Cyfrowy nomadyzm – podróż na koniec świata z biurem w plecaku

Autor: Orange Flex

Data dodania: 16 September 2021

Marzysz o podróżach lub na myśl o jesiennej pogodzie, chcesz schować się pod kocem i wyjść dopiero na wiosnę? Być może ścieżka cyfrowego nomady jest stworzona właśnie dla Ciebie! Dowiedz się, jak mogłaby wyglądać Twoja podróż na krańce świata – z biurem w plecaku. 💻 🗺️

Kim jest cyfrowy nomada?

W dużym uproszczeniu cyfrowym nomadą określa się podróżnika, który dzięki nowoczesnym technologiom, w jednym czasie może być w kilku miejscach. Fizycznie może wczasować się na Filipinach czy w Tajlandii, być gdzieś na trasie wędrówki dookoła świata, a jednocześnie pracować zdalnie – jak obecnie to czyni znakomita część z nas.
Cyfrowych nomadów stworzył internet i zapotrzebowanie na usługi wykonywane za jego pośrednictwem. Wcześniej wielu z nas marzyło o portugalskim wybrzeżu, norweskich fiordach, tropikalnych wyspach czy kanadyjskich lasach – ale na przeszkodzie stał brak oszczędności na sfinansowanie takiej wyprawy. Co odważniejsi radzili sobie z tym problemem po prostu jadąc w ciemno i szukając jakiejś dorywczej pracy na miejscu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Tymczasem ktoś wpadł na pomysł – a gdyby połączyć to z pracą zdalną?

Cyfrowy nomada a ograniczenia techniczne, czyli skąd brać internet w dżungli?

Schemat działania cyfrowego nomady opiera się na chęci połączenia przyjemnego z pożytecznym – pogodzenia ze sobą dwóch elementów – pracy i podróżowania. Potrzebny w tym celu jest odpowiedni sprzęt, np. komputer czy tablet, zasilanie prądem i dostęp do sieci. Jeżeli dane urządzenie ma nam służyć na lata, warto zwrócić uwagę na wydajność i awaryjność sprzętu, dlatego lepiej postawić na rozwiązania z nieco wyższej półki i nie martwić się kwestią ewentualnej awarii oraz naprawy w oddalonym od nas serwisie.
Drugim wspomnianym wyżej narzędziem do pracy cyfrowego nomady jest internet – bez niego praca jest po prostu niemożliwa, dlatego warto wcześniej pomyśleć o sprawdzonych i skutecznych rozwiązaniach, które będą nam towarzyszyć podczas naszych wojaży. Wśród nich znajduje się oferta dla przedsiębiorców Orange Flex dla Firm, z dużymi paczkami internetu, którą dodatkowo można idealnie dopasować pod potrzeby swojego biznesu i jednocześnie korzystać z numeru telefonu na kilku urządzeniach. Dobierz za darmo drugą kartę SIM ze swoim numerem lub przejdź na eSIM i otrzymuj automatycznie na swojego maila e-faktury za każdy miesiąc. Z Orange Flex zawsze pozostaniesz w zasięgu sieci. To właśnie dostępność internetu zmieniła oblicze pracy zdalnej. Kiedy już nie jesteśmy zdani tylko na Wi-Fi, możemy znacznie śmielej planować podróże. Może faktycznie dżungla nie jest miejscem idealnym, ale już nadmorska kawiarnia czy domek na odludziu sprawdzą się całkiem nieźle.

Coworking i workation: co znaczą te zwroty?

Przy okazji cyfrowego nomadyzmu warto wymienić te dwa, zyskujące na popularności, słowa.
Cowork to inaczej miejsca do pracy zdalnej, biura do wynajęcia, m.in. dla freelancerów i jednoosobowych działalności gospodarczych. Idealne, gdy chcemy wyraźnie oddzielić pracę od odpoczynku czy lepiej zadbać o work-life balance. Zawsze warto zadbać o wygodne miejsce do pracy – zwłaszcza jeśli czeka nas kilka godzin przed ekranem komputera.
Jeśli na poważnie myślimy o pozostaniu cyfrowym nomadą, to korzystanie z fotela, kanapy czy leżaka, zamiast przystosowanych do pozycji siedzącej mebli – dostosowanego do naszej sylwetki ergonomicznego krzesła i biurka, może szybko nas zniechęcić. Na szczęście miejsca coworkingowe dostępne są w wielu miejscach na całym świecie i jeżeli w wynajmowanym mieszkaniu czy hotelu nie posiadamy odpowiedniej przestrzeni do pracy, z pewnością można się zastanowić nad skorzystaniem z takiej przestrzeni.
Workation natomiast to mała próbka cyfrowego nomadyzmu – wyjazd łączący wakacje z pracą. Pakujesz komputer i okulary przeciwsłoneczne, by przez tydzień pracować z kwatery w Zakopanem, a po godzinach pracy zamiast na zakupy w supermarkecie, wpadasz na Krupówki. Jeśli myślisz o łączeniu pracy z podróżami, workation to bardzo dobry pomysł na sprawdzenie się na start. W ten sposób przekonasz się:
  • Jak pracowało mi się zdalnie z innego miejsca?
  • Czego najbardziej mi brakowało?
  • Czy sprawdzam się w organizowaniu sobie czasu łączącego pracę i przyjemności?
  • Co przyda mi się ten model pracy na dłuższym takim wyjeździe?
Dzięki takiej krótkiej przygodzie może się okazać na przykład, że w kolejną podróż spokojnie możesz zabrać połowę rzeczy, a wystarczą na dwa razy dłużej. Dowiesz się więcej i o wyzwaniach pracy zdalnej w pięknych okolicznościach przyrody, i o sobie samym.

Czy mogę poprosić szefa o zgodę na pracę zdalną za granicą?

Jeśli zainteresował Cię cyfrowy nomadyzm, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz – rezydencję podatkową. Nie, nie jest to posiadłość wybudowana za pieniądze podatników, tylko fachowe określenie na to, w jakim kraju dana osoba czy firma powinna je płacić.
Właśnie dlatego, jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę, do tej pory w Polsce, a teraz realizujesz projekty zdalnie, wyprowadzka z kraju i korzystanie z uroków cyfrowego nomadyzmu może wcale nie być takie łatwe. Zanim zapytasz szefa o to, czy nie będzie mu przeszkadzało, że zestawienia w excelu będziesz teraz wysyłać nie ze swojego mieszkania w Poznaniu, a z małego, włoskiego miasteczka – sprawdź, na jakich zasadach prawnych możesz wykonywać pracę poza obszarem Polski. Może się okazać, że wiąże się to np. z koniecznością płacenia podatków za granicą czy ogólnie – niesie ze sobą bardzo dużo formalnych przeszkód, które skutecznie zniechęcą pracodawcę do wdrożenia tej wspaniałej zmiany w Twoim życiu.

Jak poznać lepiej cyfrowy nomadyzm?

Nie musisz od razu rzucać wszystkiego i z komputerem wędrować pieszo przez peruwiańskie bezdroża. Na początek możesz chociażby wyjechać na kilka dni do znajomych w innym mieście, a potem zaprosić ich do siebie. Jeśli tylko zadbasz o stały dostęp do sieci, jak na przykład wyposażenie się w pakiet internetu od Orange Flex, to od razu otwiera się przed Tobą naprawdę wiele możliwości. Wybierz swój Plan i zarządzaj swoimi numerami z poziomu aplikacji – Flex dotrzyma Ci kroku podczas każdej, nawet najdalszej wyprawy.

Jeśli chcesz zostać cyfrowym nomadą:

  • Poszukaj w internecie społeczności skupionych wokół cyfrowego nomadyzmu i porozmawiaj z osobami, które prowadzą taki tryb życia.
  • Z rezerwą podejdź do historii sukcesu osób, które publikują w sieci zdjęcia ze swoich posiadłości w tropikach z informacją, że „wystarczy tylko jeden dobry ruch i…” – pamiętaj, freelance to tak samo ciężka i wymagająca praca, jak ta wykonywana w biurze i nie ma tu dróg na skróty.
  • Stale podnoś swoje umiejętności związane z pracą w internecie – może okazać się, że kurs marketing automation, nauka moderacji w social mediach, e-mail marketing czy analityka, a może nawet spróbowanie swoich sił w programowaniu okaże się pomocne w Twojej pracy i sprawi, że te kompetencje będą w niej bardzo pożyteczne. Podstawą cyfrowego nomadyzmu jest umiejętność pracy zdalnej – pamiętaj, aby o to zadbać.
  • Spróbuj jeszcze w Polsce pozyskać kilka pierwszych zleceń – z czasem zobaczysz, w czym jesteś dobry, jaką pracę możesz spokojnie wykonywać zdalnie i ile czasu to zajmuje. Pomoże Ci to dobrze zaplanować wyjazd – także pod kątem finansowym. Podróże połączone z pracą, gdy koszty utrzymania są na tyle wysokie, że cały czas nasze życie zapełnia wyłącznie praca, to nie jest dobry pomysł.
  • Zadbaj o kwestie formalne - upewnij się, że posiadasz odpowiednie ubezpieczenie – co zrobisz, jeśli złapiesz grypę? Czy masz odpowiednie szczepienia? Te pytania, mimo że nieco burzą sielankową wizję pracy z tropików, są o tyle niezbędne, że załatwienie wszystkich formalności i przygotowanie się na potencjalne przeszkody pozwolą spać spokojnie, cieszyć się poznawaniem nowych kultur i zwyczajów oraz pracą na własnych zasadach – zrób checklistę i działaj!
Cyfrowy nomadyzm ma swoje zalety i wady – może okazać się, że osobom ceniącym przebywanie blisko rodziny i przyjaciół nie wystarczy jedynie możliwość kontaktu telefonicznego czy drogą internetową. Warto wziąć też pod uwagę nieregularne czy wysokie koszty życia oraz bycie nieprzerwanie w trasie. Jest też ogrom plusów – osoby, które nie lubią rutyny i chcą się rozwijać, z pewnością ucieszy możliwość odkrywania nowych miejsc, wybór miejsca czy czasu pracy i spełnianie swoich marzeń. Praca na własnych warunkach, z miejsc, w których czujemy się świetnie, przynosi prawdziwą satysfakcję, dlatego jeżeli czujesz, że to droga właśnie dla Ciebie – śmiało wyrusz w swoją pierwszą wędrówkę! 💼✈️

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij