Co robić w wakacje? Inspiracje i pomysły na letnie aktywności

Autor: Orange Flex

Data dodania: 12 July 2023

Lato w pełni, a Ty nie wiesz, co chcesz robić w przerwie od nauki czy pracy? Jeśli błogie lenistwo już Ci się znudziło, możesz spędzić ten czas produktywnie – i nie mamy tu na myśli ogromnych list „to do” ani grafiku wypełnionego po brzegi. Wakacje mają swoje prawa 🏖 ️ ale są też świetną okazją do spędzenia czasu z pomysłem. Sprawdź, co robić w wakacje, by zadbać o rozwój i należyty odpoczynek!
🧐 O czym przeczytasz w artykule:
 • Jak spędzić wakacje na relaksie?
 • Co robić w wakacje w domu i poza nim?
 • Jak dbać o codzienne nawyki podczas wakacji, by dobrze wykorzystać ten czas?

Jak spędzić wakacje produktywnie? Wrzuć na luz!

Po całym roku nauki i pracy należy Ci się odpoczynek. Potraktuj to serio! Twoja energia jest zasobem, który wymaga regeneracji w odpowiednich warunkach 🥱 Dlaczego? Bez odpoczynku szybko poczujesz przemęczenie, problemy ze snem, brak koncentracji i rozdrażnienie. Nie da się być produktywnym przez okrągły rok (nawet jeśli nasz szalony świat do tego namawia). W wolnym czasie skup się na tym, żeby naprawdę odpocząć – nie musi to oznaczać leżenia przez dwa miesiące, ale to też jest w porządku, jeśli właśnie tego potrzebujesz 👌
Co robić w wakacje, żeby naprawdę odpoczywać?
 1. Po pierwsze, przed wakacjami czy urlopem domknij najważniejsze sprawy. Przekaż obowiązki, zrób, co możesz, by zaliczyć wszystkie przedmioty i zdać egzaminy. To wymaga wytężonego wysiłku, ale dzięki temu w wolnym czasie Twoja głowa będzie wolna od zmartwień. Nie będziesz przejmować się obowiązkami, które czekają na Ciebie po powrocie!
 2. W odpoczynku najważniejszy jest głęboki relaks. Dzięki temu pozbędziesz się zmęczenia fizycznego i psychicznego. Jak spędzić wakacje? Ty najlepiej wiesz, jakie aktywności pomagają Ci odbudować energię. Jeśli na co dzień pracujesz fizycznie, kilka dni na kanapie lub leżaku może być dla Ciebie zbawienne. Jeśli Twoja praca polega na siedzeniu przy biurku albo wciąż się uczysz – możesz postawić na aktywność fizyczną 🏃🚴
 3. Czas wolny służy też odstresowaniu. Ludzie znajdują różne sposoby na radzenie sobie ze stresem. Co robić w wakacje w domu, żeby się zrelaksować? Warto w tym celu wypróbować trening uważności. Mindfulness to technika, która polega na celowym skierowaniu uwagi na to, czego doznaje się w danym momencie. Sekret tkwi w tym, aby nie rozkminiać znaczenia tych doświadczeń, a jedynie je przyjmować i postrzegać. Trening uważności ułatwia wyciszenie się i przywrócenie koncentracji.

Co można robić w wakacje? Lista ciekawych aktywności

W wakacje mamy więcej czasu wolnego niż zwykle, więc to też spoko okazja, żeby wypróbować nowe aktywności, na które w codziennym biegu zawsze brakuje przestrzeni. Możesz zrobić coś nowego i niestandardowego 🤩 – to wcale nie musi być skok na bungee!
Przygotowaliśmy dla Ciebie listę czynności, których warto spróbować w wakacje:
 • Wypróbuj nowe smaki! 🍲😋 Być może interesuje Cię jedna z wielu kuchni świata albo chcesz zjeść coś ciekawszego niż to, co masz w domu? Znajdź nowy przepis z nietypowym składnikiem albo zamów w restauracji coś innego niż zwykle.
 • Co robić samemu w wakacje? Możesz zmienić coś w swoim wyglądzie! Nowa fryzura, kolor włosów czy kolczyk to wyraziste zmiany 💇 Śmiało wypróbuj coś mniej widocznego lub mniej trwałego – może inaczej umaluj oko albo poeksperymentuj z outfitem? W ten sposób można odkryć swoje nowe upodobania.
 • Podczas nauki i pracy niemal nieustannie korzystamy z komputera, telefonu, tabletu i innych tego typu urządzeń. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić w wakacje dla swojego zdrowia, postaw na challenge. Sprawdź, jak długo wytrzymasz bez elektroniki. Godzinę? A może cały dzień? Wierz lub nie, ale odłożenie telefonu nawet na chwilę dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie 🫶
 • Co można robić w wakacje? Co tylko przyjdzie Ci do głowy! Możesz próbować rzeczy, które są dalekie od Twoich zainteresowań czy codziennych zadań. Wyjdź pobiegać, idź na nocny spacer, weź udział w sesji zdjęciowej, wybierz się na kajaki, na SUP-a albo na rolki! Do odważniejszych kroków należy zagadanie do kogoś nieznajomego czy samodzielne zwiedzanie miejsca, które od dawna wisi na Twojej podróżniczej liście.
 • Zastanawiasz się, jak spędzić wakacje w domu? Tu też możesz się dobrze bawić. Zwiedź swoje miasto – odkryj nowe miejsca lub odwiedź swoje ulubione okolice. Odnów kontakt ze starym znajomym. Zmień coś w swoim otoczeniu – przemebluj pokój, odmaluj ściany, zmień wystrój albo poukładaj swoje rzeczy w nowe pudełka!
 • Chcesz w wakacje zrobić coś dobrego? Idź na wolontariat i pomagaj innym. Być może w Twojej okolicy działają fundacje na rzecz dzieci, zwierząt lub innych potrzebujących. Jeśli na sercu leży Ci dobro planety, zaangażuj się w akcje ekologiczne💚 – sprzątanie plaży lub lasu, ochronę zwierząt, promocję ekologii. Pomoże Ci w tym neutralna klimatycznie usługa Orange Flex, w której niewykorzystane GB możesz przesłać na rzecz fundacji Las Na Zawsze.
 • Co jeszcze robić w wakacje? Podróżować oczywiście! ✈️ Sprawdź nasze pomysły na budżetowy wypad dwudniowy w Polsce albo na tani city break w Europie!

Co robić w wakacje w domu? Ugruntuj swoje nawyki

Wakacje to czas rozluźnienia, możemy dłużej spać, leniuchować, odpuszczać sobie – ale warto mimo wszystko dbać o dobre nawyki! Co można robić w wakacje, by odpocząć, ale zanadto się nie rozleniwić? Przede wszystkim nie pozwalać sobie na całkowite wyjście z codziennej zdrowej rutyny.
Jeśli chcesz odpocząć od porannej i wieczornej pielęgnacji – zarówno twarzy, jak i włosów czy całego ciała – ogranicz liczbę kosmetyków i zabiegów, ale nie porzucaj tego nawyku zupełnie. To samo dotyczy aktywności fizycznej 🏊‍♀️ Jeśli podczas wakacji chcesz odpocząć również od ćwiczeń, nie wyrzucaj ich całkowicie ze swojego planu tygodnia. Ćwicz rzadziej albo lżej, jeśli potrzebujesz – zmień formę aktywności. Może zamiast forsownego biegania w upale spróbujesz robić 10 000 kroków dziennie albo wybrać się na jogę w pobliskim parku? A może właśnie chcesz zacząć nowy nawyk, jakim jest regularne bieganie? Lato to dobry moment, by wyrobić w sobie regularność.
Co jeszcze można robić w wakacje w domu? To świetny czas, by zadbać o swoje zdrowie. Zacznij na przykład od zdrowej diety! Latem masz dostęp do wielu sezonowych owoców i warzyw 🍅🥕🍒 Wprowadź je do swojego jadłospisu. Naucz się też pić wodę w odpowiednich ilościach. Wypicie 2-3 litrów dziennie poprawi Twoje samopoczucie, koncentrację i zwiększy poziom energii. W czasie wolnym dbaj też o odpowiednią ilość snu. Ustal sobie godziny pójścia spać i pobudki i trzymaj się ich ⏰ Odpuść sobie też scrollowanie smartfona przed snem. Smartfony są super, ale dobrze jest umieć stawiać im granice – to zaprocentuje w jakości wypoczynku, zobaczysz!
Jeśli przez całe wakacje będziesz trzymać się tych nawyków, łatwiej będzie Ci utrzymać je podczas nauki i pracy.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij