Program antywirusowy na telefon – czy warto go instalować?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 28 March 2024

Twój telefon to podręczny komputer, w którego pamięci znajdują się numery kontaktowe do bliskich, zdjęcia z wakacji, ale i poufne informacje, jak choćby zapisane hasła czy loginy do różnych serwisów. Żeby skutecznie chronić dane na swoim urządzeniu, wielu programistów zaleca, by zainstalować antywirus na telefonie. Jednak czy tego typu aplikacje skutecznie spełniają swoją funkcję? Sprawdź, czy antywirus na telefon jest Ci potrzebny.
Z artykułu dowiesz się:
  • Czy warto zainstalować antywirusa na telefon?
  • Jakie argumenty przemawiają za instalacją antywirusa na telefonie?
  • Dlaczego niektórzy eksperci są przeciw programom antywirusowym?
  • Co wybrać? Dobry darmowy antywirus na telefon czy alternatywne sposoby na bycie bezpiecznym w sieci?

Antywirus na telefon – instalować czy nie?

Przestrzeń online to miejsce, do którego przenosimy coraz więcej codziennych aktywności. Słuchanie muzyki online, korzystanie z platform streamingowych i prowadzenie rozgrywek sieciowych czy facetime ze znajomymi to najpewniej dla Ciebie chleb powszedni 🍞. Pamiętaj jednak, że nieostrożne korzystanie z sieci może Cię narazić na szereg niebezpieczeństw. Mówimy tutaj o cyberatakach i wirusach, które wykorzystywane są między innymi do wykradania różnych danych – tych mniej i tych bardziej wrażliwych 😱
Czy można chronić swoje dane, np. instalując antywirusa na telefon? To naprawdę dobre pytanie 🤔 W sieci natrafisz na wiele różnych, niekiedy sprzecznych opinii na temat takich programów antywirusowych na urządzenia mobilne 📱
W związku z tym postanowiliśmy pochylić się nad tematem 🔎 Poniżej prezentujemy najczęściej powtarzane „za i przeciw” dotyczące antywirusów na Androida i iOS (iPhone).

Czy antywirus na telefon jest potrzebny? Kilka argumentów ZA instalacją programu antywirusowego na telefon

1. Antywirusy na telefon informują o niebezpiecznych stronach i apkach

Antywirus to strażnik Twojego bezpieczeństwa. Programy antywirusowe, gdy wykryją zagrożenie w sieci, informują Cię o nim specjalnymi komunikatami. W ich treści pojawia się najczęściej wiadomość o próbie wyłudzenia danych lub możliwej instalacji szkodliwego bądź niechcianego oprogramowania w pamięci urządzenia. Oczywiście – alert możesz zignorować, jednak pamiętaj: „you’ve been warned”!

2. Programy antywirusowe zwiększają bezpieczeństwo w sieci

Antywirus na telefonie może monitorować sieć Wi-Fi, z której korzystasz na co dzień w swoim domu. Po co? Dzięki tej funkcji sprawdzisz, kto oprócz Ciebie używa Twojego łącza 📡 Mając taką informację, możesz uchronić siebie np. przed atakiem hakera, który podłączył się do Twojego prywatnego Wi-Fi i śledzi każdy Twój ruch w internecie… 😳
Warto wiedzieć: Niektóre antywirusy na telefon pozwalają na korzystanie z VPN (ang. virtual private network), czyli usługi, która chroni Twoją tożsamość, ukrywają adres IP podczas korzystania np. z publicznych Wi-Fi.

3. Antywirus na telefon to strażnik pamięci. Usuwa dawno nieużywane pliki i aplikacje

Notorycznie brakuje Ci miejsca w pamięci telefonu? Antywirus może Ci pomóc w usunięciu niepotrzebnych plików lub w odinstalowaniu dawno nieużywanych aplikacji. Dzięki temu zaoszczędzisz kilka gigabajtów w pamięci wewnętrznej urządzenia. W razie potrzeby możesz samodzielnie zabrać się za porządki na smartfonie.

Antywirus na telefon – czy warto? Argumenty PRZECIW instalacji

1. Antywirusy na smartfony działają inaczej niż klasyczne oprogramowania na komputery

Aplikacje antywirusowe nie skanują plików i nie chronią Cię przed szkodliwym oprogramowaniem. Wynika to z architektury systemów operacyjnych – Androida oraz iOS. Antywirusy na Androida i iOS mogą co najwyżej odczytywać i skanować swoje własne pliki oraz zasoby wspólne dla wszystkich aplikacji (np. folder ze zdjęciami) 😵 Większość antywirusów oferuje usługi backupowe, VPN, możliwość wyświetlania uprawnień innych apek i usuwanie plików tymczasowych. Nie oferują natomiast walki z malwarem, czyli szkodliwym oprogramowaniem nazywanym potocznie „wirusem”.

2. Antywirus na telefon zmniejsza wydajność urządzenia mobilnego

Nie od dziś słyszy się o tym, że aplikacje antywirusowe spowalniają urządzenia mobilne – w szczególności te o niskich parametrach technicznych, np. smartfony starszej generacji. Wynika to ze zużycia zasobów systemowych. Co więcej, powodują zwiększone zużycie baterii. Często pracują w tle, teoretycznie „skanując” telefon w poszukiwaniu zagrożeń 🔋

Dobry darmowy antywirus na telefon a inne sposoby na dbanie o bezpieczeństwo w sieci

Antywirus na telefon – czy warto go instalować? Opinie specjalistów są podzielone. Niektórzy eksperci twierdzą, że mobilne programy antywirusowe są zupełnie niepotrzebne i niewiele zdziałają w obliczu złośliwego oprogramowania 🙅‍♂️ Inni natomiast wskazują, że to prosty i tani sposób na ochronę swoich danych 💁‍♀️
Naszym zdaniem zamiast instalacji kolejnej apki na telefonie warto na co dzień stosować kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie:
  • Pobieraj aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł – najlepiej z platform pochodzących od twórców oprogramowania (dla telefonów z androidem: Google Play, dla systemu iOS: AppStore).
  • Nie klikaj w przesyłane przez nieznajomych linki – otrzymałeś link do artykułu o intrygującym tytule od dalszego znajomego? Zanim przestudiujesz treść wpisu, zapytaj znajomego o pochodzenie linku.
  • Aktualizuj systematycznie oprogramowanie smartfona – pamiętaj, że aktualizacji ulega nie tylko szata graficzna, ale przede wszystkim zabezpieczenia systemu.
  • Nie łącz się z publicznymi sieciami Wi-Fi bez dostępu do VPN.
Więcej porad dotyczących dbania o bezpieczeństwo w sieci znajdziesz w naszym artykule: Cyberbezpieczeństwo – jak dbać o ochronę haseł i danych osobowych? 🤓
Mimo wszystko, jeśli chcesz czuć się w pełni bezpiecznie i mieć na swoim sprzęcie program antywirusowy, który będzie informować Cię o potencjalnych zagrożeniach – to śmiało 😊Najważniejszy w tym wypadku będzie Twój komfort korzystania z urządzania. Możesz używać zarówno darmowych, jak i płatnych antywirusów na telefon. Pamiętaj tylko, by zainstalować antywirusa od jakiejś znanej firmy, jak np. McAfee, Avast lub Norton.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij