Jak nagrywać TikToki? Poradnik dla początkujących TikTokerów

Autor: Orange Flex

Data dodania: 24 January 2024

Chcesz rozpocząć przygodę jako TikToker, ale czujesz się jak… boomer, który nie do końca nadąża za trendami w social mediach? Spokojnie – przed Tobą krótki poradnik dla początkujących TikTokerów. Przekonaj się, jak nagrywać TikToki, czyli krótkie, ale wciągające klipy, oraz w jaki sposób stworzyć viral, dzięki któremu zdobędziesz popularność na całym świecie. Otwórz swój umysł na trochę kreatywności i zabawy – daj się porwać tiktokowemu szaleństwu! 🤳
Z artykułu dowiesz się:
 • Jak przygotować się do zrobienia filmu na TikToka?
 • Jak wygląda nagrywanie TikToka krok po kroku?
 • Jak nagrywać na TikToki, by filmiki stały się viralem?

Jak nagrywać TikToki, by Cię oglądano?

Pierwsza i niepodważalna zasada TikToka mówi: nagrywaj filmiki w pionie 🎥 Staraj się nie przekręcać telefonu i nie kombinować z przekrzywianiem obiektywu, chyba że taki masz pomysł na nagranie. Pionowe TikToki są najpopularniejszym i tym samym najchętniej oglądanym formatem.
Inną, acz istotną kwestią jest to, aby pilnować czasu i długości swoich małych „dzieł”, gdyż mogą liczyć od 15 do 60 sekund ⏳ Staraj się kondensować treści, pamiętaj, że nie kręcisz pełnometrażowego filmu, tylko krótką, interesującą rolkę…
…hej, zacząłeś już ziewać? Musieliśmy zacząć od takich mniejszych bądź większych oczywistości – w końcu nie każdy urodził się ze smartfonem w ręku, a tym bardziej z oczami nakierowanymi na TikToka. Przejdźmy jednak do konkretów 📱 – jak nagrywać filmy telefonem, by Cię oglądano? Na początku musisz zapoznać się z samą aplikacją TikTok. Zanim coś opublikujesz, poszperaj trochę w opcjach i ustawieniach platformy. Koniecznie sprawdź:
 • gdzie znajdują się filtry (powinny być po prawej stronie ekranu),
 • w którym miejscu dodaje się efekty 🎞️ (wystarczy, że klikniesz na lewo od czerwonego przycisku nagrywania),
 • jak dodaje się naklejki (wyświetlą Ci się zaraz po tym, jak przytrzymasz klawisz włączający nagrywanie),
 • w jaki sposób ustawia się napisy, które ułatwiają zrozumienie nagrania, w szczególności gdy ktoś odtwarza je bez dźwięku (to proste: po nagraniu filmu i wybraniu opcji Dalej, kliknij Więcej opcji i przesuń suwak Włącz automatyczne napisy),
 • w jaki sposób przyspiesza się lub spowalnia nagranie, by wpasowało się w rytm dodanej muzyki (znajdziesz tę opcję w prawym górnym rogu ekranu urządzenia mobilnego),
 • jak działa pauza podczas tworzenia TikToka ⏸️ (wystarczy, że po zatrzymaniu nagrywek klikniesz w prawym górnym rogu Dostosuj klipy i przesuniesz czerwony pasek w lewo lub prawo, by ustawić czas filmu),
 • jak zmienia się miniaturkę filmiku (po tym, jak nagrasz TikToka i dwukrotnym wybraniu opcji Dalej pojawi się ekran z ramką z klipem; wystarczy, że klikniesz w pole Wybierz okładkę).
Oczywiście sama znajomość narzędzi na TikToku nie sprawi, że twoje treści poniosą się viralem. Ale to dobry wstęp do przygody z tą platformą – w końcu musisz wiedzieć, z czym to się je.

Jak nagrywać na TikToka? Instrukcja

TikToka może mieć każdy – zarówno fanatyk wędkarstwa, jak i miłośniczka mody. Nagrywanie krótkich filmików na tę platformę jest bardzo proste:
 1. Kliknij plus na dole ekranu. Tu zaczyna się Twoja przygoda z kręceniem TikToków. Zanim przystąpisz do nagrywek, koniecznie rozpisz sobie skrypt nagrania i zaplanuj poszczególne kroki.
 2. Wybierz swój podkład muzyczny (wciśnij opcję dźwięki). Oczywiście na nagraniu może pojawić się Twój głos czy skomponowana przez Ciebie muzyka, ale nic tak nie skupia uwagi i nie zachęca do ponownych wyświetleń jak viralowy utwór 🎵
 3. Włącz nagrywanie, klikając czerwony przycisk 🔴 Pamiętaj, że jeżeli nagrywasz lipsinc, musisz przyswoić sobie słowa wybranej piosenki. A jeżeli chcesz pójść w klasykę, to dokładnie przećwicz układ taneczny czy scenariusz filmiku.
 4. Dobierz efekt do Twojego filmu 🎬 Kliknij odpowiednią ikonę na ekranie smartfona, a zobaczysz (w dolnej części wyświetlacza) około 200 propozycji rozmaitych masek. Mogą one podbić komediowy nastrój nagrania, dodać mu powagi albo sprawić, że staniesz się zupełnie inną osobą (nawet… dziecięcą wersją samego siebie!).
 5. Dołącz napisy, włącz filtry i dodaj naklejki 🧡 Upiększ swoje wideo w dowolny sposób – tak, jak sobie to zaplanowałeś – albo postaw na abstrakcję. Na początku warto jednak wybrać coś, co już od dawna cieszy się popularnością. Przescrolluj tiktoki, które pojawiają Ci się w feedzie. Jakiś efekt albo filtr wpadł Ci w oko? Kliknij w jego nazwę i użyj go w swoim materiale bądź zapisz na później.
 6. Opublikuj TikToka! Ustaw odpowiedni opis, który zachęci odbiorców do zapoznania się z Twoim dziełem ▶️ Najlepiej sprawdzają się pytania, ale też niedokończone zdania, które zasieją odrobinę niepewności…
Pamiętaj, że na TikToku liczy się pomysł – dzięki niemu możesz co nieco zarobić 💰 Więcej na ten temat dowiesz się z naszego wpisu: Jak zarabiać na TikToku i na jakie kwoty można liczyć?
Żeby dostać się na szczyt, regularnie zapoznawaj się z ostatnimi trendami, odkop dawno niewidziany viral albo wymyśl coś nowego i wyjątkowego – nie bój się eksperymentować, użytkownicy TikToka lubią autentycznych twórców. Postaw na swój format, który stanie się motywem przewodnim Twojej twórczości – jak np. legendarna pani Bożenka u zetkacpra 😉. Przy okazji mamy dla Ciebie przeciekawy wywiad z tym twórcą – wpadaj na kanał naszego wideocastu Grube Historie na Wynos:
Pamiętaj: Przed nagraniami zadbaj o swój sprzęt – telefon powinien mieć możliwość nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości. Treści nagrane w FullHD lub 4K będą płynnie odtwarzane i przyjemne dla oka odbiorcy. Twój smartfon niedomaga? W takim razie koniecznie zajrzyj do sklepu Flex, w którym znajdziesz nowoczesne modele urządzeń mobilnych z dobrymi mikrofonami i wysokiej jakości obiektywami. A to wszystko w dobrych cenach 😉

Trendy i virale, czyli jak zrobić film na TikToku, który zbierze miliony wyświetleń?

Chcesz być sławny? Z TikTokiem może Ci się to udać. Przed Tobą kilka przydatnych porad, które pomogą Ci zostać prawdziwym TikTokerem… takim na miarę Charli D'Amelio i Belli Poarch:
 • Ćwicz przed lustrem i nagrywaj TikToki „na próbę” 🎭 Niełatwo jest stanąć przed kamerą i zacząć tworzyć. Dlatego ucz się na własnych błędach. Obserwuj, co wychodzi Ci najlepiej i w jakiej tematyce czujesz się swobodnie.
 • Przy poradnikach zaczynaj od efektu, a później pokazuj proces. W ten sposób przyciągniesz uwagę swoich obserwatorów. Obejrzą Twojego TikToka do końca, a nawet odtworzą go ponownie, żeby jeszcze raz zobaczyć oszałamiający efekt końcowy.
 • Ucinaj wypowiedzi w odpowiednim momencie ✂️ Zapętlaj swoje wypowiedzi tak, aby końcówka ostatniego zdania z TikToka znalazła się na jego początku. W ten sposób złapiesz więcej uwagi i tym samym więcej wyświetleń.
 • Nie zapominaj o komentarzach widzów 💬 Lajkuj te, które przypadły Ci do gustu i odpowiadaj na te ciekawsze. Poza tym sam zacznij dodawać opinie do najbardziej popularnych nagrań. Te najbardziej kreatywne zwiększą prawdopodobieństwo, że ktoś odwiedzi Twój profil na TT!
 • Surfuj na fali popularnego hasztagu 🏄 W aplikacji co chwilę pojawiają się jakieś nowe i trendujące hasła, które mogą zainspirować Cię do tworzenia treści i przynieść Ci fejm na długo. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę Odkryj, a Twym oczom ukażą się najbardziej rozchwytywane hasztagi. Podejmij wyzwanie i spróbuj nagrać coś, co aktualnie jest modne!
Jak zrobić dobry filmik na TikToku? Jak widać, odpowiedź nie jest aż tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Popularność danego materiału jest mocno uzależniona od aktualnych trendów, może być też całkowicie przypadkowa. Coś spodoba się publiczności albo akurat dobrze zarezonuje z jakimś ważnym wydarzeniem i poniesie się dalej. Nie zrażaj się, jeżeli coś Ci nie wyjdzie lub twoje filmiki nie będą miały od razu miliona wyświetleń. Musisz dać światu trochę czasu, by zobaczył, jaka gwiazda skrywała się za horyzontem 🌟🤩
Jeśli chcesz zajmować się TikTokiem na poważnie i regularnie publikować filmy na platformie, to powinieneś zadbać o solidny pakiet danych. Oglądanie i nagrywanie filmów na TikToka potrafi pochłonąć nie tylko długie godziny Twojego czasu, ale i zapasy gigabajtów.
Jeżeli chcesz być przygotowany na każdą ewentualność i stale być w kontakcie ze światem, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W ramach każdego Planu komórkowego Orange Flex do Twojej dyspozycji pozostaje Social Pass. To usługa, dzięki której korzystanie z dowolnego serwisu społecznościowego nie zużyje ani jednego gigabajta z Twojego pakietu danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł rozwijać swoją kreatywność i nagrywać TikToki bez ograniczeń. Enjoy😊

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij