Lasy w Polsce. Oto 4 fakty, których nie znałeś

Autor: Orange Flex

Data dodania: 31 March 2023

Polskie lasy – ulubione miejsce na weekendowy chill, majówkowy wypad czy wakacje z dala od zgiełku miasta. Z pewnością bywasz w nich raz na jakiś czas, może nawet masz swoje ulubione trasy spacerowe. Ale czy wiesz o lasach więcej niż tylko to, że ich istnienie pomaga w redukcji CO2? Sprawdź, ile zajmują lasy w Polsce, jakie ważne funkcje pełnią, które drzewa w polskich lasach występują najczęściej oraz... jak możesz przyczynić się do ochrony lasów bez wychodzenia z domu!
Z tekstu dowiesz się:
 • Ile powierzchni Polski zajmują lasy i jakie jest ich rozmieszczenie?
 • Jakich lasów jest najwięcej w Polsce?
 • Ile lat liczą drzewa w polskich lasach?
 • Ile zajmują lasy w Polsce, które posadziliśmy dzięki akcji EKO GB?
 • Jak możesz chronić polskie lasy przed wycinką?

Powierzchnia lasów w Polsce

Lasy w Polsce zajmują około 9,2 mln ha. Ile to procent powierzchni kraju? Około 30%! Całkiem sporo, ale wbrew pozorom nie jesteśmy w czołówce Unii Europejskiej. Większą powierzchnią lasów (względem obszaru kraju) mogą pochwalić się m.in. Finlandia, Szwecja, Słowenia, Łotwa, Estonia i Austria.
Rozmieszczenie lasów w Polsce nie jest równomierne. Największe ich powierzchnie znajdziemy na terenie województw lubuskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, śląskiego i podkarpackiego.

Lasy w Polsce – nie tylko produkcja tlenu

Zarówno największe lasy w Polsce, jak i te mniejsze, tworzą wspaniały krajobraz, którym możemy się cieszyć podczas wypoczynku na łonie natury. Kąpiele leśne to jednak niejedyne, co nam dają. Oczywiście każde dziecko wie, że lasy liściaste i iglaste są bardzo pożyteczne dla ludzi, zwierząt i całej planety, ale czy potrafisz wymienić konkretnie funkcje, które pełnią?
Lasy mają dobroczynny wpływ na cały ekosystem, ponieważ:
 • korzystnie oddziałują na kształtowanie się klimatu – rośliny redukują nadmiar szkodliwego dwutlenku węgla,
 • regulują obieg wody w przyrodzie,
 • przeciwdziałają powodziom, lawinom i osuwiskom,
 • chronią gleby przed erozją,
 • chronią krajobraz przed stepowieniem,
 • stanowią miejsce schronienia dla zwierząt.

Rodzaje lasów w Polsce – jakich lasów jest u nas najwięcej?

Czy wiesz, jakie lasy przeważają w Polsce? Być może Cię to zaskoczy, ale dominują u nas lasy iglaste, a najczęściej występującym gatunkiem jest sosna zwyczajna, która rośnie na ok. 60% powierzchni lasów. Po sośnie do najczęściej występujących drzew można zaliczyć brzozę i dąb, choć odsetek ich występowania nie jest tak wysoki (oba gatunki poniżej 10%).
Tak spore zalesienie gatunkiem sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Monokultury drzew były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Po latach okazało się jednak, że takie lasy są mało odporne na czynniki atmosferyczne, klimat i działanie szkodników, w odróżnieniu od znacznie bardziej wytrzymałych drzew liściastych. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby powierzchnia lasów w Polsce zwiększała się dzięki sadzeniu drzew tego typu – najlepiej w systemie bioróżnorodnym, który jest najbardziej wytrzymałym rodzajem lasu.

Ile lat mają polskie lasy?

Czy wiesz, że każdy las ma swój średni wiek? W Polsce najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat, zaś ich przeciętny wiek to 60 lat. Mamy coraz więcej lasów liczących ponad 80 lat – od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do ponad 2,1 mln ha. To dowodzi, że w ostatnich dziesięcioleciach mieliśmy szansę zadbać o stare drzewa i nauczyliśmy się nie eksploatować zalesień zbyt mocno.
Wciąż jednak brakuje nam nowych drzew. Dlatego aktualne działania ograniczające negatywny wpływ ludzi na środowisko ukierunkowane są nie tylko na zachowanie jak największej ilości starych lasów, ale też na sadzenie nowych połaci. Obie te kwestie mocno leżą na sercu także nam w Orange Flex – w końcu nie przez przypadek jesteśmy usługą neutralną dla klimatu. I właśnie dlatego stworzyliśmy akcję EKO GB.

Lasy za EKO GB – posadziliście z nami już 58 000 m2!

Za nami już kilka edycji sadzenia lasów za EKO GB. Na czym to polegało? Użytkownicy Orange Flex przekazywali nam swoje niewykorzystane gigabajty, a my zamieniliśmy je na metry kwadratowe lasu. A dokładnie na 58 000 m2! Nad sadzeniem Flexowych drzewek w różnych rejonach Polski czuwała Fundacja Las Na Zawsze.

Chcesz zapobiec wycince lasów w Polsce? Chroń je z Orange Flex!

Ponieważ dotychczasowe edycje akcji EKO GB cieszyły się ogromną popularnością, nie spoczywamy na laurach i postanowiliśmy zaproponować Wam jej nową odsłonę. Sadzenie nowych lasów jest ogromnie ważne, ale równie istotny wpływ na środowisko ma ochrona już istniejących, dojrzałych drzew przed wycinką. W końcu mają po kilkadziesiąt lat i już teraz każdego dnia „pracują” na nasz dobrostan.
Zasady akcji są te same. Chcesz dołożyć swojego gigabajta do ochrony lasów w Polsce? Wejdź do apki Orange Flex, wybierz opcję Przekaż GB, a następnie EKO GB. Każde 90 GB, które zbierzemy, to 1 m2 lasu pod ochroną. Więcej na temat tych i innych ekodziałań Flexa znajdziesz tutaj.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij