Wybierz odnowiony telefon w trosce o planetę. A stary oddaj do recyklingu

Autor: Orange Flex

Data dodania: 23 January 2023

Twój telefon nadal jest sprawny, a mimo to myślisz o wymianie, by iść z duchem czasu i korzystać z najnowszych technologii? Okazuje się, że robi tak mnóstwo osób i smartfony wymieniane są częściej niż co 2 lata. Takie działania nie są jednak obojętne dla planety, dlatego tak ważny jest recykling telefonów komórkowych. Jeśli nie chcesz rezygnować z nowości, możesz też zrobić coś dobrego dla środowiska, wybierając telefon odnowiony. Co to znaczy? Czy warto kupić odnowiony telefon? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Skąd wzięła się moda na telefony odnowione i recykling, czyli o wpływie smartfonów na planetę

Kiedy myślimy o zakupie nowego sprzętu ulubionej marki, zwykle sprawdzamy jego parametry, dołączone gadżety, porównujemy oferty cenowe sklepów i operatorów. Myślimy nawet o kolorze obudowy, by odpowiadał naszym potrzebom estetycznym. Krótko mówiąc – chcemy dobrać smartfon do swoich potrzeb.
Zdecydowanie rzadziej zastanawiamy się, jaki wpływ na środowisko będzie mieć nasz zakup. A przynajmniej było tak jeszcze parę lat temu, bo dziś klienci są coraz bardziej świadomi zmian klimatycznych i chętniej zwracają się w kierunku drugiego obiegu 🌏
Telefony komórkowe składają się z plastiku, szkła, niewielkich ilości metali szlachetnych i pierwiastków ziem rzadkich. Są produkowane zgodnie z gospodarką liniową:
⇒ od wydobycia surowców potrzebnych do ich produkcji ⇒ przez krótki okres ich użytkowania ⇒ aż po znacznie dłuższe dogorywanie w szufladach lub na wysypiskach śmieci.
A elektroodpady stają się coraz większym wyzwaniem – globalnie produkujemy ich ok. 50 milionów ton rocznie.
❗️ Pamiętaj: jeśli wyrzucisz zużyty sprzęt do śmietnika, przyczynisz się do zanieczyszczenia środowiska toksycznymi substancjami, np. rtęcią, kadmem i ołowiem, a także – zmarnujesz cenne zasoby i surowce. Dlatego tak ważny jest odpowiedni recykling telefonów komórkowych. ❗️
Spory wpływ na środowisko mają też produkcja i codzienne użytkowanie nowoczesnych smartfonów (np. ich ładowanie). Nie tylko wykorzystuje się w ten sposób nieodnawialne zasoby naszej planety, lecz także pozostawia ślad węglowy. Według badań Uniwersytetu McMaster z Kanady do 2040 r. rynek smartfonów i innej elektroniki odpowiedzialny będzie za ponad 14% światowej emisji dwutlenku węgla*.

Recykling telefonów – jak odpowiedzialnie rozstać się z niepotrzebnym sprzętem?

Odpowiedzią na problem zanieczyszczania środowiska i marnowania surowców jest tak zwana gospodarka o obiegu zamkniętym (inaczej gospodarka cyrkularna). Oznacza to wprowadzanie do ponownego obiegu sprawnych urządzeń lub odzyskiwanie części oraz surowców dzięki recyklingowi telefonów starych i zużytych.
Kto skupuje używane telefony? Pamiętaj, że w każdym salonie Orange możesz skorzystać z oferty odkupu sprawnych smartfonów lub zostawić zużyte urządzenia w specjalnym pojemniku, skąd trafią do recyklingu.
Jak odsprzedać używany smartfon w Orange? Wystarczy, że przyjdziesz z nim do dowolnego salonu. Nie musisz szukać akcesoriów ani oryginalnego pudełka.
Ile można dostać za stary telefon? Na miejscu doradca Orange wyceni Twój sprzęt. Jeśli zaakceptujesz jego propozycję, otrzymasz bon, który możesz wykorzystać na zakupy w Orange. Wstępną wycenę możesz też zrobić na naszej stronie.
Im więcej telefonów odsprzedasz, tym więcej otrzymasz bonów na zakupy w salonach Orange. Będą one ważne przez 60 dni od daty ich wystawienia. Warto więc zrobić generalne porządki w swoich szufladach! 😉

Jak wygląda recykling telefonów komórkowych w Orange?

Zebrane do recyklingu telefony przekazujemy do firmy, która zadba o ich właściwą utylizację i odzysk surowców. Dzięki temu sprzęt może dostać szansę na drugie życie. Zużyte, niedziałające urządzenia są źródłem cennych i rzadkich minerałów, które w ten sposób zostaną ponownie wprowadzone do obiegu – w najbardziej efektywny dla środowiska sposób. Ale recykling telefonów to nie wszystko!

Odnowiony telefon – bądź eko i wybierz smartfon jak nowy od Orange Flex

Dzięki Orange Flex możesz korzystać z nowoczesnego smartfona w bardzo atrakcyjnej cenie i jednocześnie zrobić coś dobrego dla środowiska naturalnego. Jeśli szykujesz się do wymiany urządzenia, odwiedź Sklep Flex i kup telefon odnowiony. Co to takiego? Jest to urządzenie niemal nieużywane, które przeszło profesjonalną renowację, więc będzie działać i wyglądać tak, jak nowy smartfon.

Skąd pochodzą telefony odnowione i co to znaczy, że telefon jest odnowiony?

W naszej apce Orange Flex, możesz kupić tańsze smartfony, które przeszły profesjonalny proces odnawiania.
Mamy tu dostępne nawet modele najlepszych marek. Telefon dostarczymy Ci kurierem. Jedyna różnica, którą zauważysz, to opakowanie: nie będzie oryginalne, a zastępcze, ekologiczne.
Skąd pochodzą takie odnowione telefony? Np. ze zwrotów od klientów, którzy z jakichś powodów zdecydowali się je oddać. Mają do tego prawo przez 14 dni. Pod hasłem „odnowiony telefon” kryje się więc często smartfon nowy lub używany jedynie kilka dni.

Telefon odnowiony – czy warto go kupić i czym różni się od całkowicie nowego modelu?

Wybierając odnowiony telefon, nie tylko pomagasz nam dać drugie życie sprzętom ze zwrotów lub powystawowym, lecz także oszczędzasz. Urządzenia kosztują nawet 20% mniej niż taki sam smartfon w standardowej dystrybucji. Zobacz, na czym polega proces odnowy urządzeń w Orange.

Jak przygotowujemy smartfon do ponownego zakupu?

  • Całkowicie czyścimy jego pamięć, więc nie znajdziesz w nim cudzych zdjęć czy innych plików.
  • Przeprowadzamy dwie dokładne, niezależne ekspertyzy, mające sprawdzić, czy rzeczywiście jest „jak nowy”. W pierwszej kolejności profesjonalna firma sprawdza, czy telefon jest całkowicie sprawny, następnie wykonuje kontrolę jakości.
Jedyne, co może wskazywać na to, że smartfon był wcześniej używany, to np. drobne rysy, niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Jak naprawiamy telefony?

Po przejściu ekspertyzy telefony – jeśli w ogóle tego wymagają – zostają przekazane do naprawy u wyspecjalizowanej firmy. Obejmuje ona:
  • wymianę części zewnętrznych: obudowy, klawiatury, wyświetlacza, które nie są w pełni sprawne lub noszą ślady użytkowania. Smartfon dostaje nowe oryginalne części;
  • wymianę części wewnętrznych na oryginalne, nowe;
  • czyszczenie pamięci: usuwane są wszystkie dane, np. stare zdjęcia;
  • zainstalowanie aktualnego oprogramowania.
W ten sposób telefon jest „jak nowy” i gotowy do użytku.

Kto zajmuje się odnawianiem smartfonów?

Odnawianie telefonów powierzamy tylko najlepszym specjalistom z firm, które uzyskały certyfikaty producentów. Wykorzystują oni jedynie oryginalne części, a wszystko poddają dwuetapowej ekspertyzie.

Czy na odnowiony telefon jest gwarancja?

Jeśli zdecydujesz się na odnowiony smartfon od Orange Flex, niczym nie ryzykujesz. Telefon nie tylko wyszedł spod rąk fachowców, przeszedł dokładne kontrole, ale dodatkowo został objęty gwarancją.

Gdzie kupić odnowiony telefon? Sprawdź oferty w Sklepie Flex

Chcesz zdecydować się na telefon odnowiony? Jeśli korzystasz z Flexa, jest to banalnie proste! Sprawdź oferty w kategorii „Odnowione” w Sklepie Flex w aplikacji i zamów coś dla siebie. Oprócz regularnej sprzedaży co miesiąc wypatruj też akcji #ReOkazjaMiesiąca – podczas niej możesz kupić telefony odnowione w obniżonej cenie. Wystarczy pobrać kod rabatowy z Klubu Flex i dodać go w koszyku w aplikacji w momencie zakupu.
ReOkazjaMiesiąca to część Programu Re, którym Orange chce przyczynić się do zmniejszenia zużycia surowców niezbędnych do wytworzenia nowych urządzeń. Dbamy o planetę w czterech prostych krokach:
  • Recykling – odkup,
  • Regeneracja – naprawa,
  • Renowacja – odnowa,
  • Recykling – zwrot.
🍀 Dbasz z nami? Odnowiony telefon to tylko jeden ze sposobów. Wybierając Orange Flex, dołączasz do grona użytkowników pierwszej neutralnej klimatycznie usługi telekomunikacyjnej w Polsce. Jeśli jeszcze nie znasz naszej oferty komórkowej w subskrypcji, sprawdź dostępne Plany, pobierz aplikację i przenieś numer w kilku kliknięciach.
*Źródło: Assessing ICT global emissions footprint: Trends to 2040 & recommendations, online: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S095965261733233X?via%3Dihub

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij