7 nawyków, które trzeba w sobie wyrobić, by bezpiecznie korzystać z internetu

Autor: Orange Flex

Data dodania: 25 November 2021

Większość osób korzysta z internetu praktycznie codziennie – to źródło wiedzy, rozrywki, ale także narzędzie do pracy czy załatwiania formalności. Każda aktywność w internecie to nowe dane, które po sobie pozostawiasz. Jak bezpiecznie korzystać z internetu i czym właściwie jest bezpieczny internet? Podpowiemy Ci, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci i wskażemy na kluczowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

Bezpieczny internet, czyli jaki? Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Każdego dnia zostawiasz w internecie dziesiątki danych. Kontaktujesz się ze znajomymi i rodziną, opłacasz rachunki czy robisz zakupy online. Warto znać zasady bezpiecznego korzystania z internetu, by nie narażać się na wyciek danych osobowych, haseł czy kradzież środków z konta bankowego. Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Poznaj nasze 7 rad i bądź bezpieczny w sieci.

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Na co warto zwrócić uwagę, by zachować bezpieczeństwo w sieci? Poznaj 7 zasad bezpiecznego korzystania z internetu, które pomogą Ci wyrobić dobre nawyki.
1. Twórz bezpieczne hasła
Hasło powinno składać się z kombinacji dużych, małych liter, liczb i znaków specjalnych. Warto mieć kilka rodzajów haseł, by nie korzystać z jednego na wszystkich serwisach i portalach. W przypadku ewentualnego włamania nie utracisz danych z wszystkich kont, z których korzystasz. Hasło powinno być dość długie i najlepiej niezwiązane z Tobą. Warto zmieniać hasła co kilka miesięcy, by ograniczyć ryzyko włamania czy ataku hackerskiego. Dobrze skonstruowane hasło to zdecydowanie podstawowa zasada bezpiecznego korzystania z internetu.
2. Dbaj o swoją prywatność
Przemyśl to, co publikujesz w internecie. Zastanów się, czy chcesz, aby Twoje konta były publiczne lub prywatne. Pamiętaj, aby nie udostępniać poufnych danych, np. fragmentów umów czy dokumentów. Nie należy też publikować fragmentów konwersacji, bez wcześniejszego zakrycia twarzy, imienia, nazwiska, loginu osoby, z którą piszesz. Dziel się na portalach społecznościowych tylko tymi informacjami, które może zobaczyć większe grono odbiorców. W końcu Twoje pliki czy zdjęcia mogą być rozpowszechniane w sieci. Twoją czujność powinny wzbudzić portale i sklepy internetowe, które oprócz standardowych danych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu czy adres e-mail, wymagają podania numeru PESEL czy adresu zameldowania. Nie udostępniaj tak poufnych danych!
3. Używaj oprogramowania antywirusowego
Antywirus przydaje się nie tylko na komputerze – warto zainstalować go również na telefonie czy tablecie. Pozwoli Ci to uniknąć złośliwych oprogramowań (malwerów), robaków, koni trojańskich czy programów szpiegujących. Wirusy to programy, które przypadkowo zainstalowane, mogą powielać się i rozprzestrzeniać na Twoim urządzeniu. To ryzyko kopiowania Twoich danych, usuwania ich czy przesyłania innym. Może dojść także do kradzieży hasła, danych osobowych czy numeru karty płatniczej. W internecie istnieje wiele sposobów na wyłudzenie i kradzież danych – warto zadbać o bezpieczny internet i korzystać z antywirusa.
4. Regularnie aktualizuj oprogramowanie urządzenia
Nie odkładaj aktualizacji systemu operacyjnego na Twoim telefonie czy komputerze. Regularne aktualizacje usprawniają pracę urządzenia i ograniczają ryzyko ataku hackerskiego. Zaktualizowany antywirus czy zapora sieciowa (Firewall) to znacznie mniejsze ryzyko przechwycenia Twoich danych czy haseł do logowania.
5. Sprawdzaj, z jakiego rodzaju połączenia internetowego korzystasz
Warto sprawdzić informacje o witrynie i połączeniu, z którego korzystasz. Jak to zrobić? Przy pasku wyszukiwarki widnieje symbol kłódki – po kliknięciu otrzymasz** informacje o rodzaju połączenia, certyfikacie i ilości plików cookies**. Zwróć szczególną uwagę na symbol zielonej kłódki, który jest istotny np. podczas wykonywania operacji w bankowości internetowej. Zielona kłódka świadczy o tym, że Twoje połączenie jest szyfrowane (SSL), a dane prywatne. Przeglądarka szyfruje Twoje dane, a następnie są dekodowane przez serwer. Zaszyfrowane informacje są natomiast bezużyteczne w rękach hakera, więc możesz bezpiecznie korzystać z danych serwisów czy wykonywać przelewy.
6. Unikaj korzystania z Hot-Spotów
Masz coś ważnego do sprawdzenia? Chcesz zalogować się na konto, które jest dla Ciebie bardzo istotne (np. konto bankowe)? Nie rób tego, korzystając z publicznych sieci Wi-Fi. Otwarte sieci typu Hot-Spot dostępne w kawiarniach, pociągach czy galeriach handlowych nie chronią odpowiednio Twoich danych i ryzyko ich przechwycenia rośnie.
7. Uważaj na linki, załączniki i pobieraj programy ze sprawdzonych źródeł
Phishing rośnie w siłę – to podszywanie się pod daną osobę, instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, skłonienia do wykonania danych poleceń czy zainfekowania urządzenia wirusami. Może to być np. łudząco podobny mail do tego, który otrzymujesz co miesiąc od swojego operatora czy towarzystwa ubezpieczeniowego. Uważaj zatem na nadawców wiadomości i podejrzane linki – zastanów się dwa razy, zanim zdecydujesz się otworzyć dane hiperłącze lub pobrać załącznik czy program. Pobieraj aplikacje ze sprawdzonych źródeł, takich jak Google Play w przypadku systemu Android oraz Apple Store dla iOS.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij