Tablet czy laptop – jak wybrać sprzęt na uczelnię i do nauki zdalnej?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 3 September 2021

Niezależnie od tego, czy czeka Cię wirtualna uczelnia czy cyfrowa szkoła – wizja rodem z filmu science fiction stała się rzeczywistością. Wybuch pandemii przyczynił się do ekspresowych cyfryzacji szkół i uczelni wyższych, dlatego też nauczanie zdalne z dnia na dzień stało się normą. Aby nadążyć za zmianami, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt do nauki zdalnej. Pojawia się jednak pytanie: co sprawdzi się lepiej – laptop czy tablet i czym się kierować przy zakupie tabletu lub laptopa do nauki zdalnej? W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek!

Jak sprawdzić, które urządzenie będzie lepsze: laptop czy tablet?

Modeli laptopów i tabletów jest tak wiele, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego sprzętu, odpowiedz sobie na kilka pytań, które będą pomocne w dokonaniu wyboru:
 • Kto będzie korzystał z zakupionego sprzętu?
 • Do czego będzie wykorzystywane urządzenie?
 • Jaki budżet chcemy przeznaczyć na zakup tabletu czy laptopa?
 • Jaki sprzęt już posiadamy w domu i czy zależy nam, aby nowe urządzenie było z nim kompatybilne?
 1. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu do nauki zdalnej, warto mieć na uwadze także inne kryteria, tj. wiek dziecka – czy mamy do czynienia z maluchem, który po szkole będzie wolał malować obrazki lub słuchać audiobooków, czy raczej ze starszym dzieckiem, które po odbytych zajęciach chciałoby grać w gry online ze swoimi rówieśnikami albo próbować swoich sił w programowaniu czy grafice komputerowej.
 2. Na studiach laptop może okazać się niezbędny – zwłaszcza, jeżeli potrzebne jest zainstalowanie specjalistycznego oprogramowania na potrzeby zajęć. Z uwagi na słabsze parametry tabletu, w tym przypadku może się on nie sprawdzić. Przed zakupem warto zapoznać się z wymaganiami sprzętowymi dla programów używanych podczas zajęć, by w pełni świadomie dokonać zakupu i cieszyć się szybkim połączeniem oraz sprawnym korzystaniem ze sprzętu.
 3. Warto też pamiętać o tym, żeby zapewnić dobre połączenie z internetem. Studenci nie powinni się stresować przerwami w dostępie do sieci podczas lekcji lub wykładu online czy słabym połączeniem i związanymi z nim zakłóceniami. W Orange Flex ruszyła właśnie oferta dla studentów na nowy semestr. Wszyscy użytkownicy Flexa, którzy mają aktywny Plan komórkowy i status studenta, mogą odebrać darmowy pakiet 50 GB co miesiąc przez 6 miesięcy! Z Flexem na studia wracasz jak król 🙌 👑 Przeczytaj więcej o ofercie studenckiej tutaj.
 4. A może eSIM? Tu z pomocą także przychodzi Orange Flex i wirtualna karta eSIM za 0 zł, jako główna karta lub dodatkowa, do drugiego urządzenia. eSIM można łatwo zainstalować na urządzeniu, które obsługuje tę technologię, dosłownie w kilka minut. Pakiet transferu danych możemy nie tylko wybrać zgodnie z naszymi potrzebami, lecz również dzielić się nim z innymi użytkownikami. eSIM działa na tabletach:
 • iPad Pro 11 cali (1 i 2. generacji)
 • iPad Pro 12,9 cala (3 i 4. generacji)
 • iPad Air (3 i 4. generacji)
 • iPad (7 i 8. generacji)
 • iPad mini (5. generacji)
Co jeszcze może być pomocne w wyborze między laptopem a tabletem? Poniżej zamieszczamy kilka podpowiedzi.

Laptopy do nauki zdalnej i na studia

Najpopularniejszym sprzętem do nauki zdalnej i nauki na studiach jest obecnie laptop. Jego niewielkie wymiary i waga w połączeniu z wysokimi parametrami sprawiają, że z powodzeniem zastąpił on komputery stacjonarne (które wciąż mają swoich fanów i zastosowania, ale nie są już tak popularne). Co przekona Cię do zakupu tego urządzenia?

Zalety i wady laptopów do nauki zdalnej

Laptop dla dziecka w wieku szkolnym może być dobrym rozwiązaniem z uwagi na:
 • Dopasowanie do ergonomicznego miejsca nauki – laptop jest rozwiązaniem kompleksowym – ma wbudowaną klawiaturę umożliwiającą wygodne pisanie tekstów, jest stosunkowo lekki, można go przenosić i pracować bez konieczności podpinania kabla zasilającego. W przypadku laptopa, dobierając także do niego odpowiednie krzesło i biurko czy stolik do nauki, możemy zadbać o prawidłową pozycję ciała dziecka.
 • Wysoka rozdzielczość ekranu – w porównaniu do tabletów, o których mowa poniżej, laptopy posiadają większy ekran i nawet przy małej różnicy, po długim czasie korzystania z urządzenia, użytkownik odczuwa większy komfort, korzystając z laptopa. Warto przy zakupie urządzenia zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu, która im będzie wyższa, tym lepsza dla naszych oczu.
 • Możliwość rozszerzenia pamięci czy karty graficznej – w większości urządzeń mamy możliwość przyspieszenia pracy i osiągnięcia odpowiadającej nam wydajności laptopa poprzez rozbudowę jego podzespołów (dodanie pamięci RAM, dodatkowego dysku twardego lub dysku wysokiej jakości – SSD lub SSHD). W przypadku tabletów tych parametrów właściwie nie da się zmienić.
Wśród wad laptopa możemy wymienić m.in.:
 • Rozmiar – laptop w transporcie będzie dużo mniej wygodny od tabletu. Zajmuje więcej miejsca i jest zdecydowanie cięższy.
 • Cena – zwykle będzie wyższa, ze względu na lepsze parametry sprzętu. Może być to argument do rozważenia, zwłaszcza kiedy mamy ograniczony budżet lub musimy zadbać o sprzęt dla więcej niż jednego dziecka lub studenta.

Tablety – alternatywa do nauki zdalnej

Szeroki wybór tabletów i ich atrakcyjne ceny sprawiają, że są kuszącą alternatywą dla zakupu laptopa do nauki zdalnej. Można na ich temat przeczytać wiele dobrych opinii użytkowników, ponieważ w wielu przypadkach są zupełnie wystarczające i świetnie sprawdzają się nie tylko do nauki online.

Zalety i wady tabletów do nauki zdalnej

O ile zakup tableta może być rozwiązaniem skutecznym i budżetowym, przed jego nabyciem warto poznać plusy i minusy tego urządzenia. Oto kilka zalet:
 • Funkcjonalność – mimo swoich małych rozmiarów, nowoczesne tablety wyposażone są w wbudowaną kamerę, głośniki czy mikrofon, dzięki czemu sprzęt zapewnia dostęp do różnych komunikatorów, np. aplikacji Microsoft Teams, która obecnie wykorzystywana jest przez polskie szkoły w nauce zdalnej.
 • Wygoda – ze względu na swoje małe rozmiary i wagę, tablet jest poręczniejszy od laptopa, mieści się w torebce czy plecaku, można też z niego z łatwością korzystać w samochodzie czy pociągu i zrelaksować się, oglądając film. Może mieć zastosowanie w roli czytnika e-booków czy sprzętu służącego do nauki w wygodnej pozycji w fotelu czy na kanapie, zamiast tkwić cały dzień na zajęciach przy biurku.
 • Odporność na czynniki zewnętrzne – ponieważ tablety są projektowane z myślą o używaniu ich w różnych warunkach, nie tylko w domu czy przystosowanym do tego stanowisku pracy, dużo częściej projektanci tych urządzeń dbają o to, żeby były, one np. wodoszczelne, odporne na upadki, zarysowania, uszkodzenia, a także przenikanie brudu i kurzu. Jeśli więc planujemy zakup tableta dla młodszego dziecka, warto wziąć pod uwagę ten argument.
Wady:
 • Może wymagać dodatkowych zakupów – w przeciwieństwie do laptopa, tablet nie posiada wbudowanej klawiatury. Jeśli nauka zdalna będzie wymagała pisania dłuższych form, takich jak wypracowanie czy referat, może pojawić się konieczność dokupienia klawiatury zewnętrznej.
Warto wiedzieć, że tablet często jest brany pod uwagę jako dodatkowe akcesorium, uzupełniające zestaw narzędzi, z jakich korzysta nastolatek czy student. Jest to również urządzenie, które doskonale sprawdzi się podczas wyjazdów.
Pamiętaj, że decydując się na konkretne rozwiązanie, zawsze możesz skorzystać z porady ekspertów lub poczytać opinie użytkowników na temat urządzeń, które Cię interesują. Miłego powrotu do szkoły i na uczelnię z Orange Flex!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij