: Orange Flex
: 12 stycznia 2022
Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna to duże wydarzenie! Robisz krok w kierunku pracy marzeń, zdobycia doświadczenia czy samodzielności finansowej. Za pierwszym razem możesz nie do końca wiedzieć, co mówić, jak się ubrać na takie spotkanie czy jak się zachowywać, zwłaszcza w nietypowych okolicznościach. Możesz się jednak do tego przygotować, dzięki temu nie zje Cię stres, będziesz się czuć swobodniej i na pewno wypadniesz lepiej!
Przed pierwszą rozmową o pracę: co sprawdzić?
Udało Ci się uzyskać pozytywną odpowiedź od pracodawcy i masz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Gratulacje! Wcześniej być może co najmniej kilka Twoich CV trafiło do różnych firm, więc musisz się upewnić co do kilku kwestii:
Jeśli zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną wysłano mailem:
Jeśli rekruter przekazał informację o rozmowie kwalifikacyjnej telefonicznie:
Na pierwszą w życiu rozmowę o pracę nie możesz się spóźnić – po pierwsze, zrobisz złe wrażenie na potencjalnym pracodawcy, a po drugie, niepotrzebnie się zestresujesz. Dlatego wcześniej sprawdź, ile czasu dokładnie zajmie Ci podróż do miejsca, w którym odbędzie się rozmowa. Pamiętaj o tym, aby być chwilę wcześniej i mieć pewność, że np. nie utkniesz w korku – pomogą Ci w tym aplikacja Jak Dojadę i niezawodny pakiet danych Orange Flex dla studentów.
W czasach pandemii spotkania przeniosły się do sieci. Wcześniej rozmowy o pracę przez telefon czy online też nie były czymś wyjątkowym, zwłaszcza że internet pozwala nam dziś na pracę zdalną z niemal każdego miejsca na ziemi. Jeśli więc potencjalny pracodawca chciałby porozmawiać z Tobą online, przygotuj się następująco:
Podczas rozmowy online rekruter będzie mógł Cię zobaczyć, dlatego zadbaj też o schludny wygląd. Nie musisz koniecznie zakładać białej koszuli, ale zapoznaj się z kilkoma poniższymi zasadami.
Najkrótsza odpowiedź brzmi: ładnie i schludnie. Wszystko zależy od charakteru pracy, o jaką się ubiegasz. Regułą jest to, że pierwsze spotkanie z przyszłym pracodawcą raczej nie służy do tego, żeby go szokować czy powalić na kolana najnowszą stylówką. Nie musisz też zakładać stroju galowego, garnituru czy marynarki. Twoim zadaniem jest zaprezentować swoje umiejętności, więc ważne, by Twój ubiór pozwolił się czuć komfortowo obu stronom rozmowy. Tobie, by czuć się ubranym, ale nie przebranym za kogoś, kim nie jesteś i rekruterowi, by czuł, że zależy Ci na tej pracy i dlatego nie jesteś na tym spotkaniu w piżamie czy w dresie.
A jeśli za wszelką cenę zależy Ci na tym, żeby również w pracy wyrażać siebie poprzez strój – po prostu poszukaj pracodawcy, który to doceni.
Podczas rozmowy osoba prowadząca rekrutację będzie chciała dowiedzieć się, czy to właśnie Ty jesteś właściwym kandydatem lub kandydatką na to stanowisko. Każde spotkanie rekrutacyjne przebiega nieco inaczej, ale za każdym razem trzeba przygotować sobie odpowiedzi na kilka pytań:
Dlaczego chcesz pracować właśnie w tym miejscu?
Po pierwsze: sprawdź najważniejsze informacje o firmie. Dowiedz się więcej o jej wielkości, historii, czym dokładnie się zajmuje, na jakich rynkach działa. Bez tej wiedzy będzie Ci trudno wyobrazić sobie, czym dokładnie będziesz się zajmować, a już na pewno niełatwo będzie przekonać rekrutera, że zależy Ci na tej pracy.
Po drugie: przejrzyj ponownie, dokładnie, treść ogłoszenia. Przypomnij sobie, czemu właśnie tutaj trafiło Twoje CV? Co podobało Ci się w ogłoszeniu, czemu akurat tym chcesz się zajmować? Takie rzeczy musisz wiedzieć!
Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
W takiej czy innej formie to pytanie zawsze pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych. Rekruter może zapytać Cię o to, jakie są Twoje zalety i wady, czemu firma powinna zatrudnić właśnie Ciebie albo co możesz wnieść do zespołu. Na pierwszej rozmowie o pracę na pewno trudniej Ci będzie określić, jakie są Twoje atuty w kontekście zawodowym, ale pamiętaj: możesz odwołać się do doświadczeń ze szkoły czy życia prywatnego.
Na przykład:
Pamiętaj: w pierwszej pracy nikt nie oczekuje od Ciebie doświadczenia, ale sumienność i chęć do działania zawsze będą mile widziane.
Ile chcesz zarabiać?
To jedno pytanie pada na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Jako odpowiedź możesz oczywiście podać widełki, czyli przedział kwotowy, w którym – Twoim zdaniem – powinno się mieścić Twoje wynagrodzenie. Jednak żeby to zrobić dobrze, musisz sprawdzić jeszcze kilka rzeczy:
Z jakich etapów składa się rozmowa o pracę i jak zwykle przebiega?
Proces rekrutacyjny może mieć kilka etapów:
O czym się nie rozmawia na rozmowie kwalifikacyjnej?
Warto wiedzieć, że są tematy, których na rozmowie o pracę nie można poruszać. Rekruter nie może pytać Cię o Twoje wyznanie, orientację seksualną, stan zdrowia czy poglądy polityczne.
Po co jest rozmowa o pracę?
Rozmowa o pracę może być stresująca, zwłaszcza kiedy bierzesz w niej udział po raz pierwszy w życiu. Pamiętaj jednak, czemu ona służy: to nie jest sprawdzenie Twoich umiejętności czy ocena Ciebie – to określenie, na ile dobrze oceniane jest Twoje dopasowanie do konkretnej firmy czy zespołu ludzi. To spotkanie jest tak samo dla przyszłego pracodawcy, jak i dla Ciebie. Masz okazję zapytać, na czym miałaby polegać Twoja praca, ile osób pracuje w danym dziale czy jak mogłaby wyglądać Twoja przyszłość w firmie, gdyby udało Ci się pomyślnie przejść praktyki. Czasem trzeba przejść wiele różnych rozmów kwalifikacyjnych, by znaleźć najlepszą pracę dla siebie. Początki są zawsze trudne, ale dzięki dobremu przygotowaniu na pewno wypadniesz świetnie. Powodzenia!
Udostępnij:
Wybierz Plan Orange Flex bez zobowiązań
Przeczytaj o sprawdzonych sposobach na walkę ze...
Pracujesz zdalnie? Poznaj kilka sprawdzonych tipów na...
Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z...