Dofinansowanie na otwarcie firmy – kto może je otrzymać i jak to zrobić?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 29 February 2024

Chcesz założyć firmę, ale nie masz wystarczających środków, żeby ją sfinansować? 💰 Skorzystaj z dotacji na otwarcie firmy. Sprawdź, gdzie możesz uzyskać dofinansowanie na działalność gospodarczą, na jakie środki możesz liczyć oraz jakie warunki musisz spełnić, żeby je otrzymać.
Z artykułu dowiesz się:
 • Jak uzyskać dofinansowanie na firmę z urzędu pracy?
 • Na czym polega pożyczka na założenie firmy?
 • Jak uzyskać dotację unijną na założenie firmy?
 • Jak sfinansować firmę za pomocą crowdfundingu?
 • O czym warto pamiętać, ubiegając się o dotację?

Dofinansowanie na otwarcie firmy z urzędu pracy

Jeśli jesteś bezrobotny, pierwsze miejsce, do którego powinieneś się udać, to powiatowy urząd pracy. Wszystkie tego typu urzędy dysponują określonymi środkami, które przeznaczają na dotacje na założenie firmy. Maksymalna kwota dotacji, jaką możesz otrzymać z urzędu pracy, to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 42 tys. zł. Kto może się starać o takie dofinansowanie?
 • osoba bezrobotna
 • opiekun osoby niepełnosprawnej, który nigdzie nie pracuje
 • absolwent centrum integracji społecznej
 • absolwent klubu integracji społecznej
O dotację nie może ubiegać się osoba, która już wcześniej otrzymała bezzwrotne środki z Funduszu Pracy lub inne bezzwrotne środki publiczne na podjęcie działalności gospodarczej. Ten rodzaj finansowania nie jest przeznaczony również dla tych, którzy przez ostatnie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku prowadzili działalność gospodarczą wpisaną do ewidencji.
Pamiętaj, że jeśli dostaniesz dofinansowanie na założenie firmy z urzędu pracy, musisz prowadzić działalność przez kolejne 12 miesięcy.

Pożyczka na założenie firmy

Innym sposobem sfinansowania założenia firmy jest pożyczka. Taką pożyczkę można otrzymać od Banku Gospodarstwa Krajowego, który realizuje rządowy program: „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Maksymalna kwota pożyczki, o jaką można się ubiegać to 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 140 tys. zł. Aktualne oprocentowanie wynosi 1,45% lub 0,58% w skali roku, a pożyczkobiorca nie musi płacić żadnych dodatkowych opłat i prowizji. Czas na spłatę takiej pożyczki wynosi do 7 lat. O pożyczkę na założenie firmy mogą się starać:
 • studenci ostatniego roku studiów (pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich),
 • absolwenci szkół i uczelni wyższych, którzy poszukują pracy (do 4 lat od ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego),
 • bezrobotni zarejestrowani w urzędzie (do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego),
 • opiekunowie osób niepełnosprawnych.
Osoby, które zdecydują się na pożyczkę na założenie firmy, mogą liczyć na profesjonalne doradztwo, zarówno na etapie składania wniosku, jak i już po otrzymaniu pożyczki.

Dotacje unijne na otwarcie firmy

Dofinansowanie na otwarcie firmy można otrzymać z różnych projektów organizowanych przez Unię Europejską. Projekty dostępne w poszczególnych województwach będą się różnić, dlatego najlepiej skorzystać z wyszukiwarki dotacji, którą można znaleźć tutaj: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/osoba-fizyczna/#/3756=Osoba%20fizyczna. Dotacje unijne najczęściej są skierowane do:
 • osób, które znalazły się w trudnej sytuacji na rynku pracy,
 • osób, które są zagrożone wykluczeniem społecznym,
 • bezrobotnych,
 • opiekunów osób z niepełnosprawnościami,
 • imigrantów.
Wysokość dotacji na założenie firmy będzie się różnić w zależności od wybranego projektu. Dofinansowania z UE przyznawane są w ramach specjalnych projektów doradczo-szkoleniowych. Środki mają charakter bezzwrotny, jednak konieczne jest spełnienie określonych warunków:
 • we wniosku należy przedstawić, na co zostaną przeznaczone fundusze, a następnie wydać je zgodnie z tymi założeniami, w określonym terminie, który został wskazany w umowie,
 • działalność należy prowadzić przez kolejne 12 miesięcy od jej założenia.

Dofinansowanie na założenie firmy – crowdfunding i inne opcje dla pracujących

Jak widać, dotacje na otwarcie firmy kierowane są głównie do przyszłych przedsiębiorców, którzy w danym momencie nie są nigdzie zatrudnieni. A co z osobami, które myślą o przejściu z etatu na swoje i też potrzebują środków na rozkręcenie biznesu? Jeśli nie masz oszczędności na ten cel, zostają Ci oferty kredytów w bankach, pożyczka od rodziny czy znajomych albo… crowdfunding.
Crowdfunding to metoda pozyskiwania środków finansowych poprzez zbiórkę pieniędzy od dużej liczby ludzi, zwykle za pośrednictwem platform internetowych. W ten sposób można zbierać środki na realizację różnorodnych projektów, w tym na założenie firmy. Potencjalny przedsiębiorca prezentuje swój pomysł na biznes, a osoby, które będą zainteresowane jego projektem, mogą mu wpłacać określone kwoty. Często zdarza się, że wpłacający mogą liczyć na różne benefity (w zamian za przekazanie określonej kwoty), więc warto pomyśleć, w jaki sposób odwdzięczysz się swoim dobroczyńcom.
A jeśli masz zadatki na start-upowca i potrafisz przekonująco sprzedać swój pomysł na biznes, możesz poszukać profesjonalnych inwestorów, np. w funduszach typu venture capital.

Co oprócz dotacji? Wybierz usługi dla swojego biznesu

Pieniądze na start firmy to nie wszystko. Pomyśl też o usługach, które ułatwią Ci prowadzenie działalności, a jednocześnie umożliwią rozsądne zarządzanie kosztami. Biuro księgowe, firmowe konto w banku, niezbędne oprogramowanie… i oczywiście telefon na firmę. Nowy numer zamówisz w Orange Flex, bez konieczności wiązania się z nami długą umową. Subskrypcja pozwala Ci mieć pełną kontrolę nad wydatkami, a jednocześnie spokojnie możesz wrzucić firmową ofertę w koszty działalności. W razie zawieszenia firmy – po prostu rezygnujesz i nie płacisz dalej. W razie spektakularnego sukcesu i większych potrzeb rozwojowych – w każdej chwili bierzesz wyższy Plan. W pełni elastycznie!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij