Orange Flex logo
Strzałka

Wybierz odnowiony telefon w trosce o planetę

: Orange Flex

: 16 maja 2022

Blog post

Pojawiła się nowa wersja Twojego ulubionego smartfona lub model nowszej generacji kusi parametrami, których nie ma Twoje stare urządzenie? Mimo, że Twój telefon jest nadal sprawny, myślisz o wymianie, by iść z duchem czasu lub korzystać z najnowszych osiągnięć technologicznych? Okazuje się, że robi tak większość użytkowników i smartfony wymieniane są nawet częściej niż co 2 lata. A czy zastanawiasz się, jak takie działania mają wpływ na naszą planetę? Czy możesz zrobić coś, co pozwoli Ci cieszyć się z nowości, ale z mniejszym negatywnym wpływem na środowisko? Sprawdź naszą ofertę telefonów odnowionych.

Czy smartfony mają wpływ na naszą planetę

Jaki wpływ na środowisko naturalne ma rosnący popyt na smartfony coraz nowszej generacji? Czy telefony mają cokolwiek wspólnego z ociepleniem klimatu? Dlaczego należy wyrzucać stary telefon do takiego kosza, który jest przeznaczony na odpady elektroniczne? Te pytania raczej rzadko bierzemy pod uwagę, kiedy myślimy o zakupie nowego sprzętu ulubionej marki. Sprawdzamy raczej parametry, dołączone gadżety, porównujemy oferty cenowe sklepów i operatorów. Myślimy nawet o kolorze obudowy – jednak wyłącznie pod względem estetycznym, ale rzadziej o tym, jaki wpływ na środowisko będzie mieć nasza decyzja.

Telefony komórkowe składają się z plastiku, szkła, niewielkich ilości metali szlachetnych i pierwiastków ziem rzadkich. Są produkowane zgodnie z gospodarką liniową: od wydobycia surowców potrzebnych do ich produkcji, przez krótki okres ich użytkowania, aż po kres ich życia w szufladach lub na wysypiskach śmieci. Niestety wiele z nich nie jest odzyskiwane do ponownego użytku lub recyklingu. A elektroodpady stają się coraz większym wyzwaniem – globalnie produkujemy ich ok. 50 milionów ton rocznie. Jeśli wyrzucisz zużyty sprzęt do śmietnika, przyczynisz się do zanieczyszczenia środowiska toksycznymi substancjami, np. rtęcią, kadmem i ołowiem – i przede wszystkim – zmarnujesz cenne zasoby i surowce.

Faza produkcji nowoczesnych telefonów komórkowych ma spory wpływ na środowisko. Sam proces użytkowania telefonu również pozostawia pewien ślad na środowisku, który jest związany z codziennym użytkowaniem smartfona np. jego ładowaniem. Nie tylko wykorzystuje nieodnawialne zasoby naszej planety, lecz także pozostawia ślad węglowy. Według badań Uniwersytetu McMaster z Kanady do 2040 r. rynek smartfonów i innej elektroniki odpowiedzialny będzie za ponad 14% światowej emisji dwutlenku węgla.

Jak odpowiedzialnie rozstać się z niepotrzebnym telefonem

Odpowiedzią jest tak zwana gospodarka o obiegu zamkniętym (inaczej gospodarka cyrkularna), czyli wprowadzanie do ponownego obiegu urządzeń lub odzyskiwanie części oraz surowców dzięki recyklingowi starych i zużytych sprzętów. W każdym salonie Orange możesz skorzystać z oferty odkupu sprawnych smartfonów lub zostawić zużyte urządzenia w specjalnym pojemniku, skąd trafią do recyklingu.

Jak odsprzedać używany smartfon w Orange

Wystarczy, że przyjdziesz ze swoim smartfonem do dowolnego salonu Orange. Nie musisz szukać akcesoriów i oryginalnego pudełka. Na miejscu doradca Orange wyceni Twój sprzęt. Jeśli zaakceptujesz jego propozycję, otrzymasz bon, który możesz wykorzystać na zakupy w Orange.

Im więcej telefonów odsprzedasz, tym więcej otrzymasz bonów na zakupy w salonach Orange. Będą one ważne przez 60 dni od daty ich wystawienia. Wstępną wycenę poznasz też na stronie internetowej Orange.

Co dzieje się ze starymi smartfonami, które zwrócisz nam do recyklingu

Zebrane do recyklingu urządzenia przekazujemy do firmy, która zadba o jego właściwą utylizację i recykling. Dzięki temu mogą dostać szansę na drugie życie. Zużyte, niedziałające urządzenia są źródłem cennych i rzadkich minerałów, które w ten sposób zostaną odzyskane i wprowadzone ponownie do obiegu – w najbardziej efektywny dla środowiska sposób.

Dlaczego warto zdecydować się na odnowione modele

Orange Flex oferuje tańsze smartfony, które przeszły profesjonalny proces odnawiania. Można je kupić nawet 20% taniej niż taki sam telefon bezpośrednio od producenta/z pierwszej ręki.

Czym różnią się telefony odnowione od nowych modeli

Odnowiony smartfon możesz wybrać w sklepie w aplikacji Orange Flex. Dostępne są nawet modele najlepszych marek. Telefon dostarczymy do Ciebie kurierem. Jedyna różnica, którą zauważysz, to opakowanie: nie będzie oryginalne, a zastępcze, ekologiczne. Zestaw będzie zawierał wszystko, czego potrzebujesz:

 • sprawny telefon,
 • ładowarkę,
 • instrukcję obsługi,
 • wszystkie niezbędne informacje, tj. pojemność pamięci, numer IMEI oraz opis dotyczący modelu i wersji.

Skąd pochodzą takie odnowione telefony? Ze zwrotów od klientów, którzy kupili smartfon przez Internet, a w domu jedynie otworzyli pudełko i z jakichś powodów zdecydowali się go oddać. Mają do tego prawo przez 14 dni. Często jest on więc nowy lub używany jedynie kilka dni. Mogą to być też zupełnie nowe telefony, ale z uszkodzonym opakowaniem lub powystawowe.

Jak taki smartfon przygotowujemy do ponownego zakupu?

 • Całkowicie czyścimy jego pamięć, więc nie znajdziesz w nim cudzych zdjęć czy innych plików.
 • Przeprowadzamy dwie dokładne, niezależne ekspertyzy, mające sprawdzić, czy rzeczywiście jest „jak nowy”. W pierwszej kolejności profesjonalna firma sprawdza, czy telefon jest całkowicie sprawny, następnie wykonuje kontrolę jakości. Jedyne, co może wskazywać na to, że smartfon był wcześniej używany, to drobne rysy. Dopuszczalne są jedynie takie, które są widzialne dopiero z odległości 40 cm.

Jak naprawiamy telefony

Po przejściu ekspertyzy telefony – jeśli w ogóle tego wymagają – zostają przekazane do naprawy u wyspecjalizowanej firmy. Obejmuje ona:

 • wymianę części zewnętrznych: obudowy, klawiatury, wyświetlacza, które nie są w pełni sprawne lub noszą ślady użytkowania. Smartfon dostaje nowe oryginalne części;
 • wymianę części wewnętrznych na oryginalne, nowe;
 • czyszczenie pamięci: usuwane są wszystkie dane, np. stare zdjęcia;
 • zainstalowanie aktualnego oprogramowania. W ten sposób telefon jest „jak nowy” i gotowy do użytku.

Orange Flex telefony odnowione program re

Kto zajmuje się odnawianiem smartfonów?

Odnawianie telefonów powierzamy tylko najlepszym specjalistom z firm, które uzyskały certyfikaty producentów. Wykorzystują oni jedynie oryginalne części, a wszystko poddają dwuetapowej ekspertyzie.

Czy na odnowiony telefon jest gwarancja?

Jeśli zdecydujesz się na odnowiony smartfon od Orange Flex, właściwie niczym nie ryzykujesz. Telefon nie tylko wyszedł spod rąk profesjonalistów, przeszedł dokładne kontrole, ale dodatkowo został objęty gwarancją. Przysługuje Ci więc 12-miesięczny okres gwarancyjny z tytułu rękojmi.

Program Re – zróbmy to razem

Razem możemy zrobić coś dobrego dla planety. Dłuższe wykorzystanie telefonów oraz ich recykling zmniejszają zużycie surowców niezbędnych do wytworzenia nowych urządzeń. Zadbajmy o planetę w czterech prostych krokach:

 • Recykling - odkup
 • Regeneracja - naprawa
 • Renowacja - odnowa
 • Recykling – zwrot

ReOkazja Miesiąca

W aplikacji Orange Flex zapraszamy użytkowników do skorzystania z wyjątkowej oferty Sklepu Flex. Przygotowaliśmy dla klientów akcję #ReOkazjaMiesiąca – w każdym miesiącu zaprezentujemy odnowione urządzenie w obniżonej cenie. Wystarczy pobrać kod rabatowy z Klubu Flex i dodać go w koszyku w aplikacji w momencie zakupu. Są to urządzenia pochodzące od partnerów Orange, firmy Nanowo lub Renewd.

Zielone działania Orange Flex

Jako Orange dążymy do tego, by stać się najbardziej zielonym operatorem w Polsce. Dlatego przekonujemy naszych klientów do świadomych wyborów. Wybierając Orange Flex, dołączysz do grona użytkowników pierwszej neutralnej klimatycznie usługi telekomunikacyjnej w Polsce. Patrzymy na świat przez zielone okulary!

#Na zielono#OrangeGoesGreen#Sklep Flex

Udostępnij:

Wybierz Plan Orange Flex bez zobowiązań

Jak skorzystac z promocji Flex
Sprawdź szczegóły

Zobacz też

Samsung Galaxy – co warto wiedzieć o kultowej serii smartfonów

Sprawdź najciekawsze urządzenia z kultowej serii Galaxy!...

Smartfon dla dziecka do szkoły

Sprawdź, jaki telefon dla dziecka sprawdzi się...

Sklep Flex od kuchni – przepis jak nie przegapić żadnej okazji

Sprawdź jak działa jedna z najpopularniejszych usług...

Przejdź do wszystkich