Co zrobić z choinką po świętach? Pomysły dla ekofreaków i nie tylko

Autor: Orange Flex

Data dodania: 2 January 2024

Święta jak zawsze minęły za szybko, a jedynym wspomnieniem po nich pozostała kurząca się lub rozsiewająca wszędzie igły choinka? 🎄 Cóż – pora stawić czoła temu, że następne „Last Christmas” usłyszymy dopiero za rok (no dobrze, śmieszki zaczną już we wrześniu) i odzyskać miejsce w pokoju. I tu pojawia się pytanie: co zrobić z choinką po świętach? Team Flexa przeprowadził szybki research, żeby ułatwić Ci pożegnanie z iglakiem bez wyrzutów ekosumienia 💚

Co zrobić z choinką? To zależy od jej rodzaju i Twojej determinacji

Jeżeli do tej pory miałeś trochę szczęścia i udekorowaną choinką nie zajął się jeszcze Twój kot, na początku stycznia można ją już rozebrać, a dekoracje upchnąć z tyłu szafy. Ale co dalej? Co zrobić z choinką po świętach, żeby być w zgodzie z zasadami segregacji odpadów?
Utylizację uzależnij przede wszystkim od rodzaju choinki. W praktyce są trzy opcje:
  • 🎄 choinki sztuczne – wykonane z syntetycznych tworzyw, takich jak polichlorek winylu,
  • 🎄🎄 choinki żywe cięte – pozbawione systemu korzeniowego, umieszczane w specjalnych stojakach,
  • 🎄🎄🎄 choinki żywe w donicy – wykopane z gruntu i zasadzone w podłożu dla iglaków.
To lecimy po kolei. Jeśli masz choinkę sztuczną, po świętach sprawa jest prosta – rozkładasz drzewko na kawałki i chowasz tam, gdzie słońce nie dociera (czyli do piwnicy lub komórki lokatorskiej), by triumfalnie wydobyć je za rok, nie przejmując się tym, że ceny żywych choinek znowu wzrosły. Zadbaj o to, by taka raz wyprodukowana choinka posłużyła Ci jak najdłużej, więc poświęć jej odpowiednią troskę przy pakowaniu do pudła.
Jeżeli z jakiegoś powodu chcesz pozbyć się sztucznego drzewka bożonarodzeniowego – bo na przykład służyło Ci już wiele lat i, delikatnie mówiąc, przestało cieszyć oko – udaj się do PSZOK-u (tj. Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Czy można po prostu wyrzucić sztuczną choinkę na śmietnik? Okazuje się, że tak. Jeśli jest mała, wrzuć ją do odpadów zmieszanych. Większą podziel lub poczekaj na odbiór odpadów wielkogabarytowych.
I jeszcze jedno – zastanów się, czy sztuczna choinka rzeczywiście kwalifikuje się już do wyrzucenia, czy może posłuży jeszcze komuś innemu, bo jest w dobrym stanie i tylko nie pasuje np. rozmiarem do Twojego mieszkania? W takim wypadku możesz poszukać chętnych do przygarnięcia drzewka na portalach takich jak OLX, Vinted albo w lokalnych grupach „Uwaga, śmieciarka jedzie” ♻️
A co zrobić z choinką ciętą lub w donicy? Możliwości jest wiele!

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

Żywe cięte choinki nie tylko ozdabiają wnętrze podczas rodzinnego spotkania w święta – ich żywiczny zapach buduje klimat spotkań w gronie najbliższych 🌲👪 Jednak po Nowym Roku cięta choinka zwykle już ani nie zdobi, ani nie pachnie. Co z nią zrobić? Uschnięte gałązki i pień możesz przekazać do PSZOK-u, wrzucić do pojemnika z odpadami bio, po prostu zostawić w altanie śmietnikowej jako gabaryt albo… przetworzyć i ponownie wykorzystać! ✂️✂️

Co zrobić z choinką? Przeznacz ją na kompost

Choinka – podzielona na mniejsze części, bez bożonarodzeniowych ozdób i lampek – doskonale wzbogaci zawartość kompostownika. Gałązki, igły i inne części rośliny należy układać warstwowo, przekładając je resztkami warzyw i owoców. Otrzymana mieszanka zyska kwaśny odczyn, idealny dla takich roślin jak anturium, monstera czy trzykrotka.
💡💡 Wskazówka: Chcesz stworzyć kompostownik na balkonie? Wykorzystaj do tego niewielki pojemnik, w którym będziesz gromadzić obierki po warzywach, zeschnięte liście roślin czy resztki po choince. Z upływem czasu do jego wnętrza dodaj specjalne dżdżownice, które spulchnią i użyźnią mieszankę.

Użyj żywej choinki do ochrony roślin przed wiatrem i zimnem

Co roku zimą obawiasz się o swoje rośliny na balkonie? A może martwisz się o delikatne kwiaty w przydomowym ogródku? 🥀🌾 Do osłonięcia roślinności użyj gałązek z choinki po świętach – dzięki temu porywisty wiatr czy mróz nie zniszczą pielęgnowanych przez lata okazów. Igły z drzewka możesz wykorzystać jako ściółkę dla iglaków.

Choinka po świętach jako opał. Czy to dobry pomysł?

W internecie można przeczytać porady dotyczące utylizacji choinki poprzez przeznaczenie jej na opał. Czy ma to sens? Tylko pod jednym warunkiem – uzyskane kawałki drewna muszą być dobrze wysuszone. Podczas spalania mokry materiał opałowy emituje zwiększoną ilość smoły oraz gazów organicznych, co może czynić sporą szkodę środowisku naturalnemu ❌ Dlatego jeżeli planujesz wykorzystać żywą ciętą choinkę do ogrzania domu, postaraj się ją uprzednio dokładnie osuszyć.

Co zrobić z choinką w doniczce po świętach?

Choinki w doniczkach pozwalają cieszyć się świątecznym klimatem przez długi czas 🎄 Dzięki zachowaniu części systemu korzeniowego regularnie podlewane w domowym zaciszu nie tracą igieł i na długo stanowią efektowną ozdobę wnętrz. A co najlepsze – po świętach można dać im drugie życie! Do czego oczywiście zachęcamy.
Dla porządku – jeśli nie chce Ci się bawić w ponowne zasadzanie ani czekać na lokalną zbiórkę takich drzewek, możesz postąpić podobnie jak w wypadku choinek ciętych: oddać ją do PSZOK-u, wrzucić do odpadów bio lub pociąć i przeznaczyć na produkcję domowego nawozu organicznego.
Jeżeli jednak masz w sobie trochę ekodeterminacji i przed chwilą googlowałeś, co zrobić z żywą choinką po świętach, to wstrzymaj konie i nie wyrzucaj ani nie niszcz jej pochopnie. Zamiast tego zasadź ją – w ogródku czy na działce. Na początku brzmi to trochę skomplikowanie, ale w gruncie rzeczy nie jest takie straszne. Wystarczy, że w okresie poświątecznym rozbierzesz drzewko z ozdób i postawisz w jasnym pomieszczeniu, w niskiej temperaturze (może też być balkon, wtedy dobrze opatul donicę od mrozów). Gdy się ociepli i przyjdzie wiosna, wybierz miejsce na nową roślinę i bierz się do roboty – wykop dziurę i wsadź do niej wyjętą z osłony choinkę. Pamiętaj, aby regularnie ją podlewać! 💦
Jeżeli nie posiadasz ogródka i nie możesz pozwolić sobie na posadzenie drzewka w sąsiedztwie, sprawdź, czy w Twoim mieście nie są organizowane zbiórki żywych choinek – zarówno doniczkowych, jak i ciętych (takie zbiórki są prowadzone np. przez urzędy miasta, Lasy Miejskie czy ogrody zoologiczne). Czasem trzeba chwilę poszukać, ale w końcu od czego ma się gigabajty intenetu w Orange Flex, jeśli nie od tego, by zadbać o przyrodę! W zależności od potrzeb możesz wybrać Plan z 30 GB, 45 GB, 80 GB lub 150 GB.
Lubisz być eko i świecić przykładem? Podaruj zakupionej choince drugie życie, a sam zacznij korzystać z pierwszej w kraju neutralnej klimatycznie usługi telekomunikacyjnej, jaką jest Orange Flex!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij