Proste nawyki, by zadbać o dobro planety i środowisko

Autor: Aleksandra Molenda

Data dodania: 8 June 2021

Troszczysz się o środowisko i przyszłość naszej planety? A może zastanawiasz się, jak zadbać o środowisko we własnym zakresie i jakie działania mogą mieć realny wpływ na poprawę jego stanu? Warto skupić się na zmianach, które możesz wprowadzić już teraz – w swoim codziennym życiu. Sprawdź proponowane przez nas sposoby, dzięki którym świadome dbanie o środowisko wejdzie Ci w nawyk.
Z tekstu dowiesz się:
 • jak nie przyczyniać się do marnowania papieru,
 • jak ograniczyć plastik,
 • jak oszczędzić wodę,
 • w jakie akcje warto się zaangażować.
Postępująca degradacja środowiska w dużej mierze wynika z działalności przemysłowej człowieka. Na szczęście przedsiębiorstwa podejmują już działania, które w dłuższej perspektywie mają doprowadzić do neutralności klimatycznej, niezbędnej do realizacji celów Porozumienia paryskiego (czyli obniżenia globalnej temperatury i utrzymania jej wzrostu na poziomie poniżej 1,5℃ w tym stuleciu). Nowe technologie i zmiany, które wprowadzają firmy, nie tylko ułatwiają życie odbiorcom ich usług, ale także minimalizują ślad węglowy.
W Orange od 2021 roku prawie 10% całego zapotrzebowania firmy na energię elektryczną będzie pokrywane przez farmy wiatrowe w Wielkopolsce. Ponadto promujemy technologię cyfrową w obrębie firmy oraz wśród naszych klientów (również w ramach Orange Flex), co pozwala ograniczyć zużycie zasobów drewna czy paliw kopalnych.
W tym miejscu warto podkreślić, że dzięki zasilaniu energią odnawialną ze zbudowanych na potrzeby Orange farm wiatrowych w Wielkopolsce, od teraz Orange Flex jest pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną klimatycznie. Działania Orange Flex wpisują się w strategię #OrangeGoesGreen, której celem jest zminimalizowanie wpływu Orange Polska na klimat i środowisko oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej netto do 2040 roku.
Podejście prośrodowiskowe w biznesie to wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw. Dla niektórych z nas również może być to wyzwanie. Co możesz zdziałać jako konsument, aby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko? Warto zaczynać zmiany od siebie i wykształcić w sobie dobre nawyki, zwłaszcza jeśli nie wymaga to dużych wyrzeczeń. Zatem – jak dbać o środowisko?

Dbanie o środowisko dzięki ograniczeniu papieru (e-faktury i umowy elektroniczne)

Czy wiesz, że z jednego drzewa można wykonać ok. 8 tys. kartek papieru? To zaledwie 2 tys. faktur – bardzo niewiele w perspektywie naszego 38-milionowego kraju. Papierowe dokumenty nie są koniecznością, odkąd funkcjonują e-faktury i umowy elektroniczne. Co zyskujecie Ty i środowisko, gdy decydujesz się na dokumenty w wersji elektronicznej? Sprawdź:
 • Oszczędność miejsca – nie musisz przeznaczać w domu półki lub szuflady na stosy dokumentów.
 • Oszczędność finansowa – bardzo często w zamian za wybór faktury elektronicznej wystawca oferuje obniżenie kwoty zapłaty o kilka złotych. Dla niego samego to duża oszczędność na kosztach druku i wysyłki dokumentu.
 • Mniejszy ślad węglowy – dokument dociera do Ciebie na skrzynkę mailową, więc nie trzeba korzystać z usług tradycyjnej poczty.
W Orange od dłuższego czasu stopniowo rezygnujemy z użycia papieru na rzecz elektronicznych umów i faktur. W 2015 r. obliczyliśmy, że od wprowadzenia e-faktur udało nam się zaoszczędzić 1156 ton papieru, co oznacza aż 20 tys. ocalonych drzew. A jak działa Orange Flex? Nie zarzucimy Cię stosem papierów – we Flexie nie ma papierowych umów, a wszystkie formalności załatwisz w aplikacji, bez konieczności wychodzenia z domu. Jednak tam, gdzie użycie papieru jest niezbędne (np. opakowania na karty SIM), pochodzi on z surowców pozyskanych w odpowiedzialny sposób.

Jak ograniczyć plastik? Wybieraj alternatywę!

Plastik przysparza obecnie najwięcej problemów w kwestii redukcji odpadów – wynika to z bardzo długiego okresu rozkładu. Przykładowo: foliówka rozkłada się ok. 400 lat, papierek po cukierku – 450 lat, a butelka PET – nawet do 1000 lat! Recykling nie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem z wielu powodów. Tworzyw sztucznych nie można odzyskiwać w nieskończoność bez pogorszenia ich właściwości.
Najrozsądniejszym wyjściem nadal pozostaje zatem ograniczenie plastiku, zwłaszcza w kontekście wyboru produktów jednorazowych, takich jak słomki, opakowania spożywcze czy środki higieniczne. Jeśli wybierasz się na zakupy, miej ze sobą wielorazowe woreczki na warzywa i owoce – dzięki temu unikasz nie tylko foliówek, ale także kupowania warzyw w plastikowych opakowaniach. Zamiast plastikowych akcesoriów poszukaj alternatyw z bardziej przyjaznych środowisku materiałów (np. drewno, papier, szkło lub metal). Warto również zwracać uwagę na metki ubrań – jeśli tkanina została wykonana z poliestru lub zawiera jego domieszki, będzie wydzielać mikroplastik do wody przy każdym praniu. Zaopatrz się również w butelkę lub dzbanek z filtrem, co pozwoli Ci uniknąć kupowania wody butelkowanej.
Przeraża Cię to, jak dużo niepotrzebnego plastiku otacza nas w przedmiotach, w których mógłby być on zniwelowany albo zastąpiony innym materiałem? W Orange Flex podjęliśmy kroki, aby maksymalnie ograniczyć produkcję kolejnych plastikowych odpadów. W związku z tym:
 • blister na kartę SIM został zmniejszony o połowę, co daje o połowę mniej plastiku.
 • wprowadziliśmy eSIM – pierwszą wirtualną kartę eSIM dla klientów indywidualnych i biznesowych w Polsce, którą można pobrać i zapisać na telefonie obsługującym tę technologię. Karta eSIM nie wymaga fizycznego nośnika, co oznacza rezygnację z plastiku oraz brak konieczności dostawy karty kurierem. Dla klientów to natomiast możliwość aktywacji numeru w kilka minut, na kilku urządzeniach bez konieczności przekładania karty.

Jak dbać o środowisko? Oszczędzaj wodę

Woda jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym i trudno jest wyobrazić sobie codzienność bez swobodnego dostępu do niej. Ale zasoby słodkiej wody sukcesywnie się kurczą. Dlatego warto wprowadzić w życie pewne nawyki, dzięki którym zużyjesz mniej wody. Zyska na tym zarówno środowisko, jak i Twój portfel:
 • Załóż baterię oszczędzającą wodę w łazience i kuchni – perlator napowietrza strumień wypływającej wody, dzięki czemu wydaje się, że jest jej więcej niż w rzeczywistości.
 • Włączaj pralkę i zmywarkę przy pełnym załadunku i wybieraj tryb eko.
 • Magazynuj deszczówkę do podlewania roślin (jeśli mieszkasz w domu z ogrodem) – długotrwałe opady pojawiają się coraz rzadziej, dlatego warto zabezpieczyć się na okresy suszy.

Akcje prośrodowiskowe lub działania w ramach Orange Flex – zaangażuj się!

Czujesz, że chciałbyś zrobić dla naszej planety coś więcej, ale brakuje Ci czasu na zaangażowanie się w akcje edukacji ekologicznej czy sprzątania świata? Wiosną 2021 Orange Flex zainicjował specjalną akcję EKO GB, w której użytkownicy Flexa mogli przekazywać swoje wolne GB, by zamienić je w metry kwadratowe lasu. Celem działań było posadzenie bioróżnorodnego lasu w miejscowości Męcikał koło Borów Tucholskich. Nasadzenia ruszyły 15 kwietnia 2021. Las Orange Flex będzie rósł nieścinany, produkując tlen i pochłaniając nawet 7 ton CO2 rocznie.
Co najlepsze – nie wymagało to od użytkowników dużego wysiłku – wystarczy posiadać numer w Orange Flex i poprzez naszą aplikację przekazać swoje niewykorzystane gigabajty w trakcie trwania akcji EKO GB. Kolejna edycja nadejdzie już wkrótce, także warto śledzić naszą stronę i profil na Instagramie (@orange_flex). 😉

Ślad węglowy?

Ślad węglowy to pojęcie stosowane, by określić ilościowy wpływ danej działalności, osoby lub kraju na zmianę klimatu. Korzystanie z usług we Flexie przez jednego użytkownika wiąże się z emisją 3,273 kg CO2e miesięcznie, co zostało wyliczone zgodnie z zasadami GHG Protocol, uznanego międzynarodowego standardu. W Orange Flex ponad 90% miesięcznego śladu węglowego związane jest z zużyciem energii elektrycznej niezbędnej do zapewnienia usług. Od czerwca 2021 r. całość tej energii będzie pochodziła z odnawialnych źródeł. Jest to możliwe dzięki działającym już dwóm farmom wiatrowym, które powstały w okolicach Poznania.
W Orange Flex w ramach akcji EKO GB posadziliśmy już 10 000 m2 lasu na Kaszubach. A to dopiero początek! W ramach działań kompensacyjnych, neutralizacja pośredniego śladu węglowego w Orange Flex jest możliwa dzięki nabyciu kredytów węglowych ze wsparcia certyfikowanego przez Gold Standard projektu. Projekt ten oprócz walorów ekologicznych ma również za zadanie wspierać lokalne społeczności w krajach rozwijających się. Orange Flex wspiera projekt przekształcający zdegradowane obszary porośnięte przez sawanny w bioróżnorodne lasy zapewniające regenerację ekosystemu w Kolumbii.
Dzięki tym działaniom redukującym emisje, przejściu na 100% odnawialnej energii oraz kompensacji niemożliwego do uniknięcia pozostałego śladu węglowego, Orange Flex jest pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną dla klimatu.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi sposobami ochrony środowiska, w które zaangażowało się Orange. Sprawdź również szczegóły oferty Planu komórkowego Orange Flex i w jaki sposób przyczynia się ona do dbania o środowisko tutaj.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij