Gdzie widzisz swoją przyszłość?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 26 January 2022

Gdzie widzisz siebie za pięć lat? To pytanie znajduje się już w stałym repertuarze rekruterów. Niektórzy twierdzą, że jest obciachowe i nie powinno padać na rozmowach, a inni uważają, że każdy kandydat do pracy powinien umieć na nie odpowiedzieć. Jak to jest faktycznie – czy to tylko obowiązkowa regułka ze skryptu, czy jednak każdy z nas powinien wiedzieć, jak wyobraża sobie swoją przyszłość?

Nie mam pojęcia, jaki zawód wybrać. Co robić?

Niektórzy już od przedszkola widzą siebie w roli lekarza, strażaka, policjantki czy naukowczyni. Ale nie wszyscy tak mają, a poza tym trudno spełnić swoje marzenia, jeśli na przykład od przedszkola wierzysz, że będziesz kapitanem gwiezdnej floty albo trenerką dinozaurów. Mimo wszystko świat zmienia się tak szybko, że… być może właśnie takie zainteresowania pomogą Ci odnaleźć się w przyszłości.

Po pierwsze: nie panikuj

Brak pomysłu na swoją przyszłość może sprawiać, że poczujesz się gorzej, zwłaszcza jeśli Twoi znajomi mają już swoje plany, wiedzą, jak chcą ułożyć sobie życie, działają, a Ty wciąż tylko się zastanawiasz. Nie przejmuj się – zrób pierwszy krok. Jeśli kompletnie nie masz pojęcia, co chcesz robić, najpierw spróbuj poznać siebie.
Możesz to zrobić na kilka sposobów:
  • Pomyśl, co do tej pory wychodziło Ci najlepiej, co sprawiało Ci najwięcej frajdy? Czy dasz radę połączyć to z pomysłem na życie i zarabianiem pieniędzy? Jeśli lubisz gotować, nie musisz od razu zostać szefem kuchni – możesz spróbować znaleźć pracę związaną z gastronomią i po prostu obserwować, czy to faktycznie jest to coś. A jeśli Ci się nie spodoba – szukać dalej.
  • Zapytaj przyjaciół, co ich zdaniem jest Twoją najmocniejszą stroną. Sami często nie dostrzegamy naszych dobrych stron (albo też nie chcemy się przyznać do naszych wad i ich zaakceptować). Jeśli walczysz z syndromem oszusta, Twoi znajomi mogą pomóc Ci znaleźć punkt zaczepienia.
  • Sięgnij po opinię specjalistów, masz ją na wyciągnięcie ręki! Testy psychologiczne czy narzędzia do zbadania Twojego stylu myślenia oraz działania – wszystko to znajdziesz w sieci. Do wypełnienia testów potrzebny Ci będzie spokój, cisza i przyjazne otoczenie. Jeśli korzystasz z Orange Flex, to wiesz, że dostęp do internetu masz praktycznie wszędzie, więc bez problemu zorganizujesz optymalne warunki.
Pamiętaj przy tym, że Twoja przyszłość jest przede wszystkim… Twoja. Dlatego – choć możesz wziąć pod uwagę rady od bliskich, rodziny czy przyjaciół – największe znaczenie ma Twoja decyzja.

Po drugie: postaw na uczciwość wobec siebie

Jeśli planujesz swoją przyszłość, przyjmuj rady od najbliższych, nie rób jednak tego bezkrytycznie. Twoja rodzina i znajomi na pewno chcą dla Ciebie jak najlepiej, ale sami dorastali w innej rzeczywistości i mają inne potrzeby. Możesz też czuć presję, słuchając opowieści rodziców o tym, jak dobrze byłoby mieć w rodzinie lekarza czy adwokata, albo oglądając zdjęcia znajomych, którzy zakładają start-upy, biorą kredyty hipoteczne czy zakładają rodziny.
Chcesz sprawdzić, czy to dla Ciebie? Zadaj sobie lub najbliższym osobom proste pytanie: dlaczego? Dlaczego akurat lekarz? Dlaczego start-up? Uczciwie przeanalizuj, co się kryje za tymi historiami. Może Twoi rodzice myślą o medycynie, bo chcieliby dla Ciebie bezpiecznej przyszłości w zawodzie, który zawsze będzie potrzebny? Jeśli tak, to może uda Ci się przekonać ich do tego, że będziesz świetnym analitykiem danych, co zapewni Ci dobrą pracę na najbliższych kilka dekad.
Dlaczego start-up? Bo warto zmieniać świat? Jeśli tak, to być może równie dobrze poradzisz sobie, pracując dla firmy prowadzącej zrównoważony biznes, a po godzinach będziesz działać w organizacji charytatywnej? Te same cele można realizować na wiele sposobów. Nie daj się namówić na podążanie szlakiem innych, zwłaszcza jeśli możesz znaleźć własną ścieżkę.
Uczciwość wobec siebie samego polega na tym, by nie wmawiać sobie, że chcę dokładnie tego samego, co inni. Pamiętaj też, że jeśli czujesz się źle z jakimś wyborem, to zwykle możesz spróbować go zmienić, np. wybrać inny kierunek studiów. Warto, c’nie? – znaleźć nową pracę czy przekwalifikować się. Nigdy nie jest zbyt późno, aby obrać nową ścieżkę!

Po trzecie: odkryj swoje mocne strony

By być wobec siebie uczciwym, trzeba siebie dobrze poznać. To nie jest łatwe! Jeśli chcesz wiedzieć, jaka rola w zespole jest dla Ciebie najbardziej naturalna, w jakich zadaniach dziś sprawdzisz się najlepiej (pamiętaj, że wraz z upływem czasu to może się zmieniać!), co obecnie sprawia Ci najwięcej kłopotów – możesz sięgnąć po kilka sprawdzonych narzędzi:
  • tzw. test 16 typów osobowości.
  • Clifton Strengths, czyli test Gallupa.
  • Model FRIS – Twój styl myślenia i działania.
Żaden test nie da Ci odpowiedzi na to, jak powinna wyglądać Twoja przyszłość, ale udzieli kilka wskazówek. Na przykład: jeśli czujesz, że kontakty z ludźmi, zwłaszcza nawiązywanie nowych znajomości, są dla Ciebie stresujące i ogromnie męczące – wówczas możesz zacząć poszukiwania pracy marzeń tam, gdzie tych interakcji będzie mniej. Wynik żadnego testu jeszcze niczego nie przesądza, ale jeśli rzeczywiście uważasz, że wolisz pracować samodzielnie, to nie zmuszaj się do aplikowania, np. na stanowisko przedstawiciela handlowego.
Na tej liście umieszczono tylko te badania, które mają podstawy naukowe i opracowały je zespoły składające się ze znanych psychiatrów oraz psychologów. Nie znajdziesz tu testu „jakim smakiem pizzy jesteś”, ani „którą postać z bajek najbardziej przypominasz” – te testy możesz ewentualnie zrobić w przerwie, żeby trochę odpocząć od trudnych, życiowych wyborów. ;)

16 typów osobowości - darmowy test predyspozycji

Jak przebiega i na czym polega: na stronie internetowej przez kilka minut wypełniasz test, odpowiadając (szczerze!), jak bardzo zgadzasz się lub nie zgadzasz z danym stwierdzeniem. W rezultacie otrzymujesz informację, do którego z 16 typów osobowości najbardziej pasujesz.
Do czego się przydaje: to szybki sposób na dowiedzenie się o sobie kilku rzeczy. Czy jest w Tobie więcej z ekstrawertyka, czy introwertyka, czy masz podejście raczej intuicyjne, czy realistyczne, kierujesz się logiką, czy własnymi zasadami, planujesz, czy na bieżąco poszukujesz rozwiązań, jesteś asertywny(-na) czy raczej czujny(-na).
Dodatkowo: jeśli przygotowujesz się właśnie do rozmowy o pracę, możesz przejść test i przyjrzeć się wynikom. Może tam znajdziesz idealną odpowiedź na pytanie o Twoje mocne i słabe strony? Może się przydać, spróbuj! Dzięki sporym paczkom GB w Orange Flex test możesz zrobić właściwie w każdej chwili i w każdym miejscu, wystarczy Ci chwila spokoju i dostęp do internetu: https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci

Clifton Strengths, czyli test Gallupa

Jak przebiega i na czym polega: podobnie jak w poprzednim przypadku, test wypełniasz online. Jako rezultat otrzymujesz ułożone w odpowiedniej kolejności Twoje mocne strony. W tym badaniu naukowcy w każdym z nas odnajdują 34 tzw. talenty. Tak nazwano cechy, takie jak odpowiedzialność, przywództwo, empatia czy podejście analityczne. Wynik pokazuje, które z nich są w Tobie najlepiej rozwinięte.
Do czego się przydaje: głównie do odkrywania Twoich mocnych stron. Znajomość własnych zalet to już krok w dobrą stronę, ale… wciąż wymaga od nas wiele pracy! Nie wystarczy tylko wiedzieć, co nam przychodzi może nieco łatwiej niż innym, trzeba też umieć to wykorzystać i również w tej materii rezultat badania może pomóc. Jeszcze lepiej, jeśli skonsultujesz go z ekspertką czy ekspertem talentów Gallupa, którzy podejdą do tematu indywidualnie.
Dodatkowo: test jest dostępny w sieci, ale jego wykonanie jest płatne. W zależności od wersji, koszt waha się od ok. 20 do 50 dolarów: https://www.gallup.com/cliftonstrengths/en/253868/popular-cliftonstrengths-assessment-products.aspx

Model FRIS – Twój styl myślenia i działania

Jak przebiega i na czym polega: to autorskie, polskie narzędzie do opisu stylów myślenia i działania. Takie badanie musisz już zamówić indywidualnie i odbywa się ono pod okiem eksperta, który na podstawie krótkiego testu i rozmowy z Tobą będzie mógł opowiedzieć Ci więcej o Twoim stylu myślenia i działania.
Do czego się przydaje: przede wszystkim pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Twoje otoczenie, doświadczenie czy przyzwyczajenia wpływają na to, co robisz i jak działasz. O ile Twój styl myślenia jest stały, tak już na sposób działania wpływa wiele czynników. W najkrótszych słowach: wynik badania opisuje, jak stawać się lepszym, a przy tym wciąż pozostać sobą.
Dodatkowo: Badanie FRIS jest płatne, koszt to ok. 500 zł i można je wykonać pod okiem certyfikowanego trenera: https://fris.pl/. Jego zaletą jest m.in. to, że zostało opracowane przez polskich specjalistów, wobec tego nie wymaga przystosowania do rodzimych realiów, bowiem zostało z myślą o nich stworzone.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? A za 30 lat?

W Polsce za datę pojawienia się internetu uznaje się rok 1991. To oznacza, że mniej więcej trzydzieści lat temu nikomu nawet się nie śniło, że w mediach społecznościowych będziemy rozmawiać na temat dokonań youtuberów, w sklepach internetowych robić zakupy i płacić za niej dzięki bankowości mobilnej. Innymi słowy: świat zmienia się tak szybko, że przy planowaniu przyszłości warto skupić się na tym, w jaki sposób budujemy relacje z innymi ludźmi, jak podchodzimy do realizacji naszych celów czy w jaki sposób podejmujemy decyzje. Na pewno przyda się umiejętność ciągłego uczenia się i dostosowania do zmian, ale co przyniesie przyszłość? O tym dopiero się przekonamy! 🤓

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij