Orange Flex logo
Strzałka

Dlaczego sieć 5G to przyszłość internetu?

: Orange Flex

: 8 października 2021

Blog post

Ciągły rozwój sieci mobilnej jest koniecznością ze względu na stale rosnące potrzeby klientów, dlatego z niecierpliwością oczekujemy na aukcję częstotliwości dedykowanych dla technologii 5G. Już w pierwszym etapie wdrożenia sieci 5G w nowym paśmie 3,5GHz odczujemy bardzo dużą różnicę w prędkości przesyłania danych pomiędzy sieciami 4G LTE a 5G. W kolejnym kroku, w momencie uruchomienia architektury samodzielnej sieci 5G - SA (Standalone), nowa technologia zrewolucjonizuje łączność bezprzewodową. Pozwoli Ci na superszybkie pobieranie i przesyłanie danych, czyli na przykład streamowanie najwyższej jakości wideo bez żadnych zakłóceń w czasie rzeczywistym, z niespotykaną dotąd niezawodnością oraz niemal nieograniczoną komunikację urządzeń pomiędzy sobą.

Samodzielna sieć 5G przyniesie też nowe możliwości rozwoju inteligentnych miast, budynków oraz pojazdów i wielu innych sprzętów, które zmienią nasze życie. Dowiedz się więcej o przyszłości internetu i jak możesz w niej uczestniczyć dzięki możliwości korzystania z sieci 5G w Orange Flex. 📲

Dlaczego potrzebujemy 5G?

5G, czyli piąta generacja sieci komórkowej jest nam potrzebna, bo 4G LTE już w niedługim czasie przestanie nadążać za rosnącymi wymaganiami użytkowników. Infrastruktura sieci jest też coraz bardziej przeciążona, zwłaszcza w większych miastach, gdzie na małej przestrzeni wiele osób korzysta z internetu bezprzewodowego. Technologia 5G pozwoli nam dalej żyć i rozwijać świat, do którego już tak naprawdę przywykliśmy. Rozwój 5G jest również gwarantem postępu.

Dostęp do sieci 5G to gwarancja znacznie szybszych i stabilniejszych połączeń bez opóźnień. Technologia umożliwi prędkość pobierania teoretycznie nawet do 20 Gb/s z opóźnieniami na poziomie jedynie 1-3 ms. Już w niedalekiej przyszłości będzie więc tak szybko i stabilnie, jak przy światłowodzie. Tylko że bez kabli.

W praktyce oznacza to między innymi:

 • bezproblemowe oglądanie filmów, seriali czy transmisji na żywo w jakości 4K;
 • wideorozmowy bez opóźnień i przerywania;
 • najbardziej zaawansowane gry on-line bez zacinania;
 • błyskawiczne pobieranie i wysyłanie multimediów oraz innych danych;
 • rozwój wirtualnej rzeczywistości doświadczanej dzięki goglom Virtual Reality.

jesus-loves-austin-vumIf0YbO4k-unsplash.jpg

Powszechny zasięg 5G zrewolucjonizuje internet

Dostęp do sieci 5G to nie tylko korzyści dla zwykłych internautów. Nowa technologia docelowo będzie też zużywać nawet 100 razy mniej energii na każdy przesłany gigabajt danych, w stosunku do sieci poprzedniej generacji. W połączeniu z ogromną przepustowością i niskimi opóźnieniami pozwoli to na dynamiczny rozwój intenetu rzeczy (IoT). Czyli coraz więcej zaawansowanych, inteligentnych urządzeń, często połączonych w całe systemy. Na przykład:

 • inteligentne domy i budynki ze sprzętami i instalacjami podłączonymi do sieci;
 • autonomiczne pojazdy (samochody osobowe i autobusy), które poruszają się po inteligentnych miastach (m.in. system parkingów, sygnalizacja świetlna i zarządzanie ruchem oraz usługami komunalnymi);
 • automatyzacja i optymalizacja wielu procesów w różnych branżach (np. produkcji przemysłowej, rolnictwie, transporcie i logistyce);
 • rozwój telemedycyny ze zdalnymi operacjami włącznie.

billetto-editorial-3eAByt3-eOw-unsplash.jpg

Rozwój sieci 5G w Polsce – częstotliwości 5G i obecna prędkość internetu

Dzięki 5G internet bezprzewodowy będzie w przyszłości śmigał z niesamowitą prędkością, która sprosta wszystkim tym wymaganiom. A jak jest teraz w Orange? Odczuwalnie szybciej niż w przypadku 4G LTE. Według niezależnych testów średnie wyniki sieci 5G w wielu lokalizacjach przekraczają już 200 Mb/s, a teoretyczne maksimum to obecnie 731 Mb/s.

5g-przyszłość internetu (1)-min.jpg

Skąd tak duża różnica w stosunku do teoretycznych możliwości, które daje technologia? Sieć 5G jest siecią mobilną i na jej zasięg i jakość wpływają takie same czynniki, jak w przypadku sieci 2G, 3G oraz 4G, takie jak: odległość od nadajnika, liczba użytkowników podłączonych do konkretnej stacji bazowej, urządzenie klienckie, rodzaj zabudowy, ukształtowanie terenu i warunki atmosferyczne. Obecnie rozwój sieci 5G w Polsce jest opóźniony ze względu na oczekiwanie na planowaną przez władze aukcje dla operatorów na docelowe częstotliwości, czyli:

 • Częstotliwość 3,6 GHz (3,4-3,8 GHz). Zostanie wprowadzona w pierwszej kolejności. Zapewni znacznie większą przepustowość niż 4G LTE, przez co internet dodatkowo przyśpieszy.

W późniejszym okresie zostaną zagospodarowane pozostałe częstotliwości przeznaczone dla 5G:

 • Częstotliwość 26 GHz (24,25–27,5 GHz). Ma mniejszy zasięg i zdolność przenikania ścian, ale za to z racji szerszego dostępnego pasma oferuje najwyższą prędkość i pojemność.
 • Częstotliwość 700 MHz. Zwiększy zasięg 5G poza miastami i poprawi odbiór sygnału wewnątrz budynków, bo fale tej długości rozchodzą się na duże odległości i dobrze pokonują przeszkody.

Dostęp do sieci 5G w Orange Flex osiągnie więc pełnię możliwości, gdy do użytku będą dopuszczone kolejne dedykowane częstotliwości i rozbudujemy infrastrukturę niezbędną do ich obsługi. Potrwa to zapewne jeszcze kilka lat. Do tego czasu w Orange sieć 5G działa na częstotliwości 2100 MHz (1900-2290 MHz) dzielonej z 4G LTE.

Orange Flex i 5G to udana para – jak z niej skorzystać?

Chcesz już dziś mieć szybszy internet w telefonie i jesteś użytkownikiem Orange Flex? Przy warunkach korzystania z 5G w paśmie 2100 MHz w Orange, dostęp do tej technologii jest możliwy w Planie Orange Flex z paczką 100 GB za 80 zł miesięcznie. Możesz z niej korzystać bezpośrednio po zmianie Planu, bez czekania do kolejnego okresu rozliczeniowego. Oprócz tego, potrzebujesz smartfona, który wspiera 5G oraz kartę SIM 4G LTE (USIM) lub eSIM oraz musisz być w zasięgu tej technologii.

Lista smartfonów wspierających technologię 5G:

 • iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max;
 • Xiaomi Mi 10 Lite 5G, Xiaomi Mi 10 5G, Xiaomi Mi 10 Pro 5G;
 • Huawei P40 5G, Huawei P40 Pro 5G, Huawei P40 Pro+ 5G;
 • Samsung Galaxy S20 FE 5G, a także Samsung Galaxy S20+ 5G, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G zaktualizowane do najnowszej wersji oprogramowania;
 • LG Velvet 5G, Motorola Edge 5G, Sony Xperia 1 II.

Telefony te obsługują częstotliwości i technologie, których używa sieć 5G w Orange Flex. Przy odpowiedniej konfiguracji i aktualnym oprogramowaniu bez problemu dogadają się z naszymi nadajnikami.

Żeby mieć pełną gwarancję, że tak będzie, zalecamy zakup smartfona w sklepie Orange Flex, gdzie na użytkowników czekają liczne promocje, o których przeczytasz tutaj.

shiwa-id-kxqgk1lKSsY-unsplash.jpg

Orange 5G – jaki jest zasięg sieci?

Gdy już masz Plan komórkowy we Flexie i odpowiedni telefon, musisz tylko być w zasięgu 5G. Sygnał Orange dociera już do ponad 6 milionów w wybranych lokalizacjach w wielu miastach. Są to między innymi Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Kraków, Płock, Kielce, Opole, Częstochowa, Rzeszów czy Bielsko-Biała. A jeśli chcesz sprawdzić dokładnie, jak jest w Twojej okolicy, skorzystaj z mapy zasięgu 5G Orange.

#eSIM#Sklep Flex#5G

Udostępnij:

Wybierz Plan Orange Flex bez zobowiązań

Jak skorzystac z promocji Flex
Sprawdź szczegóły

Zobacz też

Jak uniknąć niepotrzebnego stresu?

Przeczytaj o sprawdzonych sposobach na walkę ze...

Jak zadbać o wellbeing, pracując z domu?

Pracujesz zdalnie? Poznaj kilka sprawdzonych tipów na...

Jak ważny jest wypoczynek?

Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z...

Przejdź do wszystkich