktywności fizycznej,
 • łączność Bluetooth – dzięki której wszystkie dane są dostępne w aplikacji na smartfonie, co z kolei może pozwalać na układanie planów treningowych,
 • „znajdź telefon” ✔️ – opcja, po włączeniu której smartfon wydaje sygnał dźwiękowy ułatwiający jego odnalezienie,
 • śledzenie cyklu menstruacyjnego – np. z wysyłaniem przypomnień o przewidywanym wystąpieniu kolejnej miesiączki, dniach płodnych i opóźnieniach okresu,
 • stoper,
 • timer ⏲️
 • zegarek z budzikiem -niekiedy z inteligentną funkcją wybudzenia w odpowiedniej fazie snu
 • sterowanie muzyką 🎶 – czyli np. przełączanie utworów w telefonie z poziomu nadgarstka,
 • informowanie o nadchodzącym połączeniu/SMS-ie/powiadomieniu z aplikacji.

Co to jest smartwatch?

Smartwatch to z kolei inteligentny zegarek, który może, ale nie musi być przeznaczony sportowcom. Najlepsze modele stanowią bowiem połączenie cech smartbandu, tradycyjnego zegarka oraz… smartfonu. Czytając poniższe zestawienie najpopularniejszych funkcji dostępnych w smartwatchach, zerknij do Sklepu Flex i sprawdź, jak wiele spośród najnowocześniejszych modeli oferuje je wszystkie!
No dobrze, to co potrafi smartwatch? Inteligentny zegarek może obsługiwać każdą z wymienionych wcześniej funkcji smartbandów – od monitorowania tętna, liczenia spalanych kalorii i kroków do sterowania muzyką czy odczytywania wiadomości dzięki funkcji Bluetootha ponadto:
 • Kartę SIM lub eSIM – do smartwatcha, zależnie od modelu, możesz włożyć kartę nano lub micro SIM albo aktywować w nim rewolucyjną eSIM-kę, czyli kartę wirtualną. A to otwiera przed Tobą szereg nowych możliwości płynących z użytkowania zegarka, takich jak odbieranie i wykonywanie połączeń 📞💬, czytanie SMS-ów, maili oraz powiadomień z aplikacji, a dyktowanie wiadomości głosowo i ich wysyłanie, nawet kiedy nie masz ze sobą smarfona Pamiętaj, że w Orange Flex masz kartę eSIM dostępną od ręki; możesz ją łatwo dobrać jako dodatkową w swojej apce Orange Flex.
 • NFC – czyli moduł do płatności zbliżeniowych, taki jak w nowych smartfonach. Możesz więc płacić zegarkiem za zakupy stacjonarne nie grzebiąc po kieszeniach w poszukiwaniu portfela 💸
 • Instalowanie aplikacji 📲 – ponieważ nowoczesne smartwatche mają własny system operacyjny, to umożliwiają instalowanie na nich specjalnych apek dla sportowców (które w zaawansowany sposób monitorują plany treningowe), a także nawigacji, aplikacji od pogodykalkulatora, notatnika i wielu innych.

Smartband a smartwatch – różnice. Co wybrać?

Wybór pomiędzy tymi dwoma inteligentnymi gadżetami może Ci ułatwić nasza rozpiska różnic między smartwatchem a smartbandem:
 1. Smartband tylko wyświetli informację o połączeniu czy SMS-ie, a smartwatch pozwoli Ci je odebrać.
 2. Smartwatche są bardziej masywne od smartbandów, co może przekładać się na niższy komfort użytkowania podczas wysokiej aktywności czy codziennego użytkowania.
 3. Opaski sportowe są przeważnie wykonane z materiałów wodoodpornych i dobrze przylegających do skóry. Bransolety smartwatchy są w części modeli podobne do tych w tradycyjnych zegarkach, mogą się zatem ruszać na skórze podczas ruchu, ocierając ją. Wpasują się natomiast lepiej w codzienne, bądź biurowe stylizacje.
 4. Najbardziej zaawansowane smartwatche to niemalże minismartfony, dzięki czemu masz pod ręką wszystkie najważniejsze informacje z telefonu. W smartbandach takie funkcje są mocno ograniczone.
 5. Smartbandy, ze względu na mniejszą liczbę funkcji, mają zwykle bardziej wytrzymałą baterię od smartwatchy – nie będziesz musiał ich ładować tak często jak tych inteligentnych zegarków
 6. Smartwatche z obsługą eSIM lub SIM pomagają dbać o bezpieczeństwo dzieci – gdy rozładuje im się telefon, mogą odebrać połączenie na zegarku. Ta funkcja przyda się jednak wszystkim użytkownikom niezależnie od wieku – inteligentne zegarki mogą stać się podręcznymi odpowiednikami Twojego smartfonu. Smartbandy nie dają takiej możliwości.
Smartwatch to zatem urządzenie służące nie tylko do monitorowania aktywności fizycznej, ale również do komunikacji. Tym samym jest sprzętem bardziej biznesowym czy do użytku na co dzień. Z kolei smartband może mieć bardziej rozbudowane funkcje sportowe, to więc gadżet przede wszystkim do ćwiczeń. Zastanów się czego bardziej potrzebujesz i wybierz urządzenie z odpowiednimi funkcjonalnościami 🥰

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij