10 najbardziej przyszłościowych kierunków studiów

Autor: Orange Flex

Data dodania: 21 July 2023

Matura zdana, szkoła skończona a Ty nadal zastanawiasz się co chcesz robić w życiu? Część Twoich rówieśników najpewniej postanowi dalej się rozwijać na studiach wyższych, inni rozpoczną pracę w poszukiwaniu własnej drogi 🛣️ Nie masz pomysłu na swoją przyszłość? Boisz się, że będziesz żałować złożenia papierów na uczelni? Nie panikuj! Oto przykłady najbardziej przyszłościowych studiów, dzięki którym odnalezienie swojej ścieżki zawodowej będzie o wiele łatwiejsze 🪄
Z artykułu dowiesz się:
 • czym są przyszłościowe kierunki studiów;
 • czy zawsze musisz sugerować się trendami i potrzebami rynku w trakcie szukania swojej ścieżki zawodowej;
 • jakie studia powinien wybrać umysł ścisły;
 • które kierunki sprawdzą się w przypadku humanistów.

Przyszłościowe kierunki studiów… czyli jakie?

Niezależnie od tego, czy jesteś umysłem humanistycznym, czy raczej wybierasz przedmioty ścisłe, z pewnością pojawiło się w Twojej głowie pytanie, gdzie widzisz swoją przyszłość. Po zdanym egzaminie możesz od razu spróbować dostać się do wymarzonej pracy i rozwijać się pod okiem doświadczonych specjalistów z danej branży albo też złożyć papiery na studia wyższe.
Wybór kierunku jest uzależniony od wielu czynników, w tym Twoich zainteresowań, predyspozycji i nabytych do tej pory umiejętności, ale też sytuacji na rynku pracy i rozwoju np. 🤖 technologii..
Podczas podejmowania decyzji o kolejnych krokach w Twojej edukacji, możesz postawić na jeden z  tak zwanych przyszłościowych kierunków studiów. W skrócie są to kierunki obejmujące różne specjalizacje, które są postrzegane przez potencjalnych pracodawców jako istotne i potrzebne ze względu na ciągle zmieniające się ludzkie potrzeby oraz rozwój różnych dziedzin nauki.

Przyszłościowe kierunki. Bujda czy pomysł na życie?

Na pewno zadajesz sobie pytanie, czy aby na pewno podczas wybierania ścieżki zawodowej należy kierować się specjalnymi listami najbardziej przyszłościowych kierunków studiów. Odpowiadamy: oczywiście, że nie. Mogą one jedynie stanowić inspirację do poszukiwań własnego „ja” i świadomego rozwoju swoich umiejętności. Z drugiej strony to cenna podpowiedź, jakie zawody bądź też dziedziny nauki będą królować przez najbliższe lata na rynku pracy.
Więc jak to jest z tymi przyszłościowymi kierunkami – to totalna bujda czy może dobry pomysł na życie? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dla jednych mogą być szansą, dla innych nic niewartym doświadczeniem i stratą czasu.
Najważniejsze jest to, abyś podczas planowania przyszłości uwzględnił swoje potrzeby, ale też to, co dzieje się na świecie 🌍Pamiętaj, że świat szybko się zmienia i bardzo trudno jest przewidzieć, jakie kompetencje i jakie kierunki studiów okażą się najbardziej przyszłościowe. Podejmując decyzję, myśl o swoich zainteresowaniach oraz o potencjalnych możliwościach rozwoju poza studiami (koła naukowe, wolontariaty, wymiany międzynarodowe, integracje). Bez tego ani rusz – zamęczysz się tylko na uczelni i wyniesiesz z uniwersyteckich ław tylko stosy notatek🥱🗒️ Studia to też czas na poznawanie siebie i eksperymentowanie. Jeżeli wybrany kierunek choć odrobinę wkracza w obszar Twoich hobby, to kto wie – może w przyszłości przekujesz swoje pasje i nabytą wiedzę w przełomowy pomysł na biznes.

Co dla humanisty, a co dla umysłu ścisłego? Kierunki studiów dla każdego!

Przejdźmy do konkretów – jaki kierunek studiów wybrać, aby w kolejnych latach czerpać nie tylko satysfakcję z tego, co się robi, ale też korzyści finansowe? Przed Tobą garść interesujących kierunków, które naszym zdaniem (oraz wielu mądrych głów) mają największe powodzenie i będą bardzo potrzebne w najbliższej przyszłości

Jakie są najbardziej przyszłościowe kierunki studiów dla umysłów ścisłych?

Dla osób ze ścisłymi umysłami polecane są przede wszystkim studia związane z technologią 👩‍💻 Świat gna do przodu, a Ty możesz dorównać mu kroku – wystarczy, że zdobędziesz trochę wiedzy, umiejętności praktycznych i zaczniesz przeć do przodu. Jakie studia są przyszłościowe dla osób interesujących się naukami ścisłymi? Wśród rankingów uczelni królują przede wszystkim:
 • informatyka,
 • automatyka i robotyka,
 • inżynieria produkcji,
 • budownictwo,
 • lotnictwo i kosmonautyka
Wśród przyszłościowych kierunków można też wskazać też analizę danych (big data i te sprawy) oraz studia ukierunkowane na rozwój sztucznej inteligencji📲

Przyszłościowe kierunki dla humanistów – co warto wybrać?

Co może zacząć studiować humanista? Pracę w gastronomii pozostawimy w sferze żartów – elastyczne i wizjonerskie umysły mogą zająć się:
 • zarządzaniem,
 • marketingiem,
 • neuropsychologią,
 • psychologią biznesu,
 • grafiką komputerową
Dlaczego właśnie te kierunki uważane są jako przyszłościowe dla humanistów? 🎨 Przede wszystkim ze względu na niewielką liczbę kreatywnych specjalistów z mocno rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. W prawie każdej branży potrzebni są tak zwani ogarniacze 💪 którzy wymyślą, zaprojektują i zrealizują swoje wizje współpracując w interdyscyplinarnych zespołach. Zarówno wykształcenie psychologiczne, jak i to zahaczające o grafikę komputerową z pewnością otworzą przed Tobą drzwi prowadzące do sukcesu!
Nieważne, czy wybierzesz jeden z wymienionych przyszłościowych kierunków, czy posłuchasz swojego serca i będziesz kroczyć swoją ścieżką, nie zapomnij odpowiednio przygotować się do wyfrunięcia z rodzinnego gniazdka. Oprócz wynajęcia pokoju, kupienia notatników i długopisów, zadbaj o pozostanie w kontakcie ze światem i bliskimi– skocz do Orange Flex, sprawdź plany i przekonaj się, jakie promki na czekają na studentów!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij