6 pomysłów na nietypowy nowy sport bez inwestycji w sprzęt

Autor: Orange Flex

Data dodania: 4 February 2022

Powrót do formy jest jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Trudno się więc dziwić, że w styczniu i lutym większość siłowni w Twoim mieście będzie zapełnionych po brzegi, a miejskie chodniki – zwłaszcza w porannych i wieczornych godzinach – pełne biegaczy.
Na szczęście dla zmotywowanych jest też możliwość ćwiczenia w domu – do standardowych przysiadów, pompek, wykroków czy brzuszków nie potrzebujesz żadnego sprzętu. Jeśli myślisz o czymś więcej, ale wymaga to zakupu dodatkowego sprzętu, na który możesz nie mieć miejsca, bądź po prostu masz ciekawsze pomysły na wykorzystanie swoich pieniędzy, zerknij na nasze propozycje. Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 niebanalnych pomysłów na nowy sport bez (lub prawie bez) inwestycji w nowy sprzęt.

Brazylijskie Jiu-Jitsu

Możliwe, że nie po raz pierwszy słyszysz o tym sporcie. Z rosnącą popularnością mieszanych sztuk walki (ang. mixed martial arts, MMA), coraz więcej osób zabiera się za trening jednej z najprzydatniejszych sztuk walki. Jiu-Jitsu, znane również jako BJJ, wywodzi się z gorącej Brazylii i skupia się na walce na ziemi, celem czego jest poddanie przeciwnika poprzez przyduszenie bądź dźwignię. To świetny sposób na trening zarówno cardio, jak i siłowy, a także poprawę gibkości i zwinności. Elementy Jiu-Jitsu mogą się okazać również przydatne w samoobronie.
Istnieją dwa typy brazylijskiego Jiu-Jitsu: „Gi” oraz „No gi”. Gi to nazwa specjalnego stroju do BJJ, przypominającego kimono do karate bądź Judo. Co za tym idzie, trenować można w takim właśnie stroju („Gi”) oraz bez niego („No gi”). Jeżeli po raz pierwszy będziesz mieć styczność z tym sportem, polecamy zacząć od wariantu „No gi”, jako że nie wymaga on zakupu stroju (jego koszt może wynieść pomiędzy 200 a 500 złotych, zależnie od marki i modelu).
Brazylijskie Jiu-Jitsu najlepiej jest uprawiać w specjalnie do tego przygotowanym miejscu, z miękką podłogą i ścianami, pod okiem wykwalifikowanego trenera. Upewnij się, że trener ma przynajmniej fioletowy pas, jeszcze lepiej brązowy, a optymalnie – czarny.
Czego potrzebujesz?
 • Ochraniacz na zęby – konieczny zakup dla każdego. Koszt: od 20zł.
 • Suspensor / ochraniacz krocza – przydatne dla panów, w niektórych klubach może być wymagany. Koszt: od 30 zł.
 • Wygodne i przylegające ubranie – leginsy i przylegająca koszulka dla pań, krótkie spodenki (jak surferskie) i przylegająca koszulka dla panów; optymalnie rashguard bądź koszulka kompresyjna. Na początek wystarczy niezbyt obszerna koszulka bawełniana i wygodne spodnie czy leginsy. Unikaj koszulek na ramiączkach.
Zalety
 • Świetny trening ogólnorozwojowy, jednocześnie rozwijający kondycję, siłę, zwinność i gibkość.
 • Przydatne do samoobrony.
 • Szeroki wybór klubów, szkół i trenerów.

Freerunning

Freerunning to sport, który można porównać do miejskiego biegu z przeszkodami. Często mylony z parkourem, freerunning łączy atletykę i akrobatykę ze swego rodzaju wyrazem artystycznym. Sport ten polega na przemierzaniu miejskich przestrzeni bez względu na napotkane przeszkody. Freerunnerzy, czyli osoby uprawiające ten sport, częściej skupiają się na doskonaleniu własnego ciała oraz sposobie pokonania przeszkody, niż na rosnącym poziomie trudności. Zawody freerunu są organizowane na specjalnie przygotowanych torach.
Można zaobserwować wiele analogii pomiędzy freerunningiem a akrobatyką. Warto myśleć o tej dyscyplinie jako o połączeniu biegu z przeszkodami z akrobatyką i brać pod uwagę fakt, że freerun ma charakter uliczny. Otoczenie, w którym się znajdziesz, jest na wiele sposobów podobne do środowiska deskorolkowego, breakdance’owego czy grafficiarskiego.
Czego potrzebujesz?
 • Wygodny obiór sportowy, najlepiej długie spodnie i rękawy (aby chronić skórę przed zadrapaniami).
 • Ochraniacze na łokcie i kolana – opcjonalne, ale polecane dla początkujących. Możesz wybrać ochraniacze do innego sportu, np. twarde jak na rolki czy deskorolkę albo miękkie jak do siatkówki. Koszt: od 40 zł.
 • Rękawiczki – najlepiej rękawiczki bez palców, takie jak na rower czy siłownię. Przydatne, aby chronić dłonie. Koszt: od 20 zł.
Zalety
 • Świetny trening cardio oraz zwinności.
 • Brak opłat członkowskich bądź przynależności do klubu czy szkoły.
 • Ogromna elastyczność miejsca, ubioru oraz stylu.

Street workout

Street workout to dość nowa nazwa i formuła czegoś, co było znane od zawsze. Ta uliczna aktywność polega na wykorzystywaniu elementów zabudowy miejskiej do treningu fizycznego. Street workout bazuje na kalistenice, czyli treningu oporowym z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała.
Street workout wywodzi się z Rosji i jest często wykorzystywany przez osoby trenujące sztuki walki, boks czy po prostu uprawiające fitness na powietrzu.
Coraz częściej w polskich miastach można spotkać specjalne parki do ćwiczeń, znakomicie nadające się do treningów street workout. W swoich ćwiczeniach możesz wykorzystać, np. drążki. Szczególną cechą street workoutu jest kreatywność wykorzystania dostępnej przestrzeni. Prosty drążek może służyć nie tylko do podciągnięć, ale także treningu brzucha, ramion, pleców i wielu innych części ciała.
Czego potrzebujesz?
 • Wygodny i niekrępujący ruchów ubiór. Bawełniana koszulka i dres bądź krótkie spodnie (jak na siłownię), to świetny ubiór do street workoutu.
 • Rękawice do fitnessu – opcjonalnie, wiele osób woli nie używać rękawic. Przydatne na początku. Najlepiej ze skórzaną powierzchnią na dłoniach. Koszt: od 20 zł.
 • Szybkiego dostępu do tutoriali na YouTube z Video Pass od Orange Flex.

Zalety

 • Doskonały trening siłowy, oparty na ciężarze ciała.
 • Nie wymagany żaden specjalny sprzęt ani opłaty członkowskie – sport jest całkowicie darmowy.
 • Elastyczność miejsca – z odrobiną kreatywności, w dowolnej przestrzeni miejskiej znajdziesz coś, co może służyć do treningu.

Tricking

Tricking to połączenie akrobatyki i sztuk walki. Na salach do trickingu często można oglądać sceny jak z filmów akcji. Salta, wysokie, obrotowe kopnięcia, długie kombinacje ruchów – właśnie tego nauczysz się na zajęciach z trickingu.
Aby osiągnąć sukces w trickingu, potrzebna będzie sprawność fizyczna, którą można wyrobić podczas treningu. Dołączając do szkoły trickingu, możesz spodziewać się poprawy skoczności, cardio, jak i intensywnego spalania kalorii. Szybko osiągniesz wysokie tętno i zaczniesz spalać kalorie – to świetny wybór dla osób zajętych, które w krótkim czasie osiągają wysoki poziom zmęczenia fizycznego.
Tricking różni się od klasycznej akrobatyki nieco większą dowolnością ruchu oraz wykorzystaniem elementów sztuk walki – głównie kopnięć rodem z capoeiry czy taekwondo.
Aby móc ćwiczyć tę dyscyplinę, będziesz potrzebować specjalnego miejsca i wykwalifikowanego trenera. Miękkie, obszerne przestrzenie, trampoliny oraz grube materace to podstawa w każdym klubie do trickingu.
Czego potrzebujesz?
 • Wygodny, niekrępujący ruchów ubiór. Bawełniana koszulka i spodnie dresowe zdecydowanie wystarczą.
Zalety
 • Świetny sposób na spalanie kalorii.
 • Wspaniały trening cardio, zwinnościowy i siłowy.
 • Nabierzesz imponujących umiejętności, którymi łatwo zaimponować znajomym.

Biegi przełajowe i nordic walking

Biegi przełajowe polegają na przemieszczaniu się przez nieprzygotowane specjalnie tereny, takie jak pola, lasy, parki itd. Ta dyscyplina łączy zalety tradycyjnego biegania z aspektem krajoznawczym. Uprawiając ten sport, zobaczysz wiele ciekawych miejsc, nie tylko bieżnię, tor bądź chodniki. Jeśli jednak nie chcesz biegać i wolisz przemierzać przestrzeń w wolniejszym tempie, doskonałą alternatywą z będzie nordic walking – sport angażujący około 90% mięśni.
Biegi przełajowe czy nordic walking to doskonałe wybory dla osób, które lubią kontakt z naturą. Mniej odpowiednie dla osób, które nie lubią być brudne – jak to bywa w lesie, parku czy na polu, możesz spodziewać się powrotu do domu z grubą warstwą błota na nogach czy liśćmi we włosach. Jak to jednak mówią, szczęśliwe dziecko to brudne dziecko, jeśli więc Twoje instynkty dziecięce jeszcze się od czasu do czasu odzywają, nie powinno to stanowić problemu.
Przed treningiem warto dobrze rozgrzać kostki i kolana, gdyż nawierzchnia często jest nierówna. Dodatkowo, jeśli biegasz w lesie czy parku, warto dokładnie przykryć skórę, aby uniknąć poparzeń pokrzywą, ugryzień komarów czy kleszczy.
Czego potrzebujesz?
 • Dobre buty do biegania z grubą podeszwą, czasami z dodatkowym wsparciem kostki. Koszt: od 100 zł.
 • Latarka na czoło – przydatna w trakcie wieczornego treningu. Koszt: od 30 zł.
 • Etui na telefon na ramię – wygodny sposób na utrzymanie telefonu podczas biegania bez kłopotu z wypadaniem z kieszeni czy obijaniem się o plecy w plecaku.
 • Pakiet danych i niezawodna nawigacja od Orange Flex: pierwszy miesiąc za 1 zł!
 • Kije do nordic walking, nie trekkingowe.

Jaki sport wybrać?

Na pytanie: „który ze sportów jest najlepszy?”, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich celów, budżetu i upodobań, a także dostępności szkół i klubów w sportach tego wymagających. Jeśli w miejscu, gdzie mieszkasz nie ma klubów BJJ czy trickingu, a jest dostępny las, bardziej odpowiednie będą biegi przełajowe lub nordic walking. Analogicznie, jeśli mieszkasz w centrum miasta, warto poszukać przestrzeni do street workoutu lub freerunningu, albo przejrzeć oferty klubów trickingowych lub Jiu-Jitsu.
Wiele z tych sportów może dać Ci bazę do innych form aktywności bądź okazać się drzwiami do nowego stylu życia, subkultury, diety czy innych sportów (np. trenując BJJ, masz silną bazę do rozpoczęcia przygody z MMA). Pamiętaj, że w uprawianiu sportu najważniejsze są systematyczność i konsekwencja. W zamian możesz spodziewać się utraty kilku kilogramów, zyskać nowe pokłady energii i jeszcze lepszą sylwetkę. Powodzenia!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij