Wakacyjna biblioteczka, czyli książkowe propozycje na lato

Autor: Aleksandra Matysiak

Data dodania: 9 July 2021

Lato, słońce, wakacje. Niezależnie czy spędzasz lato w mieście, czy odpalasz „projekt plaża” dobra książka przyda się każdemu. Pamiętam, jak jeszcze niedawno dźwigałam w swoim plecaku ciężkie, papierowe tomiszcza. Nigdy nie mogłam się zdecydować, na co mam ochotę, więc zazwyczaj była to pierwsza lepsza książka. Nie zawsze trafiona… Teraz jestem bardziej świadomym czytelnikiem. Regularnie zapoznaję się z recenzjami nowych tytułów i śledzę polskiego booktube’a.
Fajne jest to, że teraz oprócz papierowych książek (które nadal mają miliony fanów na całym świecie, włączając w to mnie), możemy wybrać ich cyfrowy odpowiednik – w formie e-booków lub audiobooków. Znajdziecie je w popularnych aplikacjach np. Empik Go, Legimi czy Storytel. W tym artykule znajdziecie kilka moich polecajek, które możecie zabrać ze sobą na wakacyjne wojaże lub przeczytać na balkonie popijając mrożoną kawą.

1. Wilkołak” – serial oryginalny

Jest to serial audio na podstawie najnowszej powieści Wojciecha Chmielarza „Wilkołak”. Trzymająca w napięciu historia, w której w rolach głównych występują: Aleksandra Popławska, Cezary Pazura, Agnieszka Żulewska, Marcin Bosak oraz Krzysztof Zalewski. „Wilkołak” to wielki powrót detektywa Dawida Wolskiego, którego losy można śledzić również w książkach „Wampir” oraz „Zombie”. Świetna historia opowiedziana głosami znanych aktorów oraz zaskakujące zakończenie. Warto! :) Serial znajdziesz w Empik Go.

2. „Polacy last minute. Opowieści pilotów wycieczek” Justyna Dżbik-Kluge

Kolejny audiobook, tym razem w formie reportażu. Jest to zbiór opowieści o tym, jak my, Polacy, zachowujemy się w trakcie letnich wycieczek. Jest to wakacyjne krzywe zwierciadło, które pokazuje jakie są nasze wady i zalety, aspiracje i zaległości, a także marzenia i ograniczenia. Lekki tytuł, w sam raz na lato.

3. „Pod kluczem” Ruth Ware

Hit dla fanów kryminałów/thrillerów. Pochłonęłam w ciągu jednego weekendu. Autorka zbudowała trzymającą w napięciu historię, która łączy w sobie ciekawą fabułę, mroczną tajemnicę oraz zakończenie, którego nikt się nie spodziewa. Mówię TAK i polecam każdemu.

4. „Cud, miód, Malina. Kronika rodziny Koźlaków” Aneta Jadowska

Jestem po przeczytaniu dwóch książek Pani Jadowskiej, ale mogę powiedzieć z ręką na sercu, że kocham jej styl pisania. „Cud, miód, Malina” to historia rodziny Koźlaków opowiedziana z dużą dawką dobrego humoru i szczyptą magii (no może garścią magii) w tle. :) To jedna z tych książek, które czytasz i masz uśmiech na twarzy. Osobiście niezmiennie cenię, kiedy książki mają dobrze zbudowanych bohaterów – jeżeli też tak macie, to w przypadku tej pozycji nie zawiedziecie się.

5. Jedna z książek autorstwa Stanisława Lema

W tym roku obchodzimy rocznicę 100. urodzin Stanisława Lema i dlatego 2021 został ogłoszony Rokiem Lema. Literatura science-fiction ma swoich zagorzałych fanów, ale nawet jeżeli do nich nie należysz, to warto sięgnąć w tym roku po chociaż jeden wybrany tytuł naszego polskiego pisarza. Lista książek, która wyszła spod jego pióra jest imponująca. Ja na swojej tegorocznej shortliście mam trzy tytuły: „Solaris”, „Dzienniki gwiazdowe” oraz „Bajki robotów”.
Na koniec jeszcze mała ciekawostka odnośnie stanu czytelnictwa w Polsce. Badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową pokazują, że 58% Polaków nie przeczytało w 2020 roku żadnej książki… Dlatego mam nadzieję, że powyższa lista zainspiruje Was do przeczytania w te wakacje chociaż jednej pozycji i dołączenia do elitarnej grupy czytających Polaków.
Jeżeli już jesteś użytkownikiem Orange Flex, to przypominam o promocjach dostępnych w Klubie Flex. W lipcu znajdziesz tam m.in. bezpłatny dostęp do Empik Go przez 30 dni (idealny na przetestowanie aplikacji podczas wakacji) czy zniżkę na przejazdy z FlixBusem. Do końca sierpnia możesz też aktywować w Klubie Flex Zestaw Wakacyjny, a w nim bezpłatne pakiety GB w kraju i w roamingu oraz Video Pass na 30 dni.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij