Planowanie kariery zawodowej – od czego warto zacząć?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 13 July 2022

Zapewne już jako kilkulatek miałeś swoje plany na przyszłość. Bycie astronautą, wróżką, a może superbohaterem? W obliczu dziecięcej wyobraźni wszystko jest możliwe. Być może nawet ten cel osiągnąłeś, jednak wkraczając w dorosłe życie, często ponownie musisz zadać sobie pytanie: kim chcę być? Bo superbohaterom płacą jednak za mało, a satysfakcją nie jesteś w stanie zapłacić za czynsz – lub po prostu to, co robiłeś dotychczas, przestało dawać Ci radość. Pomocne w szukaniu swojej drogi, także tej pierwszej, po szkole lub studiach, może okazać się planowanie kariery zawodowej. Od czego zacząć ten proces? Dowiesz się z tego artykułu!

Planowanie kariery zawodowej – co to tak właściwie znaczy?

Niezależnie od tego, czy właśnie kończysz szkołę, studia, czy w Twoim CV jest już kilkanaście pozycji – plan kariery zawodowej może pomóc Ci osiągnąć sukces w miejscu idealnie dopasowanym do Twoich możliwości i preferencji. To nic innego jak zaplanowanie krok po kroku tego, co, kiedy i w jakim czasie musisz zrobić, by dojść na szczyt swoich zawodowych marzeń.
Choć planowanie kariery zawodowej brzmi jak coś wymagającego, to w rzeczywistości jest całkiem prostym sposobem na dopięcie swojego celu, a także jego odnalezienie, jeśli wciąż nie wiesz, co tak właściwie chciałbyś robić przez kolejne lata. Praca może (a wręcz powinna!) dawać nie tylko zysk, ale także satysfakcję, dlatego zdecydowanie warto spróbować stworzyć sobie warunki do tego, by osiągnąć sukces.

Plan kariery zawodowej – jak zacząć?

Plan kariery zawodowej to strategia, która składa się z wyznaczenia sobie celu i z określenia zadań, które pomogą Ci go osiągnąć. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, pomocny może okazać się przykładowy plan ścieżki kariery zawodowej, dzięki któremu będziesz wiedział, jak robią to inni. Być może poczujesz natchnienie do stworzenia swojej własnej wersji.
Aby zacząć tworzyć swój plan kariery zawodowej, zacznij od szczerej rozmowy z samym sobą. Kim chcesz zostać? Co musisz zrobić, by to się udało? Ile czasu na to potrzebujesz? Czy potrzebne Ci będą jakieś kursy, studia? Następnie spisz swoje słabe i mocne strony, określ swoje predyspozycje oraz umiejętności. Odpowiedz sobie również na pytanie, co jest dla Ciebie najważniejsze. Warto też zainspirować się znanymi (Tobie lub światu) osobami z branży, która Cię interesuje.
Jeśli zaciekawiło Cię kilka różnych zawodów, sporządź kilka planów i wybierz ten, którego ścieżka wyda Ci się najlepsza. Możesz także skorzystać z dostępnych w sieci testów na predyspozycje zawodowe, jeśli nie jesteś pewien słuszności swojego wyboru.

Plan ścieżki kariery zawodowej – i co dalej?

Skoro wiesz już, jak zacząć planować karierę zawodową, pozostaje Ci ułożenie swojego planu. Możesz to zrobić na kartce lub postawić na wersję komputerową, a nawet smartfonową. To, jak będzie wyglądać Twój plan, zależy tylko od Ciebie. Możesz stworzyć go z pomocą prostych strzałek kierujących Cię do kolejnych kroków lub postawić na jasno rozpisane tabele – najważniejsze, byś zawarł w nim konkretne informacje.
Dla przykładu, jeśli chcesz zostać programistą, to nie pisz w drugim kroku, że masz iść na kurs a w kolejnym, że zostajesz rekinem w tej branży. Stawiaj sobie jasne i realne cele! Jeśli chcesz programować, to sprawdź dostępne języki programowania i wybierz kierunek, w którym zamierzasz się kształcić. Oceń, czy jest to zajęcie dla Ciebie, i sprawdź, w jakim okresie uda Ci się nauczyć tej umiejętności. Warto również sprawdzić, jak wyglądają oferty pracy w tym zawodzie. Jakie są stawki? Jak wygląda awans z juniora do seniora?
Pamiętaj, że Twoja ścieżka kariery to określenie najbliższych lat Twojego życia. Niezależnie od tego, czy chcesz ratować świat, tworzyć nowe technologie, czy otworzyć swój własny biznes, powinieneś zadbać o szczegóły na samym początku, by w przyszłości uniknąć niepowodzeń.
Jeśli więc stoisz na zawodowym rozdrożu i nie wiesz, czy Twoje plany mają szansę wypalić, koniecznie spróbuj zaplanować swoją ścieżkę kariery!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij