Jaki kierunek studiów wybrać? Porady dla niezdecydowanych

Autor: Orange Flex

Data dodania: 12 June 2023

Matura napisana, a Ty nadal nie wiesz, jaki kierunek studiów wybrać? Nie przejmuj się – nie jesteś jedyną osobą z takim problemem. Wybór kierunku to Twoja indywidualna decyzja, ale jeśli zastanawiasz się, jakie kryteria wziąć pod uwagę, warto skorzystać z porad i wskazówek od innych. Dowiedz się, jak wybrać kierunek studiów, by nie żałować!
Co znajdziesz w artykule:
 • Jak dobrać kierunek studiów do swoich predyspozycji?
 • Jakie narzędzia pomogą Ci w wyborze kierunku studiów?
 • Jak czytać rankingi uczelni, by dobrze wybrać kierunek studiów?
 • Wybór kierunku a przyszły zawód – na co zwrócić uwagę?

Wybór kierunku studiów – dopasuj go do zainteresowań i predyspozycji 🎨

Studia zajmą Ci kolejne 3, a nawet 5 lub więcej lat życia, podczas których będziesz się rozwijać w konkretnej dziedzinie, dlatego wybór kierunku jest naprawdę ważny. Jednak robienie sobie presji już na starcie nie ma sensu. Warto pamiętać, że to nie musi być wiążąca decyzja na zawsze – jeśli zajęcia Ci się nie spodobają, możesz zrezygnować i wybrać coś innego w kolejnym roku.
Jak dobrze wybrać kierunek studiów? Przede wszystkim pomyśl o swoich mocnych stronach i zainteresowaniach. Może konkretny przedmiot w szkole sprawiał Ci przyjemność podczas nauki? Czy jest jakaś dziedzina, w której udało Ci się odnieść sukcesy? Możesz szukać kierunków, które rozwijają Twoje ulubione tematy naukowe. A co jeśli szkolne przedmioty Cię nie porwały? Dobra wiadomość – studia nie muszą być w ogóle powiązane ze szkołą 🎒
Przejrzyj oferty różnych uczelni i poszczególnych wydziałów. Być może kryje się tam nieznana Ci dotąd dziedzina, która pozwoli Ci rozwijać Twoje mocne strony. To ważne, zwłaszcza jeśli masz jakieś pasje spoza szkolnego podwórka i chcesz przekuć je w pomysł na biznes. W ten sposób z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz ciekawy dla siebie kierunek.

Nie wiesz, jak wybrać odpowiedni kierunek studiów? Oto kilka pomocnych narzędzi ⚙️

Wybór studiów mogą Ci ułatwić testy zawodowe, testy osobowości i konsultacje z doradcą zawodowym. Z takich usług można skorzystać online. Jednym z najchętniej wykorzystywanych narzędzi płatnych jest test Clifton Strengths, popularnie nazywany badaniem talentów Gallupa. To poparte wieloletnimi analizami narzędzie ułatwia poszukiwanie obszarów potencjału, w których masz szansę odnieść sukces ze względu na naturalne predyspozycje.
Innym pomocnym testem może być kwestionariusz Stylów Myślenia FRIS 💭, za pomocą którego określisz swój dominujący model myślenia i działania. Dowiesz się z niego m.in., czy myślisz bardziej logicznie, analitycznie, czy intuicyjnie oraz czy bardziej skupiasz się na strukturach, czy może na relacjach. Taka wiedza to całkiem konkretna wskazówka, jeśli np. masz szerokie zainteresowania obejmujące zarówno przedmioty ścisłe, jak i humanistyczne (wbrew temu, co wmawiają nam polskie szkoły – wcale nie takie rzadkie połączenie).
Z kolei za darmo wykonasz w internecie test 16 Personalities (MBTI), który pozwala ocenić osobowość w wymiarach: ekstrawersja-introwersja, myślenie-odczuwanie, percepcja-intuicja oraz ocenianie-obserwacja. Wiele osób twierdzi, że wyniki MBTI są bardzo dokładne i pomocne w planowaniu rozwoju na różnych etapach. Oczywiście z takiego testu nie wyjdzie Ci jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jaki kierunek studiów wybrać, jednak może on nakierować Cię na przyszłe kroki w karierze.

Jak dobrać kierunek studiów? Spójrz na rankingi uczelni 💯

Staranny przegląd ofert uczelni wyższych to kolejny krok, jaki należy wykonać, by wybrać odpowiedni kierunek studiów dla siebie. Wsparciem w tym procesie są rankingi uczelni. Pamiętaj jednak, że w takich zestawieniach porównuje się różne typy uczelni według tych samych założeń, przez co nie zawsze niższe miejsce musi oznaczać, że dany uniwersytet czy politechnika są słabe.
Ranking dostępny na stronie ranking.perspektywy.pl uwzględnia następujące kryteria:
 • 28% – efektywność naukowa (pozyskiwanie zewnętrznych środków na badania, rozwój kadry, nadane stopnie naukowe, liczba publikacji i cytowań, obecność publikacji w najbardziej znanych czasopismach);
 • 15% – potencjał naukowy (ocena parametryczna, nasycenie kadry naukowcami o najwyższych kwalifikacjach, liczba uprawnień doktorskich i habilitacyjnych);
 • 15% – umiędzynarodowienie (studenci cudzoziemcy, studia w językach obcych, cytowania zagraniczne, uczestnictwo w europejskim uniwersytecie, zagraniczni nauczyciele akademiccy, wymiany studenckie, wielokulturowość);
 • 12% – prestiż (ocena przez kadrę, międzynarodowe uznanie);
 • 12% – ekonomiczne losy absolwentów na rynku pracy;
 • 10% – warunki kształcenia (dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry, akredytacje);
 • 8% – innowacyjność (prawa ochronne i patenty uzyskane przez uczelnię w Polsce i za granicą).
Po wybraniu uczelni możesz skorzystać z wyszukiwarki otouczelnie.pl i sprawdzić, jakie kierunki są na niej dostępne 🎓 Na stronie wyfiltrujesz też kierunki po interesującej Cię dziedzinie. Wśród wyróżnionych kategorii znajdują się np. studia artystyczne, ekonomiczne, filologiczne, geograficzne, inżynierskie, chemiczne, biologiczne, matematyczne, medyczne, prawnicze i wiele innych. Wybór kierunku studiów możesz również uzależnić od trybu (stacjonarny lub niestacjonarny), czasu trwania czy miejscowości. Strona otouczelnie.pl wskazuje też ranking kierunków i dyscyplin naukowych w zależności od liczby chętnych.
Wybierając kierunek studiów, warto zainteresować się też programem Erasmus+. Podróże i zbieranie doświadczenia na zagranicznych uczelniach to ważny aspekt studiowania ✈️ Przejrzyj ofertę zagranicznych uczelni partnerskich współpracujących z wydziałem, którym się interesujesz, i sprawdź, czy będziesz mógł pojechać na wymianę do wymarzonego kraju.
💡💡 Kiedy masz już swoje typy, zasięgnij opinii ekspertów. Stopień trudności, ilość materiału, podejście prowadzących – takie informacje możesz zdobyć od osób, które już studiują na kierunku, nad którym się zastanawiasz. Wyszukaj na Facebooku albo Instagramie studentów kilku uczelni albo dołącz do zamkniętej grupy wybranego kierunku i zadaj nurtujące Cię pytania. W ten sposób poznasz studiowanie od kuchni💡💡

Przyszły zawód a studia – jak wybrać kierunek, po którym dobrze się zarabia? 💸

Kolejnym ważnym kryterium przy wyborze kierunku studiów jest kwestia Twojej przyszłej kariery. Na uniwersytecie, politechnice czy w akademii zdobywasz wiedzę i umiejętności, które pozwalają Ci dalej rozwijać się naukowo w wybranej dziedzinie.
Konkretne kwalifikacje przydatne na rynku pracy możesz natomiast uzyskać dzięki specjalnościom i specjalizacjom zawodowym – je również warto brać pod uwagę, kiedy zastanawiasz się, jaki kierunek studiów wybrać. Sprawdź, jakie staże i praktyki masz szansę odbyć na konkretnych kierunkach – takie informacje powinny być dostępne na stronie biura karier wybranej uczelni oraz w opisach kierunków dla kandydatów.
Zobacz, jakie są prognozy na zapotrzebowanie na rynku pracy za 3 lub 5 lat, i prześledź kariery absolwentów kierunków, które rozważasz. Zrobisz to za pośrednictwem strony ela.nauka.gov.pl. Nie musisz się jednak tym ograniczać – pamiętaj, że zawsze możesz poprowadzić własny biznes w dziedzinie, którą lubisz. Poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój przyszły zawód jeszcze nie istnieje. Świat stale się zmienia, a wraz z nim zmienia się zapotrzebowanie na konkretnych pracowników. Czy jeszcze 2-3 lata ktoś by pomyślał, że sztuczna inteligencja 🤖 będzie rozwijać się w tak zawrotnym tempie?
Jeśli znajdziesz na siebie pomysł i zadbasz o swój rozwój, wyciągniesz ze studiów to, co dla Ciebie najlepsze, niezależnie od rankingów, statystyk czy prognoz zatrudnienia. Liczy się przede wszystkim otwarta głowa i odwaga, by robić swoje.
Kierunek studiów wybrany? Pora przygotowywać się do studenckiego życia! Wśród rzeczy, które warto załatwić przed rozpoczęciem roku akademickiego, jest znalezienie odpowiedniej oferty komórkowej 📱 – sprawdź plany w Orange Flex i promocje dla studentów.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij