Wyłączenie sieci 3G w Orange Flex – sprawdź, czy Cię to dotyczy

Autor: Orange Flex

Data dodania: 7 September 2023

5G, 4G LTE – o tych sieciach mówiło się w ostatnich latach najwięcej ze względu na możliwości, jakie niosą. Ale nie zapominajmy, że oprócz nich cały czas działają też ich poprzedniczki, czyli sieć 3G oraz 2G. Niebawem ta sytuacja się jednak zmieni, bo właśnie rozpoczynamy w Orange proces pożegnania z 3G. Z czego to wynika, jak będzie przebiegało i z czym się wiąże dla Ciebie? Rzuć okiem na nasz krótki przewodnik.
Z artykułu dowiesz się:
  • Czemu wyłączamy sieć 3G i co na tym zyskasz?
  • Jak sprawdzić, czy swobodnie skorzystasz z 4G?
  • Kiedy te zmiany i ile potrwają?

Sieć 3G – dlaczego ją wyłączamy i dlaczego to jest dobre?

Technologie się zmieniają, sposób korzystania z sieci również – rozmowy wideo, muzyka w apkach, filmiki w social mediach, gry, animacje na stronach internetowych... Aby to wszystko działało, jak należy, potrzebujemy dużych prędkości internetu. W efekcie z sieci 4G LTE korzysta już w tym momencie naprawdę dużo osób. A jak korzysta dużo osób, to robi się ciasno. Trochę jak na drodze.
Dlatego zdecydowaliśmy się na wyłączenie sieci 3G – po to, by zajmowane przez nią pasma przeznaczyć dla 4G. Dzięki temu wszyscy unikną korków i odczują wyższą jakość połączeń oraz internetu mobilnego.
Być może zastanawiasz się teraz – czemu 3G, a nie 2G? Ponieważ z sieci drugiej generacji korzystają różnego rodzaju urządzenia, takie jak liczniki czy czujniki – sprawa jest więc bardziej skomplikowana, niemniej i tu przyjdzie kiedyś czas na zmiany.
W najbliższym czasie zasięg 2G nadal będzie obejmował ponad 99% Polski – ale trzeba pamiętać, że nie umożliwia on korzystania z internetu mobilnego. Dlatego jeżeli mieszkasz w takim miejscu Polski, które do tej pory było objęte zasięgiem 3G, upewnij się, czy Twój telefon i karta są gotowe na przesiadkę na 4G.

Sprawdź swój telefon i kartę SIM, czyli jak się przygotować na wyłączenie 3G?

Jeśli już teraz łączysz się z siecią 4G lub 5G – ta zmiana Cię nie dotyka. Możesz przestać czytać – albo poczytać coś innego, na przykład o tym, jak polecać Orange Flex i zarabiać. Chyba że we Flexie wziąłeś dodatkową kartę SIM dla kogoś, kto korzysta ze starego modelu telefonu – powiedzmy dla babci – to wtedy zostań z nami jeszcze chwilę.
Korzystasz obecnie z 3G? W takim razie sprawdź, czy masz dwie rzeczy:
  • telefon obsługujący technologię VoLTE (czyli rozmowy telefoniczne z wykorzystaniem 4G LTE),
  • kartę SIM 4G LTE (USIM lub eSIM).
Jeżeli tak – jesteś gotowy na 4G i gdy przyjdzie Twoja kolej, swobodnie skorzystasz ze wszystkich usług.
No dobrze, a jak to sprawdzić? Bardzo prosto – tu znajdziesz listę urządzeń rekomendowanych do obsługi VoLTE w sieci Orange. A w aplikacji Flex wystarczy wejść w Strefę kart SIM, kliknąć swój numer, a następnie otworzyć szczegóły karty. Pod komunikatem „Powoli żegnamy się z 3G" znajdziesz informację, czy Twoja karta spełnia wymagania sieci LTE. W razie gdyby okazało się, że kartę SIM trzeba wymienić, nową zamówisz za darmo również w aplikacji – w tej samej zakładce.

Harmonogram pożegnania z 3G

Pierwszy, pilotażowy etap wyłączania sieci 3G zaczynamy już pod koniec września – wtedy zostaną wyłączone nadajniki w powiatach: pilskim, złotowskim, wałeckim, wieruszowskim, wieluńskim i pajęczańskim. Do końca listopada z 3G pożegnają się powiaty: czarnkowsko-trzcianecki, chodzieski, obornicki, wągrowiecki, sieradzki, zduńskowolski, poddębicki i łaski. Kolejny etap planujemy w drugim kwartale 2024 i obejmie on okolice Koszalina i Słupska. Pełne wygaszenie 3G w całej Polsce zgodnie z planem potrwa do końca 2025 roku.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij