Redukcja śladu węglowego, neutralność klimatyczna i nie tylko – co może zrobić biznes dla klimatu?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 21 May 2024

Zawsze dobrze być bardziej eko, ale żeby zapobiec nieodwracalnym zmianom klimatu, nie wystarczą oddolne działania. Konieczna jest również redukcja emisji CO₂ przez firmy i zielona transformacja biznesu ♻️💼 Dowiedz się, na czym powinna ona polegać, i poznaj najważniejsze pojęcia, takie jak ślad węglowy i neutralność klimatyczna.
🧐 Z artykułu dowiesz się:
 • Jak liczy się ślad węglowy i co to takiego?
 • Na czym polega neutralność klimatyczna i dlaczego działania biznesu dla klimatu są takie ważne?
 • W jaki sposób firmy redukują i kompensują emisje CO₂, by stać się neutralne dla klimatu?
 • Jak jeszcze przedsiębiorstwa mogą działać na rzecz środowiska naturalnego i klimatu?
 • Jak Orange Flex zredukował swój ślad węglowy i stara się ograniczyć wpływ na środowisko?

Ślad węglowy – co to jest i jak jest liczony?

Ślad węglowy to łączna ilość gazów cieplarnianych wyemitowanych bezpośrednio lub pośrednio przez osobę, produkt lub usługę czy organizację w danym czasie 💨 Obejmuje różne gazy cieplarniane, takie jak na przykład metan czy podtlenek azotu, ale wyrażony jest w ekwiwalencie dwutlenku węgla (CO₂e) i stąd wzięła się jego nazwa.
Żeby policzyć ślad węglowy w biznesie, trzeba uwzględnić różne emisje. Nie tylko te powstałe w urządzeniach wykorzystywanych w firmie, lecz także związane z produkcją energii ⚡️ niezbędnej do świadczenia usług, wytwarzania oraz transportu towarów i tym podobnych działań 🚚 Jest to trudne zadanie, dlatego firmy zwykle realizują je z organizacjami, które zajmują się tym profesjonalnie.
W Orange Flex policzyliśmy ślad węglowy związany z korzystaniem z usług telekomunikacyjnych wspólnie z Fundacją Climate Strategies Poland. Uwzględniliśmy wszystkie usługi telekomunikacyjne, z których korzystają nasi klienci, oraz całkowite zużycie energii elektrycznej niezbędnej do ich świadczenia, a także fizyczną kartę SIM z dostawą czy pobieranie i aktualizacje aplikacji 📲
Wyszło nam 3,273 kg CO₂ w przeliczeniu na użytkownika Flexa na miesiąc. Obliczenia to jednak tylko pierwszy krok – kolejnym jest redukcja śladu węglowego.

Czym jest neutralność klimatyczna i dlaczego jej osiągnięcie jest tak ważne?

Neutralność klimatyczna wymaga przede wszystkim redukcji śladu węglowego oraz dopiero później kompensacji tych emisji CO₂ i innych gazów cieplarnianych, których nie da się uniknąć. Można o niej mówić wtedy, gdy bilans emisji wytworzonych i usuniętych z atmosfery w wyniku działalności firmy lub innego podmiotu wynosi zero.
Rzecz jasna nawet drobne, codzienne nawyki każdego z nas mają wpływ na zmiany klimatu 🌱 Skala emisji CO₂ przeciętnego człowieka jest jednak nieporównywalna do celebryty z prywatnym odrzutowcem czy dużej korporacji 🏭 Dlatego też odpowiedzialność firm jest kluczowa dla ograniczenia zmian klimatu. Tylko wtedy możliwe będzie wyhamowanie ocieplenia tak, by uchronić nas przed katastrofą klimatyczną. Właśnie dlatego Unia Europejska będzie nakładać coraz większe ograniczenia na biznesy, żeby możliwe było osiągnięcie neutralności klimatycznej w całej UE do 2050 roku 🌍

Jak osiągnąć neutralność klimatyczną? Redukcja śladu węglowego i kompensacja emisji CO₂e

Podstawą neutralności klimatycznej powinna być maksymalna redukcja emisji CO₂e 📉 Jest ona możliwa głównie poprzez wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE, w tym m.in. energii wiatrowej, wodnej czy słonecznej). Ważne jest też lepsze wydatkowanie energii (np. wykorzystanie energooszczędnych urządzeń i budynków, optymalizacja transportu oraz ogrzewania/klimatyzacji czy ograniczenie podróży biznesowych).
Te emisje, których nie da się ograniczyć, należy zrównoważyć poprzez zakup tak zwanych jednostek offsetowych (kredytów węglowych). Jak to działa? Firma przeznacza środki na projekty ekologiczne, które gwarantują usunięcie gazów cieplarnianych z atmosfery (np. poprzez inwestycje w OZE, efektywność energetyczną czy zalesienie). Offsetowanie jest jednak ostatecznością, a firmy powinny kupować tylko certyfikowane kredyty sprzedawane przez wykwalifikowane organizacje ✅
A jak to zrobiliśmy we Flexie? Poprzez wykorzystanie OZE (głównie energii wiatrowej), zmniejszyliśmy nasz ślad węglowy o ponad 90%. Resztę skompensowaliśmy poprzez certyfikowane, międzynarodowe projekty środowiskowe, które tylko w 2023 roku usunęły 820 ton CO₂e 💚

Co jeszcze może zrobić biznes dla klimatu i środowiska naturalnego?

Istnieje bardzo wiele działań, które firmy mogą podjąć, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko:
 • 🌿 ograniczenie odpadów i mniejsze zużycie surowców (redukcja plastiku, szczególnie jednorazowego, cyfryzacja – mniej papieru i drukowania, wykorzystanie bardziej ekologicznych materiałów, np. papieru z certyfikatem odpowiedzialnej gospodarki leśnej);
 • 🌿 recykling (ponowne wykorzystanie cennych surowców, opakowania z materiałów z recyklingu, prawidłowa segregacja odpadów);
 • 🌿 oszczędzanie wody;
 • 🌿 rezygnacja z produkcji lub ograniczenie firmowych gadżetów;
 • 🌿 sprzedaż produktów, które mogłyby się zmarnować (np. poekspozycyjnych, z uszkodzonym opakowaniem czy drobnymi wadami);
 • 🌿 wybór kontrahentów, którzy również dbają o środowisko;
 • 🌿 wspieranie różnych projektów ekologicznych (np. związanych z ochroną zwierząt, lasów, czystością oceanów i innych wód).

Jak Orange Flex dąży do bycia bardziej zielonym biznesem?

Orange Flex jest neutralny klimatycznie już od 2021 roku, jako pierwsza usługa telekomunikacyjna w Polsce. Szczegóły wszystkich naszych najważniejszych działań znajdziesz na stronie Flex 🧡 klimat. Tu wspomnimy tylko szybciutko, że:
 • 🌳 Razem z użytkownikami Flexa sadziliśmy, a teraz chronimy lasy w Polsce (właśnie zakończyliśmy kolejną edycję akcji EKO GB, dzięki której pod ochronę trafi 10 000 m² lasów w Polsce!).
 • ♻️ Ograniczamy plastik (np. oferujemy eSIM za darmo i zmniejszyliśmy blistry na klasyczne karty SIM).
 • ♻️ Zmniejszamy zużycie papieru, jak możemy (np. nie mamy papierowych umów i faktur, bo wszystko jest w aplikacji, opakowania na SIM są coraz mniejsze i cieńsze – w kwietniu 2024 r. wprowadziliśmy kolejne zmiany na lepsze – i wykorzystują surowiec z odpowiedzialnej gospodarki leśnej).
 • 📱 W Sklepie Flex oferujemy odnowione telefony, żeby ograniczyć ilość elektrośmieci i ponownie wykorzystać cenne surowce.
 • 📦 Nie produkujemy zbędnych gadżetów reklamowych – nasze działania w tym zakresie są symboliczne i ograniczone do wyjątkowych okazji, a potrzeby dokładnie obliczane przed zleceniem produkcji.
Ciągle szukamy też nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej przybliżą nas do bycia zielonym biznesem. Chcesz podesłać nam inspirujący pomysł? Znajdź nas na Instagramie!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij