Orange Flex logo
Strzałka

Lasy w Polsce. Oto 4 fakty, których nie znałeś

: Orange Flex

: 4 maja 2021

Blog post

Lasy w Polsce zajmują około 9,2 mln ha, czyli prawie 30% powierzchni kraju. Z pewnością bywasz w nich raz na jakiś czas, może nawet masz tam swoje ulubione trasy spacerowe. Ale czy wiesz o lasach więcej niż tylko to, że ich istnienie pomaga w redukcji CO2? Sprawdź, jakie ważne funkcje pełnią, które drzewa występują w nich najczęściej oraz jak można przyczynić się do sadzenia lasu… bez wychodzenia z domu!

Z tekstu dowiesz się:

  • których drzew jest najwięcej w polskich lasach,
  • w jakim wieku jest obecnie większość polskich drzew,
  • jak użytkownicy Orange Flex przyczynili się do zasadzenia lasu, dzięki akcji EKO GB.

Funkcje lasów – nie tylko produkcja tlenu

Zarówno największe lasy w Polsce, jak i te mniejsze, tworzą wspaniały krajobraz, którym wielu z nas może się cieszyć. Piękno natury to jednak nie jedyne, co nam dają. Oczywiście wiesz, że są one bardzo pożyteczne dla ludzi, zwierząt i całej planety, ale czy potrafiłbyś wymienić konkretnie funkcje, które pełnią?

Pierwsza grupa, która obejmuje funkcje przyrodnicze lasów, wiąże się z ich dobroczynnym działaniem na cały ekosystem. Lasy to:

  • korzystny wpływ na kształtowanie się klimatu – rośliny redukują nadmiar szkodliwego dwutlenku węgla,
  • regulacja obiegu wody w przyrodzie,
  • przeciwdziałanie powodziom, lawinom i osuwiskom,
  • ochrona gleb przed erozją,
  • ochrona krajobrazu przed stepowieniem,
  • miejsce schronienia dla zwierząt.

Rodzaje lasów w Polsce – sosna królową rodzimych drzewostanów

W Polsce zdecydowanie przeważają lasy iglaste, najczęściej występującym gatunkiem jest sosna zwyczajna, która rośnie na ok. 60% powierzchni lasów. Po sośnie, do najczęściej występujących drzew można zaliczyć brzoza i dąb, choć odsetek ich występowania nie jest tak wysoki (oba gatunki poniżej 10%).

Tak spore zalesienie gatunkiem sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Monokultury drzew były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Po latach okazało się jednak, że takie lasy są mało odporne na czynniki atmosferyczne, klimat i działanie szkodników, w odróżnieniu od znacznie bardziej wytrzymałych drzew liściastych. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby powierzchnia lasów w Polsce zwiększała się dzięki sadzeniu drzew tego typu – najlepiej w systemie bioróżnorodnym, który jest najbardziej wytrzymałym rodzajem lasu.

GettyImages-660590073-min.jpg

Lasy w Polsce – średnia wieku to 60 lat

Czy wiesz, że każdy las posiada swój średni wiek? W Polsce najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat, zaś ich przeciętny wiek to 60 lat. Mamy coraz więcej lasów liczących ponad 80 lat – od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do ponad 2,1 mln ha. To dowodzi, że w ostatnich dziesięcioleciach mieliśmy szansę zadbać o stare drzewa i nauczyliśmy się nie eksploatować zalesień zbyt mocno.

Wciąż jednak brakuje nam nowych drzew. Dlatego aktualne działania ograniczające negatywny wpływ ludzi na środowisko ukierunkowane są nie tylko na zachowanie jak największej ilości starych lasów, ale też na sadzenie nowych połaci. Kwestia możliwie intensywnego zalesienia w Polsce leży na sercu także Orange Flex – dlatego stworzyliśmy wyjątkową akcję EKO GB. Pierwsza edycja zakończyła się ogromnym skucesem dzięki wsparciu naszych użytkowników. Na czym polegała?

Przekazujesz gigabajty, które zamienimy na nowe drzewa – sadzimy las z Twoją pomocą!

Lesistość naszego kraju, która wynosiła 21% w roku 1945 została zwiększona obecnie do 29,6%. Warto jednak zadbać o to, aby ten wskaźnik ciągle rósł. Młody las może w ciągu roku pochłonąć aż siedem ton CO2 — wystarczy powierzchnia 10 tysięcy metrów kwadratowych. Od lutego do końca marca 2021, użytkownicy Orange Flex przekazywali swoje niewykorzystane gigabajty w ramach akcji EKO GB, a my zamieniliśmy je na metry kwadratowe lasu.

W aplikacji Orange Flex można było przekazywać do wspólnej puli dowolną liczbę GB. Nasz przelicznik był prosty: każde 30 GB przekazanych danych to 1 m2 lasu. Celem, który chcieliśmy osiągnąć, było zebranie 300 000 GB i posadzenie 10 000 m2 bioróżnorodnego lasu. Użytkownicy Orange Flex mogli na bieżąco śledzić proces zbierania EKO GB w aplikacji. Akcja zakończyła się sukcesem pod koniec marca, dzięki czemu zasadziliśmy bioróżnorodny las w miejscowości Męcikał (okolice Borów Tucholskich), wspólnie z Fundacją Las Na Zawsze.

Jak więc przyczynić się do posadzenia nowego lasu razem z nami? Najpierw sprawdź przygotowaną przez Orange Flex ofertę dla Ciebie i, jeśli jeszcze nie jesteś naszym użytkownikiem, przejdź do Flexa. A jeśli masz już numer w Orange Flex to… po prostu w trakcie kolejnej edycji akcji EKO GB przekaż swoje niewykorzystane gigabajty na m2 lasu. Jaki będzie nasz cel GB? Tego jeszcze nie zdradzamy 😉

#Na zielono#Eko GB#OrangeGoesGreen

Udostępnij:

Wybierz Plan Orange Flex bez zobowiązań

Jak skorzystac z promocji Flex
Sprawdź szczegóły

Zobacz też

Jak uniknąć niepotrzebnego stresu?

Przeczytaj o sprawdzonych sposobach na walkę ze...

Jak zadbać o wellbeing, pracując z domu?

Pracujesz zdalnie? Poznaj kilka sprawdzonych tipów na...

Jak ważny jest wypoczynek?

Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z...

Przejdź do wszystkich