Minimalizm na co dzień, czyli jak oczyścić swoją przestrzeń

Autor: Orange Flex

Data dodania: 20 April 2022

Jesteś jedną z osób, które znacznie lepiej funkcjonują, gdy w otaczającej je przestrzeni znajdują się tylko najpotrzebniejsze rzeczy? Czy równocześnie miewasz jednak wrażenie, że mimo regularnych prób zaprowadzenia przez Ciebie porządku, masz wokół siebie zbyt dużo sprzętów? Sprawdź, co możesz zrobić, by oczyścić swoją przestrzeń – i przywrócić minimalistyczny porządek.

Minimalizm w domu: od czego zacząć?

Po pierwsze – żeby oczyścić swoją przestrzeń, trzeba najpierw przeanalizować, co jest zbędne i z czego, wbrew początkowym zamiarom, nie korzysta się na co dzień. Może na przykład okazać się, że w Twoim mieszkaniu znajduje się sporo sprzętów, których już dawno miałeś się pozbyć, mebli, które chciałeś oddać czy ubrań zalegających na dnie szafy. Poświęć na generalne porządki jeden weekend, decydując co zostaje, a co można bez żalu usunąć ze swojej przestrzeni.

Zaangażuj pozostałych domowników

W oczyszczanie przestrzeni – przynajmniej tej wspólnej – warto również zaangażować domowników. Potraktujcie to jako wspólne wyzwanie i niech proces porządkowania stanie się cykliczną rodzinną aktywnością, która może przybrać formę zabawy!

Nie kupuj na zapas i pod wpływem impulsu

Jeśli zaprowadziłeś porządek w osobistej przestrzeni i chciałbyś utrzymać ten efekt na dłużej - musisz wprowadzić do swojego życia kilka dodatkowych nawyków. Po pierwsze – kieruj się zasadą „chcieć mniej”. Nie rób zakupów pod wpływem impulsu lub tylko dlatego, że coś Ci się spodobało. Zastanów się, czy kolejne ubranie, mebel, dekoracja faktycznie są Ci potrzebne. W przypadku artykułów spożywczych, nie kupuj produktów na więcej niż kilka dni. Ciągłe uzupełnianie spiżarni doprowadzi jedynie do tego, że produkty, które w niej przechowujesz w końcu się przeterminują; dodatkowo kilkanaście opakowań mąki czy makaronu niepotrzebnie zabiera miejsce.

Minimalizm w życiu to nie tylko oczyszczenie wnętrz

Minimalizm na co dzień nie sprowadza się jedynie do wystroju wnętrz – być może warto zastanowić się również nad wszystkim, co bezpośrednio Cię angażuje i sposobem, w jaki spędzasz czas. Może w niektóre aktywności angażujesz się z przyzwyczajenia? Albo masz tendencję do brania na siebie zbyt wielu obowiązków naraz? A może masz problem z odmawianiem pomocy niektórym osobom, przez co masz bardzo mało czasu dla siebie? Jeśli tak jest – zastanów się, z jakich aktywności (zwłaszcza w sytuacji, gdy czujesz się przeciążony) warto zrezygnować. Pamiętaj, minimalizm dotyczy usuwania z życia i osobistej przestrzeni nadmiaru sprzętów, złych nawyków, toksycznych znajomości – innymi słowy wszystkiego co nam szkodzi, i pozostawienia tylko tych elementów i osób, które wspierają i pozwalają egzystować na co dzień w pełnej zgodzie z samym sobą.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij