Wspólnie o lepszą przyszłość planety – 10 organizacji, których działania warto śledzić
Autor: Orange Flex
Data dodania: 21 January 2022
Zmiany klimatu to fakt. Coraz więcej osób chce żyć i działać tak, by mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne, lub przynajmniej ograniczyć swój negatywny wpływ. Chcemy mieć aktualne i rzetelne informacje o klimacie, a także o skutkach naszych działań dla środowiska. 🌍
W tym temacie polecamy Wam śledzenie w sieci tych organizacji i niesamowitych osób:
Nauka o Klimacie
Ten serwis internetowy tworzy grupa naukowców, którzy dzielą się aktualną wiedzą i obalają mity na temat klimatu, które pojawiają się w mediach. Dzięki tej inicjatywie polskich fizyków dowiesz się, co naprawdę dzieje się z ziemską atmosferą i odróżnisz fake newsy powielane w sieci od prawdziwych odkryć naukowców. Działania tej organizacji możesz śledzić, m.in. na Facebooku: https://www.facebook.com/naukaoklimacie/
Szymon Bujalski. Dziennikarz dla klimatu
Konto Szymona Bujalskiego znajdziesz na Facebooku i na Instagramie. Były dziennikarz Gazety Wyborczej prześwietla różne tematy pod kątem wpływu człowieka na środowisko naturalne. Obserwując jego profil, dowiesz się, jakie działania podejmują rządy państw na całym świecie, by przeciwdziałać zmianom klimatu – albo jakie popełniają błędy, przez które cierpi nasze otoczenie.
https://www.facebook.com/SzymonBujalskiDziennikarz
Extinction Rebellion Polska
Jedna z najbardziej radykalnych i jednocześnie inspirujących grup aktywistów klimatycznych. Jeśli przeszło Ci przez myśl, że ochrona klimatu nie ma w sobie nic porywającego, albo masz poczucie, że poza składaniem podpisów w różnych petycjach niewiele możesz zrobić – koniecznie zapoznaj się z działaniami Rebelii. Protest na scenie paryskiego Fashion Week czy pod siedzibami polskich stacji telewizyjnych to tylko pojedyncze przykłady obywatelskiego nieposłuszeństwa, zgodnie z którym działają aktywiści XR.
https://www.facebook.com/XRPolska
Crush_on _Trash
Poznaj Magdę Boską Śmietnikoską! Na tym instagramowym profilu poznasz niesamowite historie ze śmietnikowych rajdów Magdy. To zwykła dziewczyna z niezwykłą pasją i stylem życia, który – jeśli tylko zyska więcej fanów – może być prawdziwą ulgą dla naszej planety. Magda ceni sobie niemarnowanie rzeczy, więc korzysta z tego, co do śmietnika wyrzucają inni. Co więcej, pokazuje, w jaki sposób segregować śmieci, często robi to za innych, przerzucając do właściwych pojemników rzeczy wyrzucone w niewłaściwe miejsca. Do tego zbiera puszki i sprzedaje je w skupie. Podsumowując: Magda dla każdego z nas może być inspiracją, jak wiele jeszcze możemy zrobić i… jaką niefrasobliwością wciąż się odznaczamy, wyrzucając śmieci byle jak.
https://www.instagram.com/crush_on_trash/
Ubrania do Oddania
Cała prawda o modzie i jej wpływie na środowisko naturalne. Chcesz wiedzieć, co nosić, by oddać przysługę planecie? Zastanawiasz się, czy ciuchy oznaczone jako eko-friendly faktycznie takie są? Sprawdzasz przed zakupem metki i skład produktu, bo lubisz wiedzieć, gdzie i z czego wyprodukowano Twoje ubrania? Ten profil jest dla Ciebie. Pozwoli Ci dowiedzieć się jeszcze więcej na temat odpowiedzialnej społecznie mody, ubrań z drugiej (albo jeszcze kolejnej!) ręki, a także wpływie działań różnych marek modowych na środowisko. Na tym profilu znajdziesz też co jakiś czas nowe inspiracje do działania, bo o ile jest on skoncentrowany na branży odzieżowej, tak pojawiają się tam też wpisy np. o tym, co można zdobyć na dobrym skipie, czyli nocnym wypadzie na miasto w celu przeszukiwania kontenerów sklepowych i ratowania wciąż dobrej do spożycia żywności.
https://www.instagram.com/ubrania_do_oddania/
W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokatki
Ryby mają głos. W ubiegłym roku zapadł przełomowy wyrok sądowy wskazujący na to, że sprzedaż żywych karpi nie może się odbywać bez zapewnienia humanitarnych warunków dla tych ryb. O tym, jakie prawa mają zwierzęta, domowe, gospodarskie czy dziko żyjące, dowiecie się z profilu prowadzonego przez adwokatkę Karolinę Kuszlewicz, która w obronie zwięrząt występuje przed sądem. Chcesz chronić zwierzaki, ale jeszcze do końca nie wiesz, co możesz w danej sprawie zrobić? Skonsultuj temat z adwokatem i dowiedz się, jakie prawa przysługują czworonogom, ptakom, rybom czy innym stworzeniom.
https://www.facebook.com/wimieniuzwierzat
Ograniczam się
Czujesz, że masz za dużo rzeczy wokół siebie? Trudno Ci zrobić porządek, bo po prostu brakuje Ci już miejsca na różne gadżety, ciuchy, książki czy inne akcesoria? Najwyższy czas przejść od nadmiaru do umiaru. Pomoże Ci w tym Kasia Wągrowska, autorka bloga Ograniczam się. Przejście od dużej do znacznie mniejszej liczby posiadanych przedmiotów może Ci pomóc lepiej się poczuć, odzyskać harmonię, ale też znacząco zmniejszyć swój wpływ na otoczenie. Jeśli chcesz do tego podejść stopniowo, krok po kroku, to ten blog będzie najlepszym miejscem na start.
https://www.ograniczamsie.com
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Dołącz do tłumów i wyraź swoją troskę o klimat. Jeśli czujesz, że chcesz być częścią ruchu, który wyprowadza młodzież na ulice, obserwuj Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w mediach społecznościowych. Z profili na Facebooku i Instagramie dowiesz się, m.in. jak zorganizować strajk klimatyczny w Twoim mieście, ale też będziesz na bieżąco w najważniejszych tematach dotyczących polityki czy gospodarki, które są ściśle związane z klimatem. Jeśli więc myślisz o globalnym ociepleniu, chcesz mieć w tej sprawie jakąś moc sprawczą – możesz zacząć od śledzenia Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i wzięcia udziału w najbliższych wydarzeniach.
https://www.facebook.com/msk.polska/
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste
Jak kupować mniej i marnować mniej? Jak zdecydować o tym, co naprawdę jest mi potrzebne, a bez czego mogę się obejść? Jakie to ma znaczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na pewno wśród członków Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Ruch zero waste dąży do tego, byśmy generowali jak najmniej śmieci, a najlepiej wcale (stąd nazwa „zero waste”), ma też swój nieco mniej radykalny odpowiednik, „less waste”, czyli po prostu mniej odpadów.
Podstawowymi zasadami tego stowarzyszenia są: po pierwsze – odmawiaj; po drugie – ograniczaj; po trzecie – użyj ponownie; po czwarte – napraw; po piąte – przetwarzaj (z angielskiego: refuse, reduce, reuse, repair, recycle). Innymi słowy, by wytwarzać mniej śmieci, musimy zacząć od tego, by nie kupować nowych rzeczy, zmniejszać na nie zapotrzebowanie, używać ponownie tego, co już mamy, naprawiać zamiast wyrzucać i w ostateczności – poddawać recyklingowi. Jeśli czujesz, że jest to coś dla Ciebie, koniecznie odwiedź profil polskiej grupy Zero Waste.
https://www.facebook.com/PolskieStowarzyszenieZeroWaste
Las na Zawsze
A może chcesz się dowiedzieć, jak posadzić las? Co prawda, nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać, ale dowiesz się więcej z profilu organizacji Las na zawsze. Czym jest bioróżnorodność, czemu w lesie powinny rosnąć różne gatunki roślin, jaką rolę odgrywa wiatr – o tym wszystkim poczytasz na tej stronie, a dodatkowo, może akurat załapiesz się na akcję sadzenia lasu w Twojej okolicy?
https://www.facebook.com/LasNaZawsze
Orange Flex gra w zielone!
Powyższe strony i profile pomogą Ci lepiej i bardziej świadomie troszczyć się o otaczającą nas przyrodę. Możesz to również robić, dołączając do sieci komórkowej Orange Flex, pierwszej w pełni neutralnej klimatycznie usługi telekomunikacyjnej w Polsce. Korzystamy z OZE i kompensujemy nasz ślad węglowy - zmniejszyliśmy go o więcej niż 3 kg CO2e na użytkownika miesięcznie — czyli o ponad 90%! A Ty – przekazując swoje niewykorzystane gigabajty, dzięki funkcji "przekaż EKO GB" – możesz sadzić razem z nami piękny i bioróżnorodny las!
Pierwszy raz Flex?
Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.
Pierwszy raz Flex?
Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.