Upcycling – nadaj drugie życie rzeczom z odzysku

Autor: Orange Flex

Data dodania: 3 January 2022

Upcycling to nowa, lepsza wersja recyclingu. Nie tylko nie wyrzucasz przedmiotów do śmieci, ale pomagasz im zyskać na wartości. Zamiast pozbywać się plastikowych opakowań, przerabiasz je na doniczki i ozdabiasz mieszkanie. Nie oddajesz starych gazet na makulaturę, ale tworzysz z nich małe dzieło sztuki. I wreszcie, zawsze przed ostateczną utylizacją danej rzeczy, zaczynasz się zastanawiać, czy można coś jeszcze z niej zrobić. Tak działa upcycling, czyli recykling 2.0!

Efekt Ikea, czyli dlaczego lubimy upcycling

Czy wiesz, że bardziej lubimy te rzeczy, w których powstanie włożyliśmy jakiś wysiłek? Pokazują to badania psychologów, chociażby te Dana Ariely. To, jak oceniamy wartość danego przedmiotu, zależy od nas samych i naszej subiektywnej oceny. Często stara koszulka z ulubionym zespołem będzie dla nas warta więcej niż nowa. Podobnie regał, który składaliśmy własnymi rękami będzie nam droższy niż gotowy mebel. Jeżeli jeszcze do tego dodamy godziny spędzone nad nadaniem im odpowiedniego designu, nie ma takich słów na określenie naszego zadowolenia z wykonanej pracy. Stąd nazwa efektu Ikea. I tak właśnie działa upcycling! Z jednej strony musimy się trochę natrudzić przy przerabianiu przedmiotów, ale z drugiej strony – lubimy je bardziej, dają nam dużo satysfakcji i wreszcie, trudno nam się z nimi rozstawać, jeśli i one się kiedyś zużyją.

Zalety upcyclingu

Nadawanie nowego życia rzeczom ma wiele zalet, w tym kilka nieoczywistych. Coraz więcej organizacji na rzecz ekologii, instytucji publicznych czy polskich marek ceniących rzeczy z drugiego obiegu zachęca do upcyclingu, organizując różne akcje z nim związane. Oto kilka korzyści upcyclingu:
1. Przyjazny dla środowiska
Taki cel przyświeca idei recyklingu: chcemy produkować mniej odpadów i pracować nad zamkniętym obiegiem surowców. Zamiast kupować nowe, warto wykorzystać to, co mamy. Bycie EKO to jednak nie jedyna korzyść takiego działania – na platformach upcyclingowych możemy zawsze pochwalić się wykonanym dziełem, poznać ciekawe osobistości, włączając w to cenionych artystów czy nawet firmy zainteresowane naszą pracą.
2. Tani
W sieci można znaleźć mnóstwo pomysłów na upcycling, a ponieważ w ten sposób zyskujemy własnoręczne stworzone przedmioty codziennego użytku, nie musimy dodatkowo wydawać pieniędzy na ich zakup. Korzystamy z tego, co mamy – a tym samym oszczędzamy. Oczywiście zdarza się, że przykładowo renowacja mebli czy naprawa sprzętu będzie niosła ze sobą koszty, ale w większości upcycling to dobry plan dla osób ze skromnym budżetem.
3. Wyraża artyzm
Pamiętasz zajęcia z plastyki w szkole i Twój uśmiech, kiedy udało Ci się narysować równo szlaczki w zeszycie? Na co dzień wielu z nas nie ma okazji, by poczuć się artystą i stworzyć coś pięknego, a upcycling to idealna ku temu okazja (a do tego jaka użyteczna). Ogranicza Cię tu jedynie wyobraźnia – możesz tworzyć wszystko, co tylko przyjdzie Ci na myśl, zatem do dzieła!
4. Angażuje Twoich przyjaciół
Budowanie stolika z palet czy szycie patchworka z ciuchów, w których już nie chodzisz, może być niezłym zajęciem dla większej grupy. Jeśli chcesz ciekawie spędzić czas ze znajomymi, a przy tym zaskoczyć ich swoją pomysłowością, to zawsze możesz zaproponować im wspólną pracę nad upcyclingiem. Kto wie, może też złapią zajawkę na bycie less waste, korzystanie z tego, co już posiadają i będziecie mieć satysfakcję z dzielenia się swoimi pracami?
5. Efekt dokładnie taki, jaki chcesz
Upcycling to świetna idea dla indywidualistów. Jeśli uwielbiasz oryginalne przedmioty, chcesz decydować, jak dokładnie ma wyglądać Twoja szafka nocna, lubisz projektować ciuchy czy ozdabiać przestrzeń wokół siebie – upcycling będzie idealny. To Ty decydujesz, na jaki kolor przemalować używane krzesło czy jaki nowy krój nadać starej sukience, by wyglądała wystrzałowo. Wszystko w Twoich rękach!

Rzeczy z drugiej ręki. Skąd je brać?

Jeśli faktycznie chcemy zacząć przygodę z upcyclingiem albo po prostu – rozejrzeć się za ciekawymi rzeczami, ale z drugiego obiegu, warto poszukać w takich miejscach:
1. Sprawdź w domu - nie wyrzucaj, przerabiaj
W pierwszej kolejności warto bliżej się przyjrzeć zawartości szafy czy zajrzeć do piwnicy / na strych, gdzie trzymane są wszystkie nieużywane tymczasowo lub przez lata rzeczy. Zastanów się, czy aby na pewno potrzebujesz nowej lampy – może lepiej nadać drugą młodość tej, która pamięta zamierzchłe czasy? Jeśli poświęcisz chwilę na przeglądanie inspiracji #lesswaste w internecie, może się okazać, że na swoje „stare śmieci” spojrzysz w zupełnie nowy sposób i dasz im nowe życie.
2. Zapytaj znajomych
Kojarzysz termin „swap party”? To fantastyczny sposób na połączenie przyjemnych rzeczy z pożytecznymi, czyli na spędzenie czasu w gronie znajomych i jednoczesna okazja na danie starym rzeczom drugiego życia. Swap party polega na organizacji spotkania, podczas którego grupa osób wymienia się tym, co im już niepotrzebne. Stary, dobry handel wymienny! To zamknięty obieg ciekawych i wartościowych przedmiotów, z którymi właściciele już nie mają co zrobić, a bardzo chcieliby je oddać w dobre ręce.
3. Sprawdź w aplikacjach
Wyrzucanie całkiem dobrych, aczkolwiek niepotrzebnych rzeczy, byłoby marnotrawstwem. Właśnie dlatego tylu z nas korzysta z aplikacji takich jak OLX czy Vinted. Możesz poszukać także tam, a przy odrobinie szczęścia upolować fantastyczne rzeczy w niskich cenach. Często liczy się przy tym czas reakcji, więc jeśli masz stały dostęp do sieci, dzięki Orange Flex możesz szybko i sprawnie dokonać transakcji i nie przegapisz żadnej okazji. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku wystawiania niepotrzebnych przedmiotów – zamiast wyrzucać, spróbuj je sprzedać w niskiej cenie lub oddać za darmo.
4. Grupy na Facebooku
Na Facebooku znajdziesz nie tylko inspiracje do upcyclingu, ale możesz też po prostu zdobyć dużo fajnych rzeczy z drugiej ręki. Jeśli myślisz o ubraniach polskich projektantów dobrej jakości, ale sklepowe ceny nie są kompatybilne z Twoim portfelem, możesz poszukać grup facebookowych, gdzie takie ciuchy trafiają do drugiego obiegu. Wiele marek wspiera takie działania, zwłaszcza że są zgodne z ich ideą tworzenia bez nadprodukcji odpadów i z poszanowaniem dla środowiska.
5. Uwaga, śmieciarka jedzie!
Ta społeczność jest tak duża, że zasługuje na oddzielne miejsce, nawet jeśli jest kolejną grupą na Facebooku, jak te tematyczne „Oddam za darmo / Sprzedam/Wymienię”. Grupa „Uwaga, śmieciarka jedzie!”, czyli w skrócie śmieciarka, powstała, by ratować przed zniszczeniem rzeczy wystawiane na śmietnik. Rozrosła się do pokaźnych rozmiarów, powstały grupy dla różnych miast, a przyświeca im wszystkim ten sam cel – ratowanie przed wyrzuceniem. Najróżniejsze fanty rozdawane są za darmo, warunkiem jest tylko sprawne stawienie się po odbiór. Tu również liczy się szybka reakcja, więc warto mieć zawsze dobry dostęp do sieci lub dostęp do mediów społecznościowych bez limitu transferu danych. Niejednokrotnie można trafić na istne perełki, które staną się nie tylko ozdobą garderoby, ale i domu.
6. Cyrkularne butiki
Moda na less waste i upcycling wchodzi na salony. I to dosłownie! W tym roku galerie handlowe, w których do tej pory swoje punkty sprzedaży miały znane marki modowe, zaczynają otwierać… sklepy z używaną odzieżą. W niektórych można tylko kupić ubrania, używane w dobrym stanie lub odnowione, a w innych także zostawić odzież czy akcesoria, które okazały się być nietrafionym zakupem. Poza galeriami handlowymi wciąż także funkcjonuje mnóstwo tego rodzaju sklepów, tyle że pod starą, znaną wszystkim nazwą second hand.
7. Meble z "wystawki"
Jeśli na dźwięk słów design, ekologia i upcycling świecą Ci się oczy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zachwycają Cię meble, które okres świetności mają za sobą. Na rynku od lat panuje istny boom na wyposażenie wnętrz z okresu PRL-u i trudno się dziwić, bowiem powstawały wtedy wybitne projekty. Przy odrobinie szczęścia możesz znaleźć na ulicznej wystawce jamniki, patyczaki i Skoczki, które czekają na nowych właścicieli. Potem szybka renowacja i gotowe – można budzić zachwyt gości!

Ze śmietnika do dziennika. Less waste trafia do mainstreamu

Coraz częściej to, co jeszcze kiedyś bez zastanowienia wyrzucilibyśmy do śmieci – plastikowe butelki, opakowania, popsute sprzęty, połamane krzesła – w odnowionej formie robi furorę w mediach społecznościowych i budzi nasz zachwyt. Meble z palet już nikogo nie dziwią, wręcz przeciwnie, powstają specjalne tutoriale, jak wykonać fotel, a jak stolik. W centrum handlowym obok nowych, markowych ubrań można zobaczyć także nowe, markowe ubrania, tyle że mające już na koncie jednego użytkownika. Tym bardziej warto zainteresować się upcyclingiem – moda na szacunek dla środowiska nigdy nie powinna przemijać.

"Jak nowe" w Sklepie Flex

Rzadko zadajemy sobie pytanie jaki wpływ na środowisko naturalne ma rosnący popyt na smartfony coraz nowszej generacji? W obliczu wyzwania jakim staje się globalna produkcja elektroodpadów warto odpowiedzialnie rozstać się z niepotrzebnym telefonem i wymienić sprzęt w zamkniętym obiegu. W Sklepie Flex, czekają na Ciebie odnowione smartfony! Telefon odnowiony to używany, powystawowy lub całkowicie nowy sprzęt, którego opakowanie zostało uszkodzone. Telefon zostaje poddany procesowi profesjonalnego odnowienia, tj. doprowadzenia do stanu „jak nowy”. Cały proces obsługiwany jest przez sprawdzoną firmę, która zyskała certyfikaty producentów.
Telefony odnowione w Orange przechodzą dwie bardzo dokładne ekspertyzy techniczne. Pierwsza polega na określeniu stanu aparatu poddawanego odnowieniu. Druga to kontrola jakościowa i funkcjonalna już odnowionego telefonu.
Odnawianie telefonów Orange polega na:
  • Całkowitym wyczyszczeniu danych z pamięci aparatu
  • Kompletacji wyposażenia (baterii, ładowarki oraz dokumentów)
  • Przepakowaniu telefonu do uniwersalnego ekologicznego pudełka zastępczego

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij